Opgravingen op de Paardenmarkt Peter Bitter Van 15 juni tot 17 augustus 2010 is op de Paardenmarkt in Alkmaar een opgraving gedaan. Het onderzoek richtte zich met name op de resten van het Minderbroederklooster, dat hier van 1448 tot 1574 heeft gestaan, en op de begraafplaats in de kloosterhof. Het maken van een lakafdruk van het prehistorische hurkgraf door Pieter Floore (links). Foto Hollandia archeologen De opgraving was mogelijk vanwege de herinrichting van het plein en is verricht door archeologiebedrijfHollandia in samenwerking met de Universiteit Leiden. Sinds de sloop van het klooster is op die plek een marktplein geweest. In de opgraving bleek dat men tijdens ofkort na de sloop het gebied had afgegraven en geëgaliseerd, wellicht ook om de grond te gebruiken voor de demping van nabij gelegen grachten. Hierbij bleken de graven nog wel te zijn gerespecteerd, want deze waren wonder boven wonder voor een groot deel nog aanwezig. Er werden maar betrekkelijk weinig prehistorische en middeleeuwse sporen aangetroffen, waardoor over de periode van voor de stichting van het Minderbroederklooster weinig te zeggen valt. Ook de gevonden sporen van het klooster zelfzijn nogal teleurstellend. Toch heeft de opgraving veel informatie opgeleverd, met name over de begraafplaats. DE VROEGSTE VONDSTEN De Paardenmarkt bevindt zich op de oostflank van wat oorspronkelijk een zandrug was, die bestaat uit Oude Duin afzettingen op een veenlaag, die in de Bronstijd (2000-800 voor Chr.) is gevormd op klei- en zandafzettingen van een strandvlakte. Het oudste menselijk spoor dat bij deze opgraving in dit duinzand is gevonden is het graf van een volwassene die begraven is op zijn ofhaar rechterzijde met hoog opgetrokken knieën. Dit in West-Nederland hoogst zeldzame 'hurkgraf is aan de hand van in de jeugd gevormd tandemail met de C-14 methode gedateerd tussen 50 voor en 90 na Christus. De begrafenis zal dus enkele decennia later hebben plaatsgevonden. In de opgraving zijn diverse perceelgrep pels aangetroffen, gevuld met grijs zand waarin een enkele potscherf uit de Romeinse tijd is gevonden. Misschien zijn het greppels uit deze periode, maar een veel latere datering is ook mogelijk. In één van die greppels werd het deels verstoorde skelet van een hond gevonden. Uit de vroegste nederzettingsfasen van Alkmaar bevond zich hier slechts één 70 Oud Alkmaar 2014 waterput, gemaakt van houten tonnen. Een pakket scherven onderin de tonput, dat wellicht diende als filter, bestaat grotendeels uit aardewerk van het Pingsdorf- en Andenne-type, dateerbaar tussen circa 1125 en 1200. Dat de ton met behulp van jaarringen al gedateerd wordt op kort na 1058/1061 kan verklaard worden uit het gebruik van een oude ton en/ofeen lange gebruiksperiode voorafgaand aan de demping. Deze samenstelling houdt niet alleen verband met de rol van Alkmaar als handelsplaats, maar kan ook het gevolg zijn van de voorkeur voor hard gebakken schone potscherven voor het filter. Zeldzame vondsten hierbij waren de fragmenten van een rammelaar van Maaslands wit en van twee exemplaren van Pingsdorfaardewerk. Een tweede wat jongere waterput is eveneens een tonput. Uit de dempings- grond komt wat afval met keramiek uit circa 1375/1450. De demping zou wel eens verband kunnen hebben gehad met de bouw van het klooster. Vermoedelijk dateert een deel van de aangetroffen, hoofdzakelijk vondstloze greppels uit de middeleeuwen, ergens tussen de tiende en de veertiende eeuw. De 'greppels' zijn in feite de bodemlagen frrarjïlnq hond menselijke begravlf»g van sloten van wellicht 1,5 meter ofmeer Opgravingsplatte- breed, over tientallen meters rechtuit grond van greppels lopend. uit de 11.de/13de eeuw (rood) en WAT ZEGGEN DEZE VONDSTEN ouder (oranje) en Het verder totaal ontbreken van sporen drie waterputten van middeleeuwse bebouwing doet (blauw). Tekening vermoeden dat dit deel van de nederzet- Hollandia ting ook na de bouw van de vestingwerken archeologen in de dertiende eeuw nog langdurig een open terrein is geweest. Enig voorbehoud is wel nodig, want de afwezigheid van Vondsten uit de I2de-eeuwse waterput met een deel van een rammelaar van aardewerk van het 'Andenne-type'. Foto monumenten en archeologie gemeente Alkmaar Oud Alkmaar 2014 71

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 9