Oud Alkmaar f Alkmaarse wapenramen in De Rijp Inhoudsopgave Bij hoog en bij laag? Janneke van Zanten-van Wijk De koopmansstad Alkmaar had in de zestiende en zeventiende eeuw een voorname functie als centrale marktplaats voor dorpen en steden in een streek vol grote vernieuwingen. Als gevolg van verbetering van de waterstaatkundige situatie en de drooglegging van de Beemster, het Schermeer en het Starnmeer ontwikkelden omliggende dorpen zich meer en meer. Hierdoor ontstonden naast oude handelscontacten ook nieuwe markten voor Alkmaar. Om de band te bevorderen gafde vroedschap (het bestuur) van Alkmaar onder meer subsidies voor nieuwbouw en verbouw van kerkgebouwen in de groeiende dorpen. De kerk kreeg daarbij dikwijls een fraai raam met daarop, groot gebrandschilderd, het stadswapen van Alkmaar. Het bestuur van Alkmaar hield zich zodoende al vroeg bezig met 'citymarketing'. Het schenken van wapenglazen werd algemeen gebruik onder de steden, maar ook hoofdingelan den, gilden, particulieren en zelfs de Staten van Holland lieten zich hierbij niet onbetuigd. De vroedschap van Alkmaar betoonde zich hierbij zeer ruimhartig, want tussen 1579 en 1689 kregen minstens vijfenveertig kerken, meest in Noord Holland, een gebrandschilderd wapenraam. De Rijp ontving maar liefst tweemaal zo'n fraai glas uit Alkmaar.1 De Rijp werd in de eerste helft van de zeventiende eeuw met zijn haringvloot van zo'n 70 a 80 buizen en daarbij behorend de scheepsbouw en aanverwante industriële activiteiten, een zeer welvarend dorp. Als gevolg hiervan nam de bevolking toe en in het dorp verrees voor de katholieke gelovigen in 1529 een grote, stenen kerk. Ruim een eeuw later werd dit gebouw aangepast als hervormde kerk, met een nieuw koor, een dwarsschip en een toren op de kruising. Bij deze verbouwing ontving de kerk wapenramen van diverse steden, waaronder Haarlem en Alkmaar (1639). Het eerste Alkmaarse raam in de kerk van De Rijp moet bijzonder fraai zijn geweest, want het werd vervaardigd door de begaafde glasschilder Jan Maartenszoon Engelsman. Engelsman was in 1593 geboren in Hoorn en verhuisde naar Alkmaar, waar hij in 1654 overleed. Het stadsbestuur was ongetwijfeld ingenomen met deze glasschilder, die zijn talenten al omstreeks 1633 had bewezen met een verfijnd raam met het Alkmaarse wapen voor de slotkapel van Egmond aan den Hoef. Vijfjaar later werd de kerk te Etersheim (bij Oosthuizen) door hem voor zien van een raam geschonken door Alkmaar. In 1639 was Engelsman druk Jaargang 39, nummer 1 - 2015 1 Janneke van Zanten - van Wijk Alkmaarse wapenramen in De Rijp 10 Harry de Raad Het klooster van de minderbroeders 15 Marlies ten Berge Geschiedenis op straat 24 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Gerard Dekkers, Jan Drewes, Eelkje Knol, Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Uitsnede van een kaart van Kennemerland en West-Friesland uit 1630, gedeeltelijk ingekleurd. De Heerhugowaard en de Schermer zijn nog niet drooggelegd. Collectie Regionaal Archief Achter: Reconstructietekening door C.W. Bruinvis uit ca 1860 van de Minderbroederskerk met omgeving. Op 18 november dit jaar is er weer een Puienprijsuitreiking. Er is voldoende gebouwd in de afgelopen twee jaar. De jury ontwerpt een 'shortlist' van de belangrijkste kandidaten. De komende maanden zijn nodig voor nader onderzoek: wat is er precies ver- of gebouwd en door wie, hoe zag het er vroeger uit en hoe de vernieuwing te waarderen. Leuke klus. Tegen deze achtergrond van veelal particuliere stadsverbetering zien we met lede ogen aan wat voor keuzes het stadsbestuur soms maakt. De plaatsing van de vuilcontainers pal voor onze mooiste monumenten roept verbazing op. Wij hebben B&W al in het vorige college voor dit effect gewaarschuwd en alternatieven aangedragen. De maximale bouwhoogte, die in het centrumbestem mingsplan bij nieuwbouw is toegestaan, is een andere bron van zorg. De uitstraling van de naastgelegen monumenten is in het geding. Wij deden het stads bestuur het aanbod te inventariseren wat de meest kwetsbare plekken zijn en stelden een oplossing voor betere bescherming voor. Zie onze open brief op onze website, 'Bouwhoogte in het centrum'. We zijn benieuwd naar de reactie. De actualiteit van ons werk kunt u volgen op onze website, op Facebook en Twitter. Dit gezegd hebbend over onze monumenten zijn er nog genoeg andere redenen om in het nieuwe voorjaar met een 'historische' blik naar buiten te willen. Zie onze wandelingen achterin de agenda. De artikelen in deze aflevering van Oud Alkmaar nodigen u uit om ook zelf op pad te gaan in Groot-Alkmaar en te ontdekken wat onze auteurs schrijven over een Alkmaars gebrandschilderd raam, over de historie in het plaveisel en over een vroegere begraafplaats. Let u ook op de aankondiging van de Pinksterdrie- excursie op 26 mei? Eerst natuurlijk onze jaarvergadering met de uitreiking van de Oud Alkmaarprijs, op 15 april. Dan gaan we u ook vertellen hoe we dit jubileumjaar verder inkleuren. Let op 9 september! Leen Spaans Tussen de twee huidige fusiepartners Alkmaar en De Rijp bestond al vroeg een vriend schappelijk contact. Zo schonk het bestuur van Alkmaar in de zeventiende eeuw tot twee maal toe een gebrandschilderd wapenraam aan de kerk van De Rijp. HET WAPENRAAM VAN ENGELSMAN Verspreidingskaart van Alkmaarse glasschenkingen tussen 1579-1673. Oud Alkmaar 2015 1

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 2