Digitale nieuwsbrief Documentatie- en inventarisatiegroep Open Huis Van de werkgroep preadvies Agenda Wildemanshof. De kostbare schilderijenverzameling in de regentenkamer, enkele authentieke achttiende- eeuwse vertrekken en de indrukwekkende kruidentuin vormden een nieuw hoogtepunt op deze bijzonder geslaagde excursiedag. We danken Carry van der Molen hartelijk voor het vele werk, dat zij de afgelopen jaren verzette voor de organisatie van deze dag. Dat alles steeds op rolletjes liep was vooral aan haar goede organisatie te danken. Feyko Alkema, lid van ons bestuur, kunsthistoricus, is haar opvolger. We zien nu al uit naar de editie van 2016. Wilt u vaker nieuws van de vereniging ontvangen, dan via Oud Alkmaar mogelijk is? Geeft u zich dan op voor de digitale nieuwsbrief. Daar beginnen we dit najaar mee. U kunt zich aanmelden door een e-mailtje te zenden naar info@hvalkmaar.nl onder vermelding van 'digitale nieuwsbrief'. Na de publicatie van de nieuwe website zal de aanmelding nog eenvoudiger kunnen, met een 'knop' op de openingspagina. Er is de afgelopen maanden hard gewerkt aan een inventarisatie van onze bezittingen. De laatste fase is nu aangebroken met het in kaart brengen van ons prentbriefkaartenbezit. Wij hopen u in het decembernummer van Oud Alkmaar te kunnen melden dat alles dan in de computer ingevoerd is. Wij zijn zo in staat u snel informatie te geven. Ook kunnen we u dan meer vertellen over de te koop staande boeken. Het is de bedoeling na de vakantie te starten met enige onderzoekprojectjes. Volop activiteit dus. De groep is op dinsdagmiddag aan het werk, maar er valt wel eens een week uit. Mocht u eens langs willen komen, bel dan even met Bert Muis, tel. 0681031759. Het Open Huis begint ingeburgerd te raken. In de afgelopen maanden hebben velen de weg naar ons kantoor aan de Nassaulaan kunnen vinden. Soms kwam men om vragen te stellen, soms kwam men verhalen vertellen. Mogelijk biedt dit in de toekomst stof voor verdere studie of een artikel in Oud Alkmaar. Ook werden er boeken, artikelen en prentbriefkaarten ingebracht. U blijft van harte welkom op de tweede zaterdag in de maand tussen 10.00 en 13.00 uur. De koffie staat klaar. Er waren veel bouwaanvragen voor kleine wijzigingen en verbouwingen aan woonhuizen en winkelpanden. Van de meer ingrijpende plannen wordt een aantal genoemd: In het Victoriepark is intussen het derde plan ingediend voor de bouw van een hotel/theehuis op de plek van het oude IJkgebouw. Omdat het in deze aanvraag om een reconstructie van het originele gebouw is, hebben wij geen bezwaar. Wij volgen met grote belangstelling de nieuwbouwplannen van de door brand verwoeste panden Langestraat 54 tot 62. Er wordt gebruik gemaakt van de toegestane maximale bouwhoogte van zestien meter. Dat heeft een grote schaalsprong in de Langestraat tot gevolg. Voor de verbouwing van Kerkplein 9, het oude politiebureau dat is ontworpen door architect Kropholler, is een aanvraag gedaan voor een terras op het Kerkplein. Wij hebben bezwaar tegen het plaatsen van een zonnescherm tegen de monumentale gevel en hebben gepleit voor losse parasols. Tegen de aanvraag voor het plaatsen van een LED-scherm aan de gevel van Ritsevoort 47 handhaafden wij onze bedenkingen. De bouwaanvraag voor een appartementengebouw aan de Koningsweg hoek Doelenkluft heeft tot bezwaar van de omwonenden geleid. Na overleg met de bewoners van de Kanaalkade heeft de architect enkele wijzigingen aangebracht. 5 6 Oud Alkmaar 2015 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Frank Numan, secretaris, Paul Stoop, penningmeester, Feyko Alkema, Hiske Bienstman, Gerard Dekkers, Bert Muis en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Woensdag 9 september Jubileumviering '90 jaar Historische Vereniging Alkmaar' met o.a. een lezing door Feyko Alkema. Vanaf 16.00 uur tot 19.30 uur in de Grote Sint Laurenskerk, alleen voor wie zich heeft aangemeld. Zondag 13 september In het kader van Open Monumentendag een wandeling 'kunst en ambacht'. Start: 14.00 uur voor het Stedelijk Museum op het Canadaplein. Dinsdag 6 oktober Lezing door Cunera Vergeer van de Stichting Hendrick de Keyser over het Hooge Huys en architect Kropholler. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Zondag 11 oktober Een nieuwe wandeling rond het thema 'Gevelstenen'. Start 14.00 uur vanaf het Waagplein bij de Waag. Woensdag 18 november Avond rond de uitreiking van de Puienprijs. Aanvang 19.30 uur, de plaats wordt nog nader bekend gemaakt. Dinsdag 8 december Lezing van Wim Wegman over 150 jaar spoorlijn Alkmaar - Den Helder. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur.

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 16