•~J| Plaveisel voor de ingang van de Waag. Foto M. ten Berge vastgeklonken en te kijk gezet en tijdens het beleg zijn hier ook mensen opge hangen: niet aan die monumentale vierarmige gaslantaarn natuurlijk, want die is hier pas in 1981 door het gasbedrijf neergezet, als laatste van zijn soort. WAAGGEBOUW Toen in 1977 opgravingen verricht waren aan de oostkant van het Waaggebouw, werden de fundamenten van het koor van de oude kapel gevonden en met keitjes in het plein weergegeven. Maar binnen die halve cirkel van de oude koorsluiting bevindt zich nog een markering in steen, die niets met de oude kerk te maken heeft. In een blok sierbestrating van gele ijsselsteentjes staat in rode klinkers neergelegd het jaartal 1664, met in het midden de omtrek van kasteel de Toren burg, een symbool dat we ook terugvinden in het stadswapen. Ze zijn afkomstig uit het Waaggebouw zelf. Op de plek waar nu de VVV is, was ooit de zaal van het middeleeuwse Heilige Geestgasthuis. Later werd deze ruimte in gebruik genomen als markthal, tussen 1587 en 1601 als vleeshal en vervolgens werd het een markt voor timmermans- werk. In 1664 kwam er een markt voor kaas en boter. De plavuizen die aanvankelijk in de markthal lagen werden toen vervangen door gele ijsselsteentjes met het jaartal in rood. Het is deze bestrating die bij de restauratie van 1977, toen de oude markthal VVV werd, is verplaatst naar de stoep van de Waag. DROGE KAAS Tot begin zeventiende eeuw was het Waagplein nog geheel bebouwd. Door de afbraak van drie huizen in 1605 en nog eens vijfin 1681, ontstond het plein, dat lange tijd ongeveer halfzo groot was als nu. Een deel van de huizen is pas eind negentiende eeuw gesloopt ter vergroting van het plein. De herbestrating van het Waagplein in 2003 was een mooie aanlei ding voor archeologisch onderzoek. Er werd een ongeveer drie meter brede proefsleufgegraven vanafde cafés tot bijna aan het water. Hierin werden inderdaad veel huisresten gevonden. In de buurt van het water werden op een dieper niveau de resten gevonden van een aantal houten kademuren. De allereerste dateert waarschijnlijk uit de dertiende eeuw en bestond uit een groot aantal palen met daartegenaan planken en vlechtwerk- wanden. De kade was steeds een stukje verplaatst zodat het terrein erachter groter werd. Waarschijnlijk liggen onder de straat langs het water nog meer faseringen van de kademuren. De nieuwe bestrating van het Waagplein laat niets zien van deze opgravingen. In dit geval is er voor gekozen om niet de oude 18 Oud Alkmaar 2015 middeleeuwse resten te laten zien, maar juist te verwijzen naar het recente en zo bekende gebruik van het Waagplein als Kaasmarkt. De 'verhoogde' banden in een andere kleur steen verwijzen naar de goten waartussen de kazen op bolle ruggetjes straatwerk werden gelegd om te voorkomen dat ze bij regenachtig weer in een plas zouden liggen: afwatering dus, nu uitgevoerd in steen. De bestrating is uitgevoerd naar een plan van toenmalige hoofd monumentenzorg Piet Verhoeven. Als straks de renovatie van de Marktstraat is afgerond, zal het volledige plein voorzien zijn van dit plaveisel. Het plein loopt ook afnaar de walkant van de gracht. Vroeger werden ook veel ronde kazen verhandeld. Dus waren er ooit houten randen langs de kade gemaakt om te voorkomen dat deze kazen door zouden rollen tot in de gracht. De randen zijn in 2003 opnieuw aangebracht. MARKTSTRAAT Het voorbeeld van de Marktstraat laat goed zien waarom het niet altijd eenvoudig is om een goede keuze te maken tussen historie en verkeer. De Marktstraat is een vrij nieuwe straat, ontstaan na een grote brand in Diligentia aan de Gedempte Nieuwesloot in 1912. Voor die tijd was er een aaneengesloten gevelwand, maar door de brand ontstond een gat in de bebouwing, een zogenaamde 'doorbraak' richting Waagplein. Deze straat heeft dus weinig historische waarde. Over de herinrichting van dit stukje binnenstad is langdurig gesproken. De Historische Vereniging Alkmaar heeft in het verleden aangegeven dat het mooi zou zijn en historisch interessant om te laten zien hoe de oude situatie was. Dat zou je Het Waagplein. kunnen doen door de bestrating van de Foto m ten Berge straten die haaks op de Marktstraat staan door te laten lopen. Terecht vertelde omgevingsontwerper Wendy Sanders, dat dat de suggestie zou kunnen wekken dat het om een voorrangsweg gaat, en dat is toch niet het geval. Dat betekende dat er gezocht moest worden naar een manier om het oude stratenplan te laten zien zónder afbreuk te doen aan de 'gelijkwaardige kruising'. Misschien komt er een kleine verwijzing, bijvoorbeeld in de voetgangers- lijnen langs de gevelrij. Maar het idee is inmiddels op de achtergrond geraakt en wordt bij de huidige bestratingswerk zaamheden waarschijnlijk niet uitgevoerd. LAAT Op enkele plekken kunnen we ook terugvinden dat er vroeger in Alkmaar meer water was dan nu het geval is. De Laat is een van de oudste grachten van Alkmaar en was in de elfde en twaalfde eeuw al bekend. Tot in het jaar 1400 fungeerde de Laat als stadsgracht, later werd het een binnengracht waar veel Oud Alkmaar 2015 19

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 11