het water van de Laat door in de Heul en niet in het Ritsevoort en de Koorstraat, hoewel de huidige bestrating met betonstroken dat wel doet denken. Volgens Wendy Sanders, verantwoordelijk voor de inrichting van de openbare ruimte, was de markering van de oude gracht een aardig idee, maar niet het belangrijkste doel van de bestrating. Omdat de Laat geen stoepen heeft maar nog wel steeds een straat met verkeer is, waren de betonstroken ook bedoeld om de niveauloze stoep toch een afbakening te geven, als voetgangerswaar schuwing dus. Deze verkeerskundige functie gaat ook de bocht om naar Ritsevoort en Koorstraat, hoewel daar dus nooit een gracht is geweest. Dit is ook de reden dat nergens informatie wordt gegeven over de grachtmarkering. Maar wie het weet ziet het. De Gedempte Nieuwesloot is wél een project (uit 2013) waarbij er voor gekozen is de voormalige waterloop weer zichtbaar te maken. De naam zegt het natuurlijk al: vroeger lag hier de Nieuwesloot. Het was ooit een zeer lange stadsgracht van oost naar west, met aan beide einden een haakse bocht noordwaarts. Hier werd de stadsgracht met noord-zuid lopende grachten (langs de Paardenmarkt en langs de Korte Nieuwesloot) verbonden met de vestgracht buitenom de stad. Vóór de demping in 1863 bevond de gracht zich onder de noordelijke helft van de tegen woordige straat. Bruggen voerden naar de Lombardsteeg en de Doelenstraat, naar een groepje huizen halverwege en naar het riante laat zestiende-eeuwse woonhuis de Hofvan Sonoy. kleine ambachtslieden en winkeliers in kleine pandjes waren gevestigd. In 1872 werd de Laat gedempt, want de gracht was verworden tot een open riool. Het duurde lang voordat de Laat bestraat was: vijfjaar na de demping was er bestrating tot aan de Kapelsteeg, de rest duurde nog langer. In de huidige bestrating geven de blauw grijze betonstroken aan waar de vroegere walkant ongeveer heeft gezeten. Het klopt alleen niet helemaal. Aan de westkant liep Er zijn de afgelopen jaren plannen geweest om de gracht terug te brengen in de straat. Dit stuitte echter op velerlei bezwaren en is dus nooit uitgewerkt. Wat wel is gelukt is het markeren van de plek waar de oude gracht vroeger gelegen heeft. Bij restaura tiewerkzaamheden aan de riolering moest het zuidelijk gedeelte van de straat open. Uit archeologisch onderzoek bleek dat de bovenste 1,5 tot 2 meter bestond uit diverse oude aanplempingen van de gracht, die kennelijk tot de zeventiende eeuw een paar meter breder was geweest. In de nieuwe bestrating heeft men de plek van de oude waterloop gemarkeerd met kleine blauw geglazuurde bakstenen. Daarbij is men uitgegaan van de sloot zoals die in 1823 is opgemeten. Van de eerdere bredere sloot hebben we alleen onnauwkeurige informatie van de zeventiende-eeuwse kaarten van Van Deventer en Blaeu. De blauwe steentjes midden in de bestrating zijn gelegd op de plek waar de zuidelijke oever van de sloot liep. De noordelijke oever lag dicht tegen de huizen. Aan deze kant moet je ook iets beter zoeken naar de blauwe markering. Het ging niet direct om de exacte uitme ting van de kade; het was vooral van belang om te laten zien waar de naam vandaan komt en om te laten zien dat de sloot vroeger heel dicht tegen de gevel lag. Inmiddels is ook een informatiebord geplaatst op de hoek van het Hofplein, tegen de gevel van het Hofvan Sonoy. Dat is niet zo'n mooie plek, maar alle alterna tieven zijn lastig in verband met de markt en de kermis: de Gedempte Nieuwesloot is tenslotte een zeer intensiefgebruikte straat. GEDEMPTE NIEUWESLOOT De betonnen banen in de Laat, en de hoek om naar het Ritsevoort. Foto M. ten Berge Het Hofvan Sonoy in 1861, toegankelijk via een brug over de Nieuwesloot. Collectie Regionaal Archief 20 Oud Alkmaar 2015 Blauwe steentjes geven de voormalige loop van de gracht aan. Foto M. ten Berge Plantekening van de herinrichting van de Gedempte Nieuwesloot. Gemeente Alkmaar. De voormalige sloot is blauw gekleurd. t-fltasf AT* Oud Alkmaar 2015 21

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 12