m toonaangevend ondanks de opmars van de confectie, die eveneens van uitstekende coupe en kwaliteit is en in de beste zaken op dit gebied in opdracht van N.V. Spaander vervaardigd wordt." Voor het winkelbedrijfwas 1932 een zeer slecht jaar. De omzet in Hoorn was ongeveer de helft van die in het jaar ervoor en in Alkmaar daalde de omzet met ongeveer 1/6. Op allerlei manieren werd bezuinigd. Het licht in de etalages ging na sluitingstijd uit, net als de verwarming. Op reclame werd (nog) niet bezuinigd. De salarissen voor de winkelbedienden zakten van fl. 32,-- naar fl. 29,60 per week. De loopknecht kreeg in het vervolg een gulden per week minder. De kleermakers, allemaal lid van een vakbond dus goed georganiseerd, werden ontzien. En misschien kon de auto wel verkocht worden, die Willem Nordemann in 1925 had mogen aanschaffen voor de bezorging aan klanten. En misschien was het beter directeur Spaander met pensioen te sturen? Hoewel, 'Nordemann is nog niet klaar voor het hoofddirecteurschap'. De verhouding tussen beide heren werd er inmiddels niet beter op. In 1934 zei de onderdirecteur uit Alkmaar dat in 1926 bewust onjuiste boekingen en afschrijvingen zijn gedaan om de cijfers van Hoorn ten opzicht van Alkmaar gunstig te beïnvloeden. De beschuldiging maakte Spaander zeer boos. Eind 1935 stond winkelbedrijfSpaander op de rand van de afgrond. De accountant had op verzoek van de commissarissen een winst- en verliesrekening opgemaakt over de periode 1920-1934. De Hoornse vestiging had een verlies geleden van fl. 34.270 en de Alkmaarse vestiging een winst gemaakt van fl. 49.150. Nordemann overwoog in de stad een goedkoper pand te huren en een eigen modezaak te beginnen. Mocht besloten worden Alkmaar te verkopen dan was het einde verhaal voor Hoorn en zou het bedrijf Spaander worden opgeheven. Men besloot echter het bedrijf op de oude voet voort te zetten en de verliesgevende winkel in Hoorn op termijn te sluiten. In Alkmaar ging zeker niet alles voor de wind. De kleermakerij draaide vooral op winkelchefen coupeur Leo Hovenier, die uit angst voor ontslag een eigen zaak wilde beginnen. Nordemann wist Hovenier nog voor de zaak te behouden tot februari 1937, toen vertrok de coupeur om samen met collega Van der Korst een modezaak te beginnen in de voormalige kleermakerij van W.F. Slinger in de Langestraat, schuin tegenover 't Hooge Huys. De maatafdeling van Spaander had nu concurrentie, de vacature bij Spaander werd niet opgevuld. Op 22 september 1937 overleed Andries Spaander, 59 jaar oud, en dat zou grote gevolgen hebben voor het bedrijf. De functie van hoofddirecteur kwam te vervallen en de weduwe Spaander werd voor een proeftijd van twee jaar als bedrijfsleidster aangesteld in Hoorn, onder de verantwoordelijkheid van directeur Nordemann. Bepaald moest worden ofen zo ja hoe het bedrijf Spaander werd voortgezet. De landelijke inkoop combinatie waarbij het kledingbedrijfwas aangesloten deed een bod voor overname van de N.V. v/h A. Spaander Co, maar het bestuur ging niet op het aanbod in. Besloten werd de zeer verliesgevende winkel in Hoorn te sluiten en het pand te verkopen. Willem Nordemann, verantwoordelijk directeur voor het hele bedrijfSpaander, werd betrokken bij de problemen rond het ontslag van personeel in Hoorn en de financiële afhandeling van de zaak Spaander-Visser. Maar de problemen in Hoorn en de zorg voor de winkel in Alkmaar eisten hun tol. Toen twee jaar later, op 12 november 1939, de deuren van de winkel in Hoorn daadwerkelijk sloten en het pand verkocht werd, maakten de commissarissen zich zorgen om de gezondheid van Willem Nordemann. Nordemann diende begin 1938 een voorstel in bij de commissarissen om de Alkmaarse winkel zo te verbouwen dat de ingang in het midden zou komen. Met zo'n verbouwing zouden de geruchten dat Spaander ging verdwijnen in de kiem worden gesmoord. Het voorstel werd voor kennisgeving aangenomen, dus in 1939 drong Nordemann nogmaals aan op modernisering van de winkelpui naar het voorbeeld van Modehuis Köster, ook in de Langestraat. Het ging uiteindelijk weer beter met de firma Spaander. Nordemann meldde in de eerste maand van 1939 ongeveer 25 maatkostuums meer te hebben verkocht dan in dezelfde maand van 1938. Zijn broer Herman verzorgde de etalages en hielp bij de verkoop. Coupeur Cornelis Bierman Uitsnede van een prentbriefkaart waarop helemaal rechts de zaak van Spaander te zien is. Collectie Regionaal Archief DE CRISIS SLAAT TOE CONCURRENTIE IN ALKMAAR 50 Oud Alkmaar 2015 DRAMATISCHE GEBEURTENISSEN DE ALKMAARSE ZAAK De vernieuwde etalage kwam er uiteindelijk toch, zoals te zien op deze foto uit 1955 De zaak trekt aandacht met een braderiepop, foto uit 1954 Oud Alkmaar 2015 51

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 13