Machteld Sijbrantsdochter Pinksterdrietocht Kunst Ambacht Beerput Portret Jaarvergadering Jubileum 90 jaar Op Open Monumentendag, 12 en 13 september 2015, zal zowel de kunst als het ambacht in en rond het monument centraal staan. Het monument is dé plaats waar kunst en ambacht samenkomen. Daarom volop aandacht voor de architectuur - moeder aller kunsten - van het monument zelf, dit keer op een speciale manier uitgelicht. Maar ook de toegepaste kunsten die daarin te zien zijn, en de inspiratiebron die monumenten zijn voor andere kunstvormen, zoals podiumkunsten, beeldende kunsten, letteren of muziek. Tegelijkertijd wordt ook de ambachts kant - vaak kunstzinnig vormgegeven - in het monument op deze Open Monumentendag belicht: het stucwerk, de wandbeschilderingen, de tegeltableaus, het metselwerk, de betimmeringen, glas-in-lood. En dan zijn nog niet de ambachten genoemd gerelateerd aan de inrichting van monumenten, zoals het meubilair, het serviesgoed en glaswerk, de stoffering, de klokkenmaker of de hovenier. In de vroege ochtend van 1 januari jl. brandden in de Langestraat vier winkel panden tot de grond toe af. De gemeente zette vijf archeologen in om op die plaats van juni tot augustus bodemonderzoek te doen voordat de wederopbouw zou beginnen. Al vrij snel vond men op het achterter rein waar eerder Spaander Mannenmode had gestaan een beerput. Er zijn zo'n honderd emmers gevuld met spullen als verfijnde dames- en kinderschoenen en stukjes kinderspeelgoed zoals een houten bal en een miniatuurser vies. De sensationeelste vondst was een scherf gegraveerd glas. Vermoedelijk gegraveerd door Maria Tesselschade Roemers Visscher. Zij was zeer bekend door haar gedichten, zangkunst en vaardigheid in het glasgraveren. Ze woonde met haar man Allert Jansz Crombach en hun twee dochters van 1629 tot 1649 op deze plek in een groot, duur woonhuis zoals uit archieven is gebleken. Om te zien of het graveerwerk daadwerkelijk van haar is, gaat men het vergelijken met aan haar hand toegeschreven graveerwerk op een tweetal Roemers (grote wijnglazen) die zich in het Rijksmuseum bevinden. Het Stedelijk Museum Alkmaar is sinds 6 juni jl. een permanente tentoonstelling rijker: 'Portret van Alkmaar'. Bijzondere personen en wetenswaardigheden uit de geschiedenis van Alkmaar worden, deels interactief, gepresenteerd in vijf thema eilanden. Elk thema-eiland wordt geïntroduceerd door een meer of minder bekende Alkmaarder. Francois, stadsbode rond 1644, verwelkomt de bezoeker bij het eerste eiland dat de ontwikkeling van Alkmaar toont in de landelijke politiek. De andere eilanden hebben als thema: strijd en verzet, de handelsstad Alkmaar, 'befaamd Alkmaar' en kunst en cultuur in Alkmaar. 'Portret van Alkmaar' presenteert de ontwikkeling van een boerennederzet- ting tot belangrijke regionale marktplaats tot het hedendaagse, bezienswaardige Alkmaar; rijk aan mooie architectuur en interessante cultuur. Een bezoek waard. Oud Alkmaar 2015 Tijdens de goed bezochte jaarvergadering op 15 april namen we afscheid van de bestuursleden Marlies ten Berge, Wim van der Molen en Carola Hoogeveen. Nieuw traden aan Gerard Dekkers en Frank Numan. Op de laatste pagina leest u hoe de taakverdeling in het nieuwe bestuur geregeld is. We stelden vast, dat onze vereniging het aantal van 1250 leden overschreed en dus gegroeid is. Het lidmaatschapsgeld mocht ongewijzigd blijven, €20 per jaar. Meer mag uiteraard. Het besluit kon voorts worden genomen om het poortje bij de Hof van Sonoy over te dragen aan de Woning stichting Van Alckmaer voor Wonen, specialist in het beheren en onderhouden van monumentaal erfgoed. Nu er geen subsidies meer worden verstrekt voor het onderhoud van het poortje is het in bezit houden een financieel risico geworden dat niet in goede verhouding staat tot onze inkomsten. We verwachten, dat de feitelijke overdracht voor het eind van dit jaar kan plaats vinden als aan de juridische voorwaarden is voldaan. Op naar de 100 jaar natuurlijk. Maar ook de mijlpaal van 90 jaar hoeft niet onopgemerkt te blijven. U ontving onze uitnodiging om op 9 september naar onze receptie te komen in de Grote St. Laurenskerk, met een bijzondere lezing over 'nieuw' kijken naar Alkmaarse en andere kunst. We delen dan ook enkele cadeaus uit aan de Alkmaarse gemeenschap. In het voorjaar brachten we al naar alle basisscholen in 'Groot Alkmaar' het lespakket Machteld Sijbrantsdochter over de dagen rond 8 oktober 1573, om het verhaal van Alkmaars Victorie levend te houden bij de schooljeugd. Maar daar komen nog enkele bijzondere projecten bij. Wij hopen, dat de krant er op 9 september aandacht aan wil besteden. Via onze eigen social media en in het volgende nummer van Oud Alkmaar zal er zeker gewag van worden gemaakt. Meldde u zich tijdig aan voor 9 september, dan ontving u van ons een bevestiging, tevens toegangskaart. Maar op 7, 8, 9, 10 september is er alle reden om de Grote Kerk te bezoeken, ook als u niet naar onze receptie kon komen. We exposeren deze dagen de kunstwerken van de kunstenaars die mee wilden werken aan onze expositie 'Alkmaar uit de Kunst'. De schilderijen, tekeningen en collages zijn te koop. De Grote Kerk is deze week dus even een heuse galerie voor onze vereniging. Op 12 september is het Open Monumenten- dag. Dan is de Grote Kerk gevuld met allerlei stands rond de geschiedenis en monumentenzorg van Alkmaar. Onze Vereniging is er ook. Bovendien is die dag ook ons bestuurskantoor bij wijze van Open Huis weer geopend. In de grote vitrinekast bij de 'benedenburen' (Oudkatholieke kerk) richten we een expositie in met publicaties over de Tweede Wereldoorlog in Alkmaar. Een verhaal over het beleg van Alkmaar in 1573 Jan T. Nachbar 2015 Op 26 mei togen we met twee bussen naar Leerdam. We proberen de laatste jaren met de Pinksterdrietocht aan te sluiten bij het thema van Open Monumentendag. Dit jaar is dat thema 'kunst en ambacht'. Goede gelegenheid om de glasfabriek van Royal Leerdam en de kunstzinnige glasblazers in hun edele ambacht te bewonderen. Het Nationale Glasmuseum kon ook bezocht worden. Geluncht werd er tijdens een zonnige boottocht over de Linge door het fraaie natuurgebied rond Leerdam. Grote verrassing was het bezoek aan het Hofje van Aerden. Had wel wat weg van ons Oud Alkmaar 2015

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 15