3 Open Huis in 2015 Sociëteit Varnebroek De onderste steen boven Agenda vormgeving van het oorspronkelijke gebouw. Liefheb bers van graffiti op gebouwen kunnen nog even genieten van het oude gebouw, alle anderen kunnen binnen afzienbare tijd genieten van een drankje in een restaurant met uitzicht op het Noord-Hollands kanaal. Ook het komende jaar houden we Open Huis in onze vergaderruimte op de Nassaulaan 43 op elke tweede zaterdag van de maand van 10.00 tot 13.00 uur. Dat is in de eerste helft van 2015 dus op 10 januari, 14 februari, 14 maart, 11 april en 9 mei. Het plaatsen van vuilcontainers in de historische binnenstad blijft een heikel punt waar al columns in weekbladen aan gewijd zijn. Soms krijgen wij de mogelijkheid te adviseren naar de meest gunstige plek, zoals de container in het groen van het Kennemerpark, een andere keer staat de container er opeens, zoals deze tegen de Grote Kerk aan. We hebben geadviseerd een andere plek te kiezen, bijvoorbeeld tien meter verder, maar helaas. We kregen nog wel een uitvoerig antwoord van de wethouder, dat dan weer wel. Op de Laat is de nieuwbouw van de schoenwinkel Mulder afgerond. Hier is een nieuwe reclame-uiting zichtbaar die wij in ieder geval niet in de binnenstad willen. Boven de ramen zijn lcd-schermen aangebracht die filmpjes, onder andere over Alkmaar, vertonen. Niet voor niets luidt het spreekwoord: schoenmaker blijf bij je leest. Als dit de nieuwe norm wordt zullen overal in de stad deze schermen gaan verschijnen met als motto: we doen het omdat het kan. De plek van onze lezingen werd de afgelopen jaren gezellig en hartelijk geleid door Henk Opdeweeg en zijn echtgenote. Voor Henk was de tijd gekomen om plaats te maken voor een opvolger. We danken de heer en mevrouw Opdeweeg zeer voor het gastvrije onthaal en alle hulp bij de organisatie van onze lezingen in zijn sociëteit. We hopen met zijn opvolger ook zo'n goede band te krijgen. Voor de restauratie van het Wildemanshof moest een grondig bouwhistorisch onderzoek worden verricht door Steven Kalverdijk en Rob de Vries. Hun rapport bleek dermate boeiend te zijn, dat Piet Verhoeven, regent van het Wildemanshof en erelid van onze vereniging, het idee opperde om het uit te geven voor onze leden. We vormden een redactie en bewerkten met de auteurs de tekst voor een breed publiek. De kosten waren voor rekening van de architect en de regenten, die dit gebaar samen graag wilden maken als bekroning van een langdurig proces van zorgvuldige restauratie. Onze vereniging profiteert er van en u krijgt de kans om over de schouders van de specialisten mee te kijken naar wat er eigenlijk allemaal komt kijken bij zo'n restauratie. In De onderste steen boven leest u over wonderlijke ontdekkingen, niet vermoede omstandigheden in de bewoning, moeilijke keuzes die voor de restauratie moe sten worden gemaakt, de kosten die dat met zich bracht, de opmerkelijke historische achtergronden, reisjes met de trekschuit en wijnrekeningen bij de herbergiers. Van harte aanbevolen. 84 Oud Alkmaar 2014 1 1 z g X" HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Carola Hoogeveen, secretaris, Wim van der Molen, penningmeester, Feyko Alkema, Marlies ten Berge, Hiske Bienstman, Bert Muis, Paul Stoop en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Dinsdag 13 januari "René Descartes in Egmond, zijn vrienden en netwerken in Alkmaar en Haarlem." Lezing door Peter van den Berg. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 10 februari Lezing van Harry de Raad over "Alkmaar in de Eerste Wereldoorlog". Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 10 maart Presentatie van oud filmmateriaal over Alkmaar uit de collectie van het Regionaal Archief door Jesse van Dijl. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Woensdag 15 april Jaarvergadering. Na de pauze een lezing van Bert Muis getiteld: "Het Noord-Hollands Kanaal heeft twee kanten." Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur.

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 16