foto's zijn dan vermeld op het lijstje. Dat stopt bij nummer 79. Mogelijk zijn de overige foto's van de tweede fase van de restauratie. De foto's in de boekjes laten een goed beeld van de restauratie zien. De meeste foto's zijn technisch van aard en laten zien wat er allemaal moest gebeuren om de bouw vallige kerk te herstellen. Samen met de revisietekeningen van de restauratie en het bouwhistorisch onderzoek in de kerk wordt meer en meer duidelijk wat voor kunststukje er is geleverd. De meest opvallende en technisch ingewikkelde ingreep is het verstevigen van het schip door middel van gewapend beton. Vanaf het begin heeft de constructie van het hoge schip zonder luchtbogen problemen gehad met de stabiliteit. De stabiliteit wordt voornamelijk verzorgd door de gebinten in de lichtbeuk en de houtconstructie in de kappen van de zijbeukkapellen, maar dit bleek al snel niet stevig genoeg. Uit de zeventiende eeuw zijn enkele ontwerpen voor verstijving van de houtconstructie bekend. Ook is er een opname van de beweging in de kap door de stadstimmerbazen over de periode 1689-1738 maar de stabiliteit bleefdoor de eeuwen heen een probleem. In de kappen van de lichtbeuk zijn ook achttiende- eeuwse hulpconstructies herkenbaar. Maar pas door de ingreep van Van der Kloot- Meyburg is de deining in het schip enigszins onder controle, dat is ook bij de recente 3d-scan van de kerk weer gebleken. De meest fotogenieke ingreep is het verwijderen van de vieringtoren en de complete kapconstructie ter plaatse van de viering. De viering is het middelpunt van de kerk waar schip, koor en transepten bij elkaar komen. Op een bepaald moment was deze dus compleet afgebroken! Op foto nummer 22 zie je de opengewerkte kapconstructie met op de achtergrond de twee eerste vleugels van de Ringers chocoladefabriek gelegen aan de overzijde van het kanaal. De kerk staat op dit moment weer volop in de belangstelling van (bouw)historici. Ondanks de vernieuwingen door Van der Kloot-Meyburg valt nog heel veel van de bouwgeschiedenis af te lezen aan de kerk, zoals de verschillende bouwnaden in het opgaande metselwerk en het onderzoek naar de ouderdom van de overige eiken houten kapconstructies. Wel is het voor bouwhistorici erg jammer, dat de viering is vernieuwd. Want voor de vernieuwing viel juist op die plek de volgorde van de bouw goed af te lezen. Naast bouwhistorisch onderzoek wordt ook archiefonderzoek uitgevoerd door Carly Misset en dendrochronologisch onderzoek (jaarringenonderzoek voor datering van de kappen) door Odwin Ralling. Verder wordt gebruik gemaakt van eerder bouwhistorisch onderzoek van Carla Rogge, Taco Tel en Anne Pauptit en van Willem Haakma Wagenaar en Edwin van der Brink, de bevindingen van Martin Bijl bij de restauratie van het maquette schilderij en het archeologisch onderzoek onder leiding van Peter Bitter. In het totaal van dit onderzoek komen de gevonden fotoalbums dus goed van pas. De kern van de onderzoeksgroep van de Grote Kerk bestaat op dit moment uit; Jan van der Hoeve, Karel Emmens, Willem Haakma Wagenaar, Anne Pauptit, Odwin Ralling, Edwin van der Brink en Carolien Roozendaal. We hopen op korte termijn te kunnen starten met het schrijven van een boek over de bouwgeschiedenis van de Grote Kerk. KUNSTSTUKJE 58 Oud Alkmaar 2014 ONDERZOEK Oud Alkmaar 2014 59

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 3