IDi HUI vm Iv« 1 Rijper kerk. Hij zou tevens het waterschaps- raam (1687) in de Oostzijderkerk van Zaandam hebben geschilderd. Ten slotte weten we dat Sparreboom niet uitsluitend op glas schilderde. Hij beschilderde namelijk in 1690, dus op gevorderde leeftijd, nog vier ornamentale vakken van het houten gewelfvan de Grote Sint Laurenskerk in zijn woonplaats Alkmaar. Hij ontving hiervoor honderd gulden. Het Alkmaarse wapenraam pronkt op een prachtige plaats in de kerk van De Rijp, in het midden van het koor tussen de glazen van de zes andere steden van het Noorderkwartier. Dit had Alkmaar te danken aan haar status. Bij stemming in de Staten van Holland mocht een vertegen- woordiger van deze stad namelijk als eerste van het Noorderkwartier zijn stem uitbrengen. Hierna volgde Hoorn, daarna Enkhuizen, en verder na elkaar in vaste volgorde: Edam, Monnickendam, Medemblik en als laatste Purmerend. Deze vaste hiërarchie speelde een grote rol voor de vroedschap van Alkmaar, ook bij het schenken van wapenramen. Want hoewel bijzonder goedgeefs, wel gold hierbij steevast de voorwaarde, dat het Alkmaar-raam in de kerk de belangrijkste plaats kreeg. Zo lezen we bijvoorbeeld in het resolutieboek bij schenking van glazen aan Ilpendam in 1657: 'Mits dat de stadt haer rang wort gelaeten'. Wanneer men niet aan deze eis voldeed, werd de opdracht ingetrokken. In De Rijp werd aldus het Alkmaarse wapenraam op de belangrijkste plaats in het midden, tussen de overige ramen van de steden van het Noorderkwartier geplaatst. Het raam van Hoorn volgde dan als tweede, voor de toeschouwer links van Alkmaar, en het Enkhuizer raam rechts van Alkmaar. Daarna links van Hoorn het wapenraam van Edam, rechts van Enkhuizen dat van Monnickendam en geheel links het geschonken raam van Medemblik en uiterst rechts uiteindelijk dat van de laatste stemhebbende stad, Purmerend. De vaste rangorde werd dus overal toegepast. Ook elders in de kerk van De Rijp, op het grote allegorische raam van de 'Vrede van Munster' ontwaren we dezelfde serie stedenwapens, in klein formaat. Hier verschijnt het wapenschild van Alkmaar weer centraal, boven het gekroonde, ovale wapenschild met twee gouden leeuwen van de schenkers. Hiernaast zijn de wapens van de overige steden boven elkaar gerangschikt. In de kerken van Edam en Schermerhorn kunnen we vandaag de dag ook nog steeds een zelfde serie wapenramen aanschouwen, met het Alkmaarse raam pontificaal in het midden. Niet alleen neemt het raam een centrale plaats in, ook de bijzondere bakstenen tracering van het hoge, Gotische venster trekt de aandacht. De spitsboog is versierd met motieven van visblazen, waarvan drie roterend binnen een cirkel. Dit is uniek voor deze kerk. Wat echter het meest opvalt, is het grote gebrandschilderde stadswapen met de burcht in het midden van het raam. Volgens J.C.M. Cox in Machtig en prachtig tl TT lt^ Alkmaar is de burchttoren hoogstwaar schijnlijk geïnspireerd op het grafelijke kasteel Torenburg. Dit kasteel met torens en kantelen sierde al vroeg het zegel van de stad Alkmaar. Een gestileerde versie hiervan verscheen vanafcirca 1540 als burcht met kantelen en een valdeur op een rood wapenschild. Na 1573, het ontzet van Alkmaar, werd het wapen getooid met of omringd door een lauwerkrans. De officiële bevestiging van het stadswapen, met als schildhouders twee rode leeuwen, dateert van z6juni 1816. De rode leeuwen houden doorgaans hun kop naar het wapen gericht, maar Sparreboom bedacht een variatie en schilderde de leeuwenkop pen naar achteren gekeerd. Het Alkmaarse stadswapen in de kerk van De Rijp is omgeven met geschilderd, stenen rolwerk. De glasschilder plaatste zijn handtekening op de linkerkrul van het ornament. De letters van zijn voornaam CJ door elkaar geschreven, dan Spar Fecit Sparreboom heeft het gemaakt). De leeuwen staan met één achterpoot op de krul, terwijl ze het wapen en de lauwer krans met hun voorpoten vasthouden. Ze kijken dreigend naar achteren om eventuele belagers af te weren. Het wapen met ornamenten is op een geschilderde stenen sokkel geplaatst. Deze dient tevens De apsis van de Grote Kerk met het Alkmaarraam pontificaal in het midden. FotoJ. van Zanten DE STADT HAER RANG 4 Oud Alkmaar 2015 HET WAPEN VAN ALKMAAR ■H I wm Hls Het wapen van Alkmaar met de burcht, vast gehouden door leeuwen. FotoJ. van Zanten Oud Alkmaar 2015

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 4