it, 1 Hlll ll mm - __1 .1 I 1i - De etalage van de zaak in 1924 - IPH 1 1.- HE DBB EE5 GEE /TH tna f U I 1 I I M "V 1 J ar r r' w e m in te krimpen en de lonen te verlagen. Eind 1924 trok de omzet weer wat aan. Ook bestuurlijk speelde er het een en ander. In 1925 nam grootaandeelhouder Jan Koster de voorzittershamer over van Avis. Adjunct-directeur Nordemann liet tijdens een vergadering weten zich te ergeren aan het feit dat de winst op de verkoop van het pand Langestraat 8 was verzwegen in de centrale boekhouding. Die winst was uitbetaald aan de toenmalige De etalage van de zaak in 1925 aandeelhouders en dat had nooit mogen gebeuren. Andries Spaander erkende de ernstige fout, maar vond dat van opzet geen sprake was. Deze 'boekhoud kundige dwaling' zou te danken zijn aan onduidelijke regels in de statuten. De algemene vergadering besloot dat de hele zaak moest worden gezien als 'een administratief abuis'. De statuten werden aangepast. Het was de eerste keer dat de emoties hoog opliepen tijdens een vergadering van aandeelhouders van Spaander N.V. EEN NIEUW MODEBEELD Intussen ontpopte Willem Nordemann zich steeds meer als de inkoper voor beide vestigingen en hij speelde in op de heersende trends in de mode. De man moest zich comfortabel voelen in zijn kleding. De 'Roaring Twenties' deden hun invloed gelden en er werd steeds meer geld uitgegeven aan modernere kleding. Mannen kleedden zich vaker in sportieve kostuums en lieten de formele kleding voor wat ze was. De hoge beklemmende boorden, de zogenaamde 'vadermoordenaars', en de stijve 48 Oud Alkmaar 2015 manchetten raakten uit de mode. De overhemden kregen liggende boorden en er kwamen strikdassen. Het vest maakte plaats voor de pullover met v-hals; de modieuze man droeg broeken met wijde pijpen. Oxford-bags (broeken met zeer brede pijpen en omslagen) en sportkousen waren 'in'. Strohoeden maakten plaats voor gleufhoeden en petten en bij een smoking werd een wit vest gedragen. De kleding werd ook meer van accessoires voorzien, zoals leren broekriemen met fraaie gespen, de vlinderdas, het pochet, de zegelring met monogram, een sigarettenkoker en een sigarenpijpje. Het confectiekostuum was inmiddels betaalbaar geworden voor elke klasse, zodat ook arbeiders een mooi pak konden kopen. Er bleef natuurlijk wel een groot verschil in kwaliteit! Hoofddirecteur Spaander kon de inkoopkeuze van Nordemann niet altijd waarderen en regelmatig waren er meningsverschillen. De twee mannen hadden een nogal formeel contact met elkaar. KRACH EN KOU De zaken binnen Spaander N.V. verliepen eind jaren twintig 'bevredigend'. De winkel in Hoorn werd zelfs uitgebreid met het naastgelegen voormalig bankgebouw en ook de kleermakerij breidde uit. In 1929 waren de aandelen Spaander gewild, de wol- en katoenprijzen daalden verder en de verkoopprijzen van goederen bleven constant. Dat betekende een stijgende marge tussen in- en verkoop. Een intensief advertentiebeleid zorgde voor een steeds grotere naamsbekendheid en de Alkmaarse winkel profiteerde bovendien van de groeiende streekfunctie van de stad. Vooral op marktdagen waren er heel wat 'boeren en buitenlui'. In de strenge winter van 1929, toen de Elfstedentocht gereden werd en de Zuiderzee wekenlang bevroren was, verkocht Spaander heel veel winterkleding. De totale verkoop van winterjassen, petten en sjaals kende recordaantallen. De omzet steeg tot eind juli 1930, daarna ging het mis. De wolprijzen daalden enorm, tot onder het niveau van 1914, terwijl er een grote voorraad wollen kleding voor de oude hogere prijs was ingekocht. De winkels bleven met de oude, dure voorraad zitten. Vooral in Hoorn vielen rake klappen en Willem Nordemann hoefde niet te rekenen op uitbreiding van het personeel in Alkmaar. Tijdens een feestavond in 'De Witte Engel' Herenmode begin in Hoorn ter ere van het 25-jarig bestaan, 20ste eeuw vergat men even de moeilijkheden. Directeur Spaander en kleermaker Erkelens, mannen van het eerste uur, kregen een gouden horloge. Voor de klanten was er een jubileumactie: iedereen die meer dan fl. 40,-- besteedde kreeg 1/20 staatslot. De Alkmaarse Courant schreef lovend: "Vooral de maatkleding is Oud Alkmaar 2015 49

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 12