een kunstenaar, bloemschikken is een kunstuiting, zo moet je het zien, het is bloemsierkunst!" Arie behaalde niet alleen prijzen op bijvoorbeeld het Bloemencorso van Aalsmeer, maar kreeg ook bekendheid buiten de landsgrenzen, in Londen bijvoorbeeld. Het groene, parkachtige grondgebied van het Royal Hospital in Chelsea, een wijk van Londen, wordt sinds 1912 traditioneel in mei omgetoverd tot één grote bloemententoonstelling, de Chelsea Flower Fair. Voor tuinliefhebbers is het dé gelegenheid mooie bloemarrange- menten te zien op een grote oppervlakte. Het is tevens een vakbeurs waar bedrijven uit binnen- en buitenland aan deelnemen en waar ook de koninklijke familie een kijkje komt nemen. Arie Nuyens slaagde erin om vanafmei 1953 als Nederlander op stands en in de compositie voor me en ik popel om te beginnen het bloemstuk een persoonlijk heid te geven. Daarna pas verdwijnt de rusteloosheid en kom ik weer tot rust." Terwijl hij sprak wuifde hij wild door zijn haar en schoof hij rusteloos in zijn stoel heen en weer. "Het is als met de hand van showtuinen van Chelsea verrassende showarrangementen in allerlei vormen en afmetingen te maken. In dat jaar had de Firma P. Bakker Mzn uit Enkhuizen, zaadveredelaar en teler, een nieuwe, zachtroze Darwintulp in de handel gebracht die The Queen ofBartigon werd gedoopt. Met een arrangement rond deze tulp had Arie op de bloemenshow te Haarlem een gouden medaille gewonnen. Met hetzelde tulparrangement op dezelfde auto brak Arie in Londen door als bloem- sierkunstenaar. De 'Queen Mum' en haar dochter prinses Margaret bezochten de tulpenstand van The Queen of Bartigon en bestelden 'in order ofQueen Elisabeth' een groot boeket van deze nieuwe Nederlandse tulpen. Arie's opzet en techniek wierpen vruchten af omdat het een vernieuwende stijl betrof. Maar een uitgesproken creatie kon ook weerstand oproepen. Dit bleek toen Arie zich tijdens the Chelsea Flower Fair niet aan de reglementen hield. Hij maakte een schilderij: hij zette een gouden lijst op een schildersezel en bracht in de lijst een fluwelen draperie aan. Op het fluweel plaatste hij een pul met daarin een bloemstuk met Zuid-Afrikaanse gerbera's, gerangschikt zoals in een stilleven. Het bestuur van The Royal Horticultural Society, dat de prijzen toekent, verkeerde in 'a shock'. Mr. Unwin, een zaad- en bloembollenteler uit Histon bij Cambridge die Nuyens had uitgenodigd, bemiddelde in het gerezen conflict en stelde dat deze wijze van arrangeren erg populair was in Nederland. Er werd een extra vergadering belegd en uiteindelijk werd besloten vanwege de schoonheid van de creatie een extra zilveren medaille aan de bloemist toe te kennen. Nuyens reageerde furieus dat zijn kunstzinnige en originele creatie niet op de juiste waarde was geschat en smeet De auto versierd met de Queen of Bartigon tulp, bijdrage voor de Chelsea Flower Show in 1954 INTERNATIONALE ROEM Arie aan het werk bij de Chelsea Flower Show injuli 1965 64 Oud Alkmaar 2014 KUNST EN WEERSTAND Vader Arie en zoon Co aan het werk Oud Alkmaar 2014 65

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 6