gebied kan voldoen". Koot kreeg de 25-jarige Willem Nordemann naast zich als eerste winkelbediende-etaleur. Nordemann werkte al bij Spaander in Hoorn. Op 15 januari 1915 verhuisde hij naar Alkmaar en ging wonen in een kamer achter de winkel. Bij het koperen jubileum in 1918 werd het bedrijfomgezet in de 'N.V. Kleeder magazijn voorheen A. Spaander Co te Hoorn'. Voorzitter en belangrijkste geldschieter Avis stelde voor aandelen uit te geven tot fl. 100.000 en binnen de kortste keren was de ton volgestort. Er was dus voldoende financiële ruimte voor uitbreiding van de winkels en voor aansluiting op het elektriciteitsnet! Het personeel van beide winkels kreeg een extra weekloon ter ere van het koperen jubileum. De meerderheid van het bestuur vond echter dat een groot jubileumfeest niet kon. Soberheid was geboden gezien de economische situatie van het land. Hoewel ^TVudBnnnmiJix A. SPAANDER ft,Cg de bijdrage uit de Alkmaarse Langestraat nog bescheiden was, hadden de winkels in Alkmaar en Hoorn in drie maanden samen fl. 58.510 omgezet. In 1919 namen de commissarissen een belangrijk besluit. In Alkmaar werd in de Langestraat pand nr. 58 aangekocht voor fl. 34.000. Het oude pand Langestraat 8 werd verkocht. Voor het eerst in het bestaan van de Alkmaarse vestiging werd een uitverkoop gehouden. De omzet in Alkmaar schoot omhoog. Langestraat 58 bestond oorspronkelijk uit twee woningen. De samengevoegde panden waren in gebruik als Militair tehuis en de Alkmaarse afdeling van de Volksbond tegen drankmisbruik was er gevestigd. Bij de aankoop was het complex bouwvallig en de Alkmaarse architect Dirk Saal kreeg opdracht een bouwplan te maken voor de nieuwe zaak. Bijzonder en nieuw in Alkmaar voor een winkelpand was het raamkozijn van metaal. Ook de grote etalageramen waren opvallend en volgens pessimisten te groot. Zij kregen ongelijk: de ramen trilden niet stuk als er een zware vrachtwagen voorbijreed. De nieuwe zaak opende op 23 maart 1920. De winkel behoorde tot de grotere zaken in de Langestraat. En tot de modernere: er was een 'kassa-eiland', in de paskamers viel daglicht, coupeur en kleermakers hadden een eigen atelier en de damesafdeling had een apart 'paslokaal'. Er was ook een kinderafdeling. Op de eerste verdieping was het kantoor en de woning van 'de chef'. Die chef was Willem Nordemann. Zijn jaarsalaris werd vastgesteld op fl. 3.000 plus één procent van de bruto-omzet, tot een maximum van fl. 3.500. Het ging goed met het bedrijf Spaander, zeker met de nieuwe winkel in Alkmaar. Aandeelhouders investeerden meer in het kledingbedrijf en het kapitaal verdubbelde naar twee ton. Er werd een vaste accountant ingehuurd om de zaken in de gaten te houden. Eind 1921 meldde Andries Spaander trots dat er een grote order binnen was van Rijkswaterstaat voor de levering van duffelse kleding voor het werkvolk. Het eerste accountantsonderzoek naar de financiële situatie bij Spaander Co zette de directeur en commissarissen echter met beide benen op de grond. De winstuitkeringen waren te hoog geweest, de schulden te laag ingeschat, de panden te hoog getaxeerd en de goederen te hoog gewaardeerd. De raad van commissarissen stelde orde op zaken. Er werd veel vergaderd over de vraag hoe en bij wie de verantwoordelijkheden lagen tussen directeur Andries Spaander en de chef van de succesvolle Alkmaarse vestiging, Willem Nordemann. De groei stagneerde in 1922. Om de verkoop te bevorderen werden de prijzen verlaagd. Ook werd bezuinigd door de salarissen van de werknemers te verlagen. Tijdens de vergadering van januari 1923 verweet men Andries Spaander door zijn wethouderschap in Hoorn te weinig tijd te besteden aan de zaak. De kwestie werd gesust met de toezegging dat Spaander fl. 1.000 per jaar meer zou ontvangen als compensatie voor de gemiste neveninkom sten als wethouder. De vergadering ging N.V. KLËEDEHMAOa|§N v. Ii a. spaander co in de UisHUltl ie AHuiiaur PP üeu ilajj dei upenint?. ook akkoord met het voorstel van Avis om Willem Nordemann aan te stellen als adjunct-directeur. Hij zou voortaan als enige Alkmaarder aanwezig zijn bij de vergaderingen van commissarissen en aandeelhouders in Hoorn. Langzaam maar zeker groeiden beide winkels uit elkaar. Eind oktober 1923 was dit zichtbaar in de omzetcijfers: Hoorn stond op fl. 47.319 en Alkmaar op fl. 90.380. Nordemann meldde nog een opvallend feit: in Alkmaar was de verkoop van regenjassen sterk gestegen. De totale omzet was veel lager dan het jaar ervoor en in 1924 boekte de onderneming voor het eerst verlies: fl. 29.000 op een bruto-omzet van fl. 166.000. Men besloot het personeelsbestand in Hoorn en Alkmaar Advertentie van de firma Spaander met het pand Langstraat 8 HET N.V. KLEEDERMAGAZIJN II I HJ L1111 |l I. alkmaar L*M9iomAAl B rpi imts» 1 HOORN Cmoo f N«en«U Tb IhTinc. 17". LANGESTRAAT 58 46 Oud Alkmaar 2015 FINANCIËLE PROBLEMEN I>e nlL-uitfe zftnk vnn tic DE JAREN TWINTIG Krantenknipsel van de opening van het nieuwe pand aan de Langestraat 58. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2015 47

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 11