fijn getekend, landelijk tafereel met rustende jagers ontwaren. Helaas is dit glas nogal beschadigd. Het wapenraam bezig met het raam voor De Rijp, en van Alkmaar in de daarnaast werkte hij aan ramen voor slotkapel te Egmond kerken in Broek in Waterland en aan den Hoef; door Wormerveer. Hij ontving voor deze drie Jan Maartenszoon ramen tezamen 246 gulden en 10 stuivers Engelsman. van de Alkmaarse vroedschap. FotoJ. van Zanten Zijn meest prestigieuze werk werd evenwel een kolossaal raam in de Grote Kerk te Alkmaar, waaraan hij vanaf1642 zou werken. Hiervan is niets overgebleven. De meeste gebrandschilderde ramen die hier Prent op p.3 genoemd zijn, hebben de tand des tijds Het wapenraam niet doorstaan. Alleen in de slotkapel van van Alkmaar in de Egmond aan den Hoefis nog een prachtig, Grote Kerk te De maar sterk gerestaureerd, wapenraam van Rijp. Ontworpen en Engelsman te zien. De zilveren burcht van vervaardigd door Alkmaar op het rode wapenschild is groot CornelisJanszoon geschilderd, omgeven door geschilderd Sparreboom, architecturaal kwab- en rolwerk en circa 1657. versierd met fruit en engeltjes. In het kader FotoJ. van Zanten onder het wapen kunnen we een bijzonder BRAND IN DE RIJP Welke afbeelding Engelsman onderop het Alkmaarse wapenraam in De Rijp geschil derd had, weten we niet, want zijn raam is met de kerk en een groot gedeelte van het dorp De Rijp verloren gegaan tijdens de grote brand op 7 januari 1654. Deze brand heeft tot in de verre omgeving diepe indruk gemaakt. Ook de Alkmaarse bevolking was hierdoor aangedaan en wilde graag helpen. In het stadsresolutie- boek, waarin de beslissingen van het Alkmaarse bestuur zijn opgetekend, lezen we dat de vroedschap in dat rampjaar maar liefst drie maal hulp heeft geboden aan dit geteisterde dorp. Al vijftien dagen na de brand werd een verzoek van de vroedschap en schepenen van De Rijp ingewilligd om 20 tot 22 weeskinderen uit De Rijp in de stad op te nemen. De kinderen werden ondergebracht in een 'goodshuys', een liefdadigheidsgesticht van de kerk 'om Godswil'. Vijfmaanden later, op 27 juni, werden collectes gehouden in de Grote Kerk en de Kapelkerk, oftewel de 'groote en cleyne kerke, voor de armen van de kerke in de Rijp, mits haer groote desolatie door 't verbranden van meest het dorp'. Daarna op 15 augustus was het bestuur van Alkmaar bereid tot een ruime bijdrage, 'tot opbouw van haer kerke predicants, school, ende weeshuys'.2 Het nieuwe raam dat Alkmaar tevens voor de herbouwde kerk schonk, was mogelijk bij dit bedrag inbegrepen. Uit de stadsrekening van 1657 blijkt dat voor dit raam 150 gulden is betaald aan glasschilder Sparreboom. Een 2 Oud Alkmaar 2015 zelfde bedrag ontving de glasschilder voor het Hoogheemraadschapsraam van de Uitwaterende Sluizen, dat hij ook vervaardigd had voor de kerk van De Rijp. Mogelijk zijn beide ramen in dezelfde periode tussen 1655 en 1657 geschilderd. CORNELIS JANSZOON SPARREBOOM Cornelis Janszoon Sparreboom, opvolger en mogelijk leerling van Jan Mzn. Engelsman, werd op 26 april 1655 lid van het Alkmaarse schildersgilde. Zijn geboortejaar is onbekend. Zsuzsanna van Ruyven-Zeman veronderstelt dat Sparreboom rond 1635-1637 werd geboren. Zij nam deze biografische gegevens over uit publicaties van C.W. Bruinvis, de eerste archivaris van Alkmaar. Sparreboom huwde op 25 augustus 1658 Trijn Claesdochter, 'die hun reeds in de vorige maand gedoopt kind op den arm droeg'. Nadat hij weduwnaar geworden was, hertrouwde hij in 1689 met Ariaentje Jacobsdochter Haerlaey. Hij overleed in Alkmaar op 13 juni 1713. De vroedschap van Alkmaar was zijn belang rijkste opdrachtgever. Hij vervaardigde, soms met assistentie van Outger Janszoon, Alkmaarse wapenramen voor De Rijp, Scher mer, het huidige Stompetoren (1662), Obdam (1664) en Warder (1671). Hiervan bestaat alleen nog het glas in de kerk van De Rijp, dat hij op jonge leeftijd gemaakt heeft. De datering (1657) op het raam is niet authentiek. Restaurateurs hebben dit in de negentiende eeuw herschreven. Het wapenraam van Enkhuizen in de kerk van De Rijp is ook nogal eens (o.a. door glazenier W. Bogtman) aan deze glasschilder toegeschre ven. Van Ruyven-Zeman betwist dit echter. Naast vroedschappen van Alkmaar en andere steden, bevinden zich onder de opdrachtgevers van Sparreboom ook diverse waterschaps besturen. Zo vervaardigde hij het hierboven vermelde Hoogheemraadschapsraam in de Oud Alkmaar 2015 3

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 3