Oud Alkmaar Twee interessante fotoboekjes Inhoudsopgave Hiep Carolien Roozendaal Op het eerste gezicht lijkt de Grote Kerk een authentiek laatgotisch gebouw. Maar ons beeld wordt sterk beïnvloed door de twintigste-eeuwse restauraties van de architect Herman van der Kloot-Meyburg. Hij restaureerde de kerk grootschalig in de jaren 1923-1927 en 1939-1947. Op basis van bouwtekeningen, bestekken en het artikel dat Van der Kloot-Meyburg zelfschreefin 1950 is het lastig voor te stellen wat de ware impact van de restauratie is geweest. Veel werd in het werk besloten en opgelost. Veel van de ingrepen zijn moeilijk af te lezen in het gebouw, omdat er veelvuldig gebruik is gemaakt van materiaal van verschillende historische gebouwen uit andere plaatsen. Zo is er een grote partij oude zandsteen gekocht in Rotterdam, afkomstig van de Delftsche Poort die was verwoest bij het Duitse bombardement op 14 mei 1940. Ook is er gebruik gemaakt van oude handvormbaksteen die vrij kwam bij de sloop van kerken elders. Niet alles wat op het eerste gezicht oud lijkt, is dus authentiek. Dat maakt onderzoek naar de bouwgeschiedenis van de kerk natuurlijk een stuk ingewikkelder. Bij het archiefonderzoek van Carly Misset was al duidelijk geworden dat er meer bronnen waren over deze restauraties. Anne Pauptit, uitvoerder bij de restauratie in de jaren '90, kon zich herinneren ooit foto's van de restauraties van Van der Kloot-Meyburg gezien te hebben, maar waar? Regionaal Archief? Rijksdienst? Harry de Raad kwam met de tip contact op te nemen met de Historische Vereniging Alkmaar. Hij kon zich namelijk wat oude foto's van de kerk in hun collectie herinneren. Eén mailtje later had ik al antwoord; Bert Muis van de HVA had twee oude fotoboekjes gevonden! Het was al snel duidelijk dat het hier om de foto's ging die Anne Pauptit zich herinnerde. Achterin een van de fotoboekjes zat een getypt lijstje met beschrijvingen, ver wijzend naar de helderwitte nummers op de foto's. Deze nummers zijn waarschijn lijk op het negatiefingekrast. Het lijstje is ondertekend door 'de opzichter der Restau ratiewerken' P.J. de Kort op 1 juli 1928. Opvallend is dat er meer genummerde Jaargang 38, nummer 3 - 2014 57 Carolien Roozendaal Twee interessante fotoboekjes 60 Agnes van Menen- van Lienen Nuyens Bloemsierkunst 70 Peter Bitter Opgravingen op de Paardenmarkt 81 Alkmaar varia 83 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Eelkje Knol Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: De onderste laag van het grote massagraf dat werd blootgelegd bij opgravingen op de Paardenmarkt in 2010. Foto Universiteit Leiden Achter: Bloemsierkunst Nuyens ingericht voor de kerstdagen Kent u dat verhaal van Godfried Bomans over de jarige, krasse honderdjarige? Als de jonge journalist hem komt feliciteren ziet hij hem nog kwiek in de f ringen hangen. 'Het ging vanzelf', bekent hij, als de journalist hem vraagt of hij er soms wat speciaals voor heeft gedaan. Daarbij vergeleken zijn wij nog tamelijk 'piep', als we komend jaar ons 90-jarig bestaan vieren. Ging het bij ons ook vanzelf? Onze vereniging is gelukkig levens krachtig, zelfbewust, onverminderd geïnteresseerd in de boeiende stadsgeschiedenis en verrast over steeds weer nieuwe invalshoeken om die geschiedenis te door gronden. Vele vrijwilligers, gidsen, schrijvers, sprekers, onderzoekers en bestuursleden hebben onze vereniging tot bloei gebracht. Bepaald niet vanzelf, maar met heel veel inzet en enthousiasme. Van een klein clubje notabelen in 1925 groeiden we naar een brede vereniging van liefhebbers en deskundigen, met de liefde voor Alkmaar en zijn geschiedenis als bindmiddel. Een jubileum als dit zal niet de grandeur hebben als bij grote kroonjaren, zoals een vijftig-, een vijfenzeventig- en (in de toekomst hopelijk) een honderdjarig bestaan. Maar negentig jaar mag ook gevierd worden. Dat gaan we op verschillende manieren doen. In de eerste plaats met een bijzondere verrassing in uw envelop, het fraaie boek "De onderste steen boven" over de bouwgeschiedenis van het zo mooi gerestaureerde Wildemanshof. We zijn de architect en het regenten college veel dank verschuldigd voor de genereuze kans om dit voor onze leden uit te geven. Maar we hebben nog meer plannen, waar achter de schermen hard aan wordt gewerkt. En waar we goed in zijn blijven we ook gewoon doen als negentigjarige: boeiende lezingen, onderhoudende wandelingen, Pinksterdrie-excursie, tijdschrift Oud Alkmaar, welstandsadviezen, wekelijkse column in het Alkmaars Nieuwsblad, samenwerken met de naburige historische verenigingen en dagelijkse nieuwtjes op onze facebookpagina en twitter. Kras...? Kwiek...? We blaken van energie en hebben zin om er een prachtig jubileumjaar van te maken. Doet u mee? Leen Spaans De Historische Vereniging Alkmaar bleek in het bezit te zijn van twee albums met foto's van de restauratie van de Grote Kerk. Ze zijn van groot belang voor het bouwhistorisch onderzoek. TWEE FOTOBOEKJES Oud Alkmaar 2014 57

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 2