De naam Bierkade is afkomstig van het geïmporteerde bier dat hier aan land werd gezet. In de Accijnstoren, gebouwd in 1622, werd op dat bier accijns geheven. De toren werd in 1904 verplaatst om de straat te kunnen verbreden. In 2006 werd begonnen met de herinrich ting van de Bierkade. Aardig is om te zien dat langs de huizenrij de stoepen in ere zijn hersteld, althans, niet de echte oude stoepen, maar een 'indruk van stoepen'. Voor elk pand is een hardstenen strook of een strook met klinkertjes en een paar hardstenen platen gelegd als verwijzing naar het oude soort stoepen die ook hier te vinden zijn geweest. De echte stoep was een stukje privégrond zo breed als het huis. Vooral langs de Oudegracht en het Luttik Oudorp zijn er nog heel wat te vinden. Langs de Bierkade konden de echte stoepen niet hersteld worden, want dan beperk je eigenlijk de openbare ruimte, zeker voor voetgangers. En het is op de Bierkade al worstelen met de (verkeers)ruimte. Het oorspronkelijke ontwerp voorzag in het aanbrengen 'in het platte vlak' van de vakken van de oude stoepen. Er ging echter van alles mis in de uitwerking van de ontwerptekening. Uiteindelijk zijn het een soort 'stenen deurmatjes' geworden. Het meest recente project waar in de openbare ruimte iets te zien valt over hoe het vroeger moet zijn geweest is de herinrichting van het Doelenveld. Een langdurig project, eerst met en daarna zonder Yxie, waarbij heel wat plannen en inspraakrondes een rol gespeeld hebben. Voor de Historische Vereniging Alkmaar is het altijd van belang geweest dat er aandacht was voor de historische waarde van het plein, dat niet voor niets de naam Doelenveld draagt. Het was een open terrein achter de Doelen, waar vooral in de zeventiende eeuw de Alkmaarse schutterij kon oefenen in het schieten. De banen waren voorzien van schijfdoelen. Onder het plein is bij opgravingen de houten fundering aangetroffen van een doelpaal van de schutters. Alkmaar is vrijwel de enige stad waar nog een groot deel van het doelenterrein onbebouwd is. De zuidelijke schietbanen van de Oude Doelen zijn door twintigste-eeuwse uitbreidingen al verloren gegaan. Het open, met bomen beplante middenterrein zou opgaan in de nieuwe bebouwingsplan nen voor Yxie, maar werd uiteindelijk grotendeels parkeerterrein. Wat resteerde was de mogelijkheid de schietbanen van de Nieuwe Doelen aan de noordzijde te 'bewaren'. Deze twee ofdrie evenwijdige banen waren ongeveer zeventig meter lang en gescheiden door bomen waartussen zich lage hekjes van vlechtwerk bevonden. Ze zijn op de kaarten van Drebbel en Blaeu uit de zeventiende eeuw duidelijk te zien. Bij de herinrichting van het plein zijn ze in een soort grindasfalt weer zichtbaar gemaakt. Als je nu rondloopt op het vernieuwde Doelenveld, kun je duidelijk zien en lezen op het informatiebord waar de naam van dit plein vandaan komt. En dan liggen er nog enkele particuliere initiatieven te wachten op uitvoering. Een daarvan wil ik hier vast noemen. Op dit moment nog niet in Alkmaar te vinden maar wel in voorbereiding zijn de zogenaamde Stolpersteine. Het is een project van een Duitse kunstenaar om de slachtoffers van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog te gedenken door voor ieder van hen een gedenksteen te plaatsen in het plaveisel voor de gevel van hun laatste woonadres. Er liggen al ongeveer 50.000 van dergelijke stenen in 17 landen van Europa. De pas opgerichte I Stichting Stolpersteine Alkmaar zet zich in om ook voor de woningen van de uit Alkmaar weggevoerde Joden een dergelijke 'struikelsteen' te leggen. Ze zijn klein, en je moet eigenlijk bukken om te lezen wat er staat. Zo wordt de voorbijganger gewezen op het tragische lot van een deel van de Alkmaarse bevolking. Want ook dat is deel van onze geschiedenis. De nieuwe voor i huizen aan de Bierkade. Foto M. ten Berge STOEPJES DOELENVELD 22 Oud Alkmaar 2015 STRUIKELEN Plantekening van ketDoelenveld. Gemeente Alkmaar Het opgeknapte en heringerichte Doelenveld, met de schietbaan. Foto M. ten Berge Oud Alkmaar 2015 23

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 13