twintigste-eeuws ambachtelijk kunnen'. Je wordt zo uitgenodigd toch weer even de blik naar boven te richten. Aan de noordkant van de binnenstad passeert de wandelaar op de Friesebrug een gedicht van Margreet Schouwenaar. Een ode aan de brug, de verbinding tussen het ene en het andere. Heel toepasselijk ook in een stad met zoveel bruggen. Aan het begin van de Langestraat, aan de oostzijde van de Grote Kerk, bevindt zich in het wegdek een soort halve maan van grijze kinderkopjes, een halve cirkel met binnenstip. Het markeert het hoogste natuurlijk punt van Alkmaar. Als je de Langestraat in kijkt zie je dat niet zo, want de Langestraat is eigenlijk een oude dijk, maar als je de Laurensstraat inkijkt kun je het hoogteverschil goed zien. Alkmaar is namelijk ontstaan aan de oostkant van een zandrug en daar is natuurlijk ook de eerste kerk gebouwd. En als je het toch over niveauverschillen hebt: de Grote Kerk zelflijkt op een kleine heuvel te staan met het hoogste punt aan de kant van de Koorstraat. Die hoogtever schillen zijn te verklaren uit de geologische opbouw van de ondergrond. Vermoedelijk is het omringende terrein ook opgehoogd door de bergen grond die in 1470-1520 overbleven na het metselen van de funderingen van de kerk. De bestrating met boogjesmotief rond de kerk accen tueert de locatie van de kerk en de ruimte er om heen. Het is aangebracht als sierbestrating in 1974, gelijktijdig met het standbeeld van Van der Mey en de plantenbakken. Die bakken zijn overigens inmiddels weer verdwenen. De hiervoor genoemde windroos op de kaart van Drebbel is waarschijnlijk als uitgangspunt ofvoorbeeld genomen voor het verhoogde ronde plateau dat nu op de Gewelfde Stenen Brug ligt. Ook hier dus een vingerwijzing naar het verleden. De brug is gebouwd in 1500 en vaak veranderd en gerenoveerd. Op de oudste foto waarop je iets van de bestrating kunt zien, die uit 1865, zijn al sierstrepen en een soort windrooscirkel herkenbaar. Ook op de prachtige foto uit 1935 is dat zichtbaar, maar het was nog wel 'gelijkvloers', want de brug werd gebruikt als parkeerplaats. Het iets verhoogde plateau waarop je zo heerlijk kunt zitten om een ijsje te eten stamt waarschijnlijk uit 1980. Het is nu ook een plaats geworden waar stadsgidsen mooi kunnen vertellen dat ongeveer op deze plek ooit 'de kaak' op de Roo Steen heeft gestaan: hier werden veroordeelden Tegels in de Spoorbuurt. Foto M. ten Berge Links: Het Kerkplein gezien vanfeen telekraan, met sierbestrating en het hoogste punt. FotoJ.Elsinga 1987. Collectie Regionaal Archief Rechts: De sierbestrating rond de Grote Kerk. Foto M. ten Berge DE GROTE KERK 16 Oud Alkmaar 2015 De Gewelfde Stenen Brug met geparkeerde auto's in i935.FotoJ.G. van Agtemaal. Collectie Regionaal Archief Onder: Verhoogd plateau op de Mient. Foto M. ten Berge ROND PLATEAU Oud Alkmaar 2015 17

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 10