Alkmaar varia Ringershof Stolpersteine Grafisch Atelier Alkmaar Drollenvanger Kaasdragerscarillon Fritz Conijn sterven BEM 450 (2) Dit jaar wordt het F.H. Ringershof aan de Paul Krugerstraat wat woonmogelijkheden betreft ongeveer gehalveerd. De 32 duplexwoningen worden bij de restauratie samengevoegd tot 17 eigentijdse eengezinswoningen en een poortgebouw. In 1948 werd het F.H. Ringershof gebouwd door de Vereniging Volkshuisvesting Alkmaar onder voorzitterschap van Frits Ringers junior. De Vereniging Volkshuisvesting Alkmaar heet nu woningcorporatie Van Alckmaer voor Wonen. Het complex bestond oorspronkelijk uit 34 bejaardenwoningen. Later gebruikte men de woningen voor de goedkope, sociale verhuur. Het vrij sobere F.H. Ringershof is door een gezamenlijke binnentuin verbonden met het klassiekere Hofje Paling van Foreest aan de Steijnstraat. Net als in veel dorpen en steden kun je binnenkort ook in Alkmaar op straat 'struikelen'. Over Stolpersteine. Dit zijn stenen blokjes van 10 bij 10 cm met een messing plaatje erop. De plaatjes vermelden de namen van joodse Alkmaarders die op die plaats in de straat hebben gewoond. Ze zijn gedurende de Tweede Wereldoorlog uit hun huizen gehaald, naar concentratiekampen gevoerd en vermoord. Van de ruim 213 joodse inwoners van Alkmaar overleefden ongeveer 150 de oorlog niet. Met het plaatsen van de herdenkingsstenen worden ze niet vergeten. Gunter Demnig was de initiatiefnemer voor deze gedenkstenen. In het najaar van 1996 werd de eerste Stolperstein in Berlijn gelegd. Vele steden in Europa volgden. In Nederland liggen sinds 2007 in ongeveer 107 dorpen en 456 steden 'struikelstenen'. De in 2014 opgerichte Stichting Stolpersteine Alkmaar hoopt dit voorjaar de eerste minimonu- mentjes te kunnen plaatsen. Er is inmiddels voldoende geld binnen voor zeker 10 stenen. Men is in overleg met Gunter Demnig voor het leggen van de eerste Alkmaarse Stolpersteine. (www.stolpersteine-alkmaar.nl) Een oplettende lezer attendeerde ons op de foute datering bij de foto op pagina 60 van Oud Alkmaar 2014 nr. 3. De opening van de winkel van Nuyens was inderdaad in 1947 en niet in 1977. We zouden in 1977 vreemd hebben opgekeken als achter in de zaak iemand met een zogenaamde drollenvanger had gestaan. Op 7 februari 1975 vond de opening plaats van het Grafisch Atelier Alkmaar, gevestigd in de achterruimte van Doelen straat 19. Het uitgangspunt was dat kunstenaars kennis en kosten konden delen en gezamenlijk grafische apparatuur konden gebruiken. Na een aantal turbulente jaren en onderhandelingen met de gemeente vertrok het Grafisch Atelier naar de voormalige Wilhelmina school, Doelenstraat 23. Er kon gewerkt worden, tentoonstellingen worden ingericht, cursussen worden gehouden etc. In Oud Alkmaar 2009 nr. 2 wordt de geschiedenis van het Grafisch Atelier beschreven. Dit jaar wordt het 40-jarig jubileum feestelijk gevierd. Van 11 juli t/m 31 augustus wordt in de Grote Kerk een manifestatie over grafiek en grafische kunsten georganiseerd. Meer informatie over de activiteiten kunt u vinden op www.grafschatelieralkmaar.nl. Oud Alkmaar 2015 De nieuwbouw van het NS-station in Alkmaar vordert gestaag. Het aanzien van de voor- en achterkant van het station verandert behoorlijk. Het wordt hoog, open en ruim. Dat men in Alkmaar aankomt of vanuit Alkmaar vertrekt, gaat helemaal duidelijk worden door de plaatsing van het kaasdragerscarillon op het voorplein. Het 3,5 meter hoge en 2,5 meter brede carillon krijgt na omzwer vingen hier een prachtig eindstation. Sinds 1969 draaiden de kaasdragertjes ieder uur mechanisch hun rondjes aan de gevel van het vroegere Landbouwhuis. Toen het pand begin deze eeuw deel van het nieuwe stadskantoor werd, verdween het carillon. In 2010 zou het in het plantsoen tegenover de Singelgarage komen. Dat bleek niet haalbaar. In 2012 zou het de gevel van de parkeergarage sieren. Dat bleek ook niet haalbaar door burenbezwaren. Sinds die tijd ligt het in een opslagloods van de gemeente Alkmaar. Er ontstond een facebook-brede discussie over de vraag waar het waardevolle stukje cultureel erfgoed geplaatst zou kunnen worden. Diverse opties werden genoemd waaronder een plaats in of bij het nieuwe stationsgebouw. De gemeente Alkmaar reageerde positief op het verzoek het carillon bij het station te plaatsen. Het gaat zo goed als zeker een vrijstaande opstelling worden op het brede voorplein. De kaasdragertjes laten dan al rondjes draaiende de reizigers weten op station Alkmaar te zijn. Op 26 januari jl. verscheen het boek Haast om te sterven bij uitgeverij Prometheus. Leven en werk van Fritz Conijn, Alkmaars grootste verzetsheld, staan erin beschreven. Het werk is van de hand van de Groningse emeritus hoogleraar Doeko Bosscher, oomzegger van Fritz Conijn. Zonder zich belemmerd te voelen door familliebanden heeft Bosscher antwoord gezocht op de vraag: waarom heeft Conijn postuum het Verzetskruis gekregen, welk verhaal gaat daarachter schuil? Fritz Conijn werd op 27 juni 1923 in Alkmaar geboren en zat op 17-jarige leeftijd al in het verzetswerk. Met optredens als goochelaar haalde hij geld bijeen voor de Zeemanspot, een illegaal fonds waaruit gezinnen, waarvan de vader op zee was, ondersteund werden. Vanuit deze activiteiten werd hij, pas 20 jaar, leider van de Knokploeg Alkmaar. Deze groep pleegde tijdens WO II in heel Noord-Holland verzetsdaden zoals overvallen op bevolkingsregisters en op distributiekantoren voor voedsel- en kledingbonnen. Op 29 augustus 1944 werd Conijn verraden door Willy Pons, een NSB'er. Fritz Conijn was pas 21 toen hij op 6 september 1944 in Vught werd geëxecuteerd. Bosscher heeft twijfels over deze gegevens. Conijn zou heel goed al enkele dagen na zijn arrestatie om het leven gebracht kunnen zijn. De belangrijkste conclusie die Bosscher trekt is: Conijn was een held. Maar met de relativerende toevoeging: dat waren er meer. In het vorige nummer is al gewezen op festiviteiten die in 2015 zullen worden gehouden ter herinnering aan de droogmaking van de Berger- en Egmonder- meer 450 jaar geleden. Daarbij stond ook een foto van de even oude Geestmolen in het Hoefplan. Helaas is het feestjaar slecht begonnen, want al direct in januari beroofde een krachtige storm die molen van al zijn wieken. Het organisatiebestuur heeft zich daar echter niet door laten afschrikken en dus werden op 6 maart de feestelijkheden begonnen met de onthulling van een 'kopjeskunstwerk' van Rob Komen in winkelcentrum De Hoef en een bijeenkomst in de Hogeschool Inholland, die beide dus gelegen zijn in het Alkmaarse deel van de polder. Van de vele activiteiten die te vinden zijn op de website www.bem450.nl wijzen we hier nog speciaal op de kunst- en cultuurroute per fiets of te voet in het weekend van 29-31 mei en de 'trekschuitentrekwedstrijd' op de Hoevervaart bij Egmond aan den Hoef op zondag 14 juni. Oud Alkmaar 2015

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 14