Alkmaar varia ontving van een vakjury de tweede prijs voor een kostuum dat hij maakte. Nordemann zelfwas bijna dagelijks op pad om alle bekende klanten van Hoorn naar de zaak in Alkmaar te krijgen. Zijn inzet was groot, maar zijn gezondheidssituatie werd zorgelijk. In 1944 was hij opnieuw ziek thuis. De grote werkdruk, de oorlogssituatie, maar meer nog de onenigheid tussen hem en de hoofd directeur en de raad van commissarissen in voorgaande jaren wreekte zich. Op de ochtend van 19 november 1945 vond zoon Piet zijn vader dood in de kleermakerij achter de winkel. Willem Nordemann werd 55 jaar. Er heerste verbijstering; niemand had dit zien aankomen. Piet Nordemann zou uiteindelijk zijn vader opvolgen en de overstap van kleermakerij naar confectie vormgeven. Na hem volgde zijn zoon Ronald Nordemann, de huidige eigenaar van Spaander Trends. In 2011 sloegen de winkelburen Spaander Herenmode en Waardijk Schoenen de handen ineen. De twee Alkmaarse familiebedrijven, die hetzelfde marktsegment en gelijke doelgroepen bestrijken, openden toen samen een nieuwe zaak. Er kwam een eind aan toen dit jaar in de Nieuwjaarsnacht het hele winkelpand uitbrandde. Nordemann heeft in dit 'rampzalige feestjaar' vier maanden zonder winkel gezeten. In Alkmaar tenminste, want het bedrijfvestigde zich ook in Schagen en Heerhugowaard. Inmiddels is in Alkmaar aan het Payglop Spaander '2.0' alweer enige tijd open. Daar werken vier Nordemannen, Ronald en drie zonen, aan een positieve toekomst in Alkmaar en op termijn aan een terugkeer naar de Langestraat. Dit artikel is gebaseerd op de informatie die Hans Koolwijk over het bedrijfSpaander verzamelde en publiceerde op de website van de firma Spaander. Dit historisch overzicht loopt tot 1949 en is moeilijker aan te vullen omdat de boeken van het bedrijfbij de brand verloren zijn gegaan. Rectificaties Turing Toekenning Dit is wat er overbleef na de brand in de nieuwjaarsnacht van 2015 52 Oud Alkmaar 2015 Er staan twee dateringsfouten in Oud Alkmaar 2015 nr. 1. Op pagina 22 staat dat de Accijnstoren in 1904 werd verplaatst. Dat moet 1924 zijn. De tweede fout staat op pagina 17 in de tekst bij de foto van de Gewelfde Stenen Brug. Het jaartal 1935 kan niet kloppen, schreef mevrouw Van Wijngaarden ons. Links op de foto staat een Peugeot 203 die pas in 1949 geproduceerd is. Een staaltje goed kijken! In het Regionaal Archief Alkmaar is men ook wat nauwkeuriger naar deze foto gaan kijken. Aan de hand van een aantal kenmerken zijn er twijfels over het type Peugeot. Is het wel een Peugeot 203? Toch heeft het RAA de datering van de foto aangepast en gesteld op ca. 1950. Er staat een Fiat Topolino op die pas in 1936 op de markt kwam. Doorslaggevender echter is niet alleen de auto links maar ook de auto rechts op de foto. Beide auto's zijn van na de oorlog. Mevrouw Maas schreef ons n.a.v. de tegelroute met architectonische verwijzingen naar geveldetails van woningen in de Spoorbuurt op pagina 15: "Wie de route volgt waarin deze tegels gelegd zijn, komt langs de Stationsweg en de Bergerweg. Dat is niet door de Spoorbuurt maar er omheen. De Spoorbuurtbewoners zijn indertijd niet betrokken geweest bij dit project, anders was de route wel door de buurt gelegd, bijvoorbeeld door Stuartstraat, Snaarmanslaan en Tuinstraat." In het najaar van 2016 presenteert het Stedelijk Museum Alkmaar een overzichtstentoonstelling van de 17de-eeuwse Alkmaarse schilder Caesar van Everdingen. Het tentoonstellingsplan heeft in mei dit jaar flinke financiële steun gekregen door het winnen van de prestigieuze Turing Toekenning II van 150.000,--. Dit is een tweejaarlijkse prijs voor het beste tentoonstellingsplan van een klein of middelgroot Nederlands museum. Voor grote musea is er de Turing Toekenning I die 500.000,-- bedraagt. De prijzen worden ter beschikking gesteld door de Turing Foundation, een goede doelen stichting, die in het leven is geroepen door een van de oprichters van het navigatiebedrijf TomTom. Ter gelegenheid van het 400ste geboortejaar van Caesar van Everdingen wordt met elf werken uit eigen bezit en dertig bruiklenen de tentoonstelling 'Vleiend Penseel. Caesar van Everdingen (1616-1678)' samengesteld. Volgend jaar krijgt deze minder bekende Alkmaarse meester van het Classicisme in het Stedelijk Museum Alkmaar de aandacht die hij verdient. Oud Alkmaar 2015

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 14