Hoe Spaander naar Alkmaar kwam Marlies ten Berge en Eelkje Knol Truus Wijsmuller dit werk bedingt ze, dat ze Joodse kinderen bij de onthulling kosteloos mag meenemen. Ze gaat door van haar met werken, in haar eentje en met de portretbuste in illegale Hervormde 'Groep Tweeduizend'. Amsterdam in 1965 In de Nieuwe Kerk in Amsterdam worden voedselpakketten gemaakt voor geïntern eerden in Westerbork, en later voor Theresienstadt en Bergen-Belsen. Ook bejaarden en zieken krijgen voedselhulp in Amsterdam. In de hongerwinter van 1944 is ze betrokken bij een interkerkelijke actie voor voedselhulp en bij kinder uitzendingen naar het platteland. NA DE TWEEDE WERELDOORLOG Als de oorlog voorbij is neemt ze weer zitting in talloze besturen en comités en is jarenlang lid van de gemeenteraad van Amsterdam voor de VVD. Haar werkterrein beslaat sociale zorg. Met sommigen kinderen uit het Burger weeshuis, die haar 'tante Truus' noemen, houdt ze haar leven lang contact. Truus Wijsmuller overlijdt op 30 november 1978 op 82-jarige leeftijd. Het kindertransportprogramma redde 10.000 kinderen uit handen van de nazi's. De naam van Truus Wijsmuller wordt door een groot aantal steden in ere gehouden. Op het Bachplein in Amsterdam staat haar borstbeeld met de tekst 'Moeder van 1001 kinderen'. Ze is geëerd met talloze nationale en internationale onderscheidingen. De Handelsschool in Alkmaar is inmiddels opgegaan in het Stedelijk Dalton College. In het licht van haar daden kunnen we de opmerking van haar leraren van toen over het 'wanhopige geval' Truus Meijer laten verdampen als sneeuw voor de zon. Ze was een vrouw uit duizenden, die op een eigen wijze te werk ging met een vastberadenheid en vanzelfsprekendheid die ons nu nog versteld doen staan. Mevrouw Wijsmuller was een verzetsheldin die veel meer bekendheid verdient. Dit artikel is gebaseerd op o.a.: L.C. Vrooland, Geen tijd voor tranen, Amsterdam, 1963; M. d'Aulnis,"So reinarisch und dann so verruckt", in Ons Amsterdam 05-1993; M. Keesing, Truus Wijsmuller aforgotten heroine, op www.dokin.nl; Archieven van het NIOD, Regionaal Archief Alkmaar, Archief Gemeenteraad Amsterdam; Into the arms ofstrangers, dvd van Mark J. Harris, Warner Bros 2000. 44 Oud Alkmaar 2015 Op 31 maart dit jaar was herenmodezaak Spaander precies 100 jaar in Alkmaar. Op 1 januari werd dit echt Alkmaarse familiebedrijf de dupe van een grote brand. De zaak vond echter zijn oorsprong in Hoorn, en de familie achter dit familiebedrijf heet niet Spaander Andries Spaander was een koopman uit Hoorn. Samen met drie mannen uit Midwoud, onder wie burgemeester Avis, richtte hij in 1905 een vennootschap onder firma op om een kledingzaak te beginnen. In november van dat jaar kocht dit viertal voor fl. 11.200 het pand aan de Groote Noord nr. 93 in Hoorn, vlak bij de kerk. Andries Spaander werd secretaris-directeur van Spaander Co en spoedig meldden zich nog vier geldschieters. Het pand werd grondig verbouwd tot kledingzaak en ging op de avond van 16 maart 1906 open. Per 1 januari 1907 ging ook de kleermakerij onder Jan van Daalen op volle toeren draaien. Al een jaar na opening kregen de aandeel houders vier procent van hun in de winkel gestoken kapitaal uitgekeerd. Er was wat ruimte voor loonsverhoging en ook kregen de heren voortaan gratis kleding van de zaak. De zaken gingen goed, de nettowinst van fl.4500, op een omzet van fl.30.000, werd met gejuich ontvangen. Drie jaar na de opening besloot men voor het personeel gratis koffie en rookwerk beschikbaar te stellen en de coupeurwerkplaats werd uitgebreid. Niet iedereen was tevreden. In oktober 1913 vroeg de kleermakers vereniging om verbetering van de arbeidsomstandigheden, maar zij kregen als reactie dat het bestuur van Spaander en het personeel zelf hun zaakjes wel konden regelen. Drie dagen vakantie per jaar 'met vergoeding' was toch voldoende? EEN FILIAAL IN ALKMAAR In mei 1912 kwam voor het eerst de opening van een filiaal aan de orde. Men dacht aan Haarlem, Wieringerwaard of Purmerend. In de bestuursvergadering van september 1914 opperde directeur Andries Spaander een filiaal in Alkmaar te openen. Hij kende een coupeur in Alkmaar die vanwege de oorlogstoestand was ontslagen bij Gebr. Schenke, een zaak voor maatkleding aan de Mient; hij zou bedrijfsleider kunnen worden. Zo kocht het bedrijfbegin 1915 het winkelpand Langestraat 8 voor fl. 6.680. Een paar maanden later, op woensdag 31 maart, opende A. Spaander Co het filiaal in Alkmaar. De zaak bevond zich op het meest oostelijke stukje Langestraat, bij het keerpunt van de paardentram. Dit kleine winkelpand was een strategische keus. Later kon er een grotere kledingzaak op een representatiever deel van deze belangrijke winkelstraat komen. Bedrijfsleider werd de 73-jarige coupeur Pieter Antonie Koot, met wie volgens de Alkmaarsche Courant krant succes verzekerd was, omdat zo "vast staat dat deze firma aan de hoogste eisen op haar Oud Alkmaar 2015 45

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 10