Vacature R Harddraverslaan Ringers Restauratie Pelsorgel Contributie Oproep voor werkgroep Van de werkgroep welstand Op17 november 1944 werden vijf verzetsmensen in de Alkmaarder Hout door de bezetter gefusilleerd. Het was een represaille voor de dood van landwachter Meijer aan het Varnebroek. Het monument aan de Harddraverslaan, de Stedemaagd genaamd, herinnert aan de moordpartij en is de plek waar jaarlijks op 4 mei de doden van de Tweede Wereldoorlog worden herdacht. Het 5 Mei Comité en het Regionaal Archief hebben een digitale lesbrief samengesteld voor de bovenbouw van het basisonderwijs over het Oorlogs monument Harddraverslaan. Op 17 november jl, precies 70 jaar later, werd hier een herdenking gehouden. In onze stad is Open Monumentendag uitgegroeid tot een grootse happening. Dit jaar was de sfeer zelfs extra bijzonder. Ringers was volop in de aandacht, met een wandeling, een bezichtiging van het gebouw en bespiegelingen in de media hoe de fabriek een nieuw leven tegemoet kan gaan als vestiging van Dobla Chocolade. Het klonk ons uiteraard allemaal als muziek in de oren. We hopen dan ook, dat het nieuwe enthousiasme, nu eveneens bij de politieke partijen, daadwerkelijk mag leiden tot de aanwijzing als gemeentelijk monument. En tot een aantrekkelijk ondernemingsplan om het gebouw in oude luister te herstellen en te exploiteren. Bijgaand krantenknipsel kregen we toegestuurd. Het komt uit De Wereldkroniek van 12-9-1925 en laat ons een foto zien van een Ringers praalwagen, gemaakt ter ere van de verjaardag van hare majesteit. In de St. Laurentiuskerk aan het Verdronke- noord is in 1950 een orgel geplaatst van het Alkmaarse bedrijf Pels en Zonen. Pels was destijds een van de bekendste orgelbouwers van Europa. Het orgel is met 3 handklavieren, een voetklavier, 37 registers en 2458 pijpen het grootste van Alkmaar en omgeving. In de jaren zeventig is het van zijn oorspronkelijke plaats gehaald en in het noordertransept van de kerk beland. Op die plaats is het sterk vervuild geraakt. Wanneer voldoende geld is gedoneerd 130.000,-) kan het orgel geschoond, gerestaureerd en teruggeplaatst worden naar zijn oorspronkelijke plaats boven de hoofdingang. Als het orgel daadwerkelijk verplaatst is, zijn de monumentale muurschil deringen van Alexander Klasener (1826-1912) over de oorsprong van de bedevaarten naar Alkmaar en het Bloedwonder in het noorder transept en op het doopvont weer te zien. 82 Oud Alkmaar 2014 In ons bestuur is per april 2015 de functie van secretaris (m/v) vacant. Het is een vrijwilligersfunctie zonder bezoldiging. Wie interesse heeft kan op onze website nadere informatie vinden. We werken u graag in. Voor meer informatie en voor uw aanmelding kunt u contact opnemen met onze voorzitter, Leen Spaans, via info@hvalkmaar.nl onder vermelding van 'vacature secretaris'. Als u een strookje aantreft in dit nummer, dan verzoeken we u het lidmaatschapsgeld van minimaal €20,00 over te schrijven voor eind februari op rekening NL62 INGB 0000 6004.01 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Heeft u geen strookje in het boekje dan betaalt u via een doorlopende automatische incasso en wordt het lidmaatschapsgeld voor 2015 eind februari begin maart van uw rekening afgeschreven. Er komen bij onze vereniging veel vragen binnen, die alleen goed verwerkt kunnen worden als er gebruik gemaakt kan worden van een overzichtelijke beschrij ving van alle aanwezige boeken, platen, kaarten, knipsels en voorwerpen. Het opstellen van een goede inventarisatie is daarvoor noodzakelijk. Dit kan gerealiseerd worden door het oprichten van een werkgroep Inventarisatie en Documentatie. Wij zijn daarom op zoek naar vrijwilligers die ons daarbij willen helpen en in deze werkgroep zitting willen nemen. Aangezien de gegevens ingevoerd moeten worden op de computer is enige kennis van Word en/of Excel wel handig. Als u denkt tijd beschikbaar te hebben om ons daarbij te helpen, kunt u zich aanmelden op posthva@gmail.com. Ook kunt u zich telefonisch opgeven bij Bert Muis, tel. 0681031759. Er wordt dan contact met u opgenomen voor verdere afspraken In het vorige nummer van Oud Alkmaar bespraken wij de aanvraag om aan de Visbanken een steiger aan te brengen. Dit plan wordt niet uitgevoerd en daar hoeven we niet rouwig om te zijn. Op de Bergerweg is een aanvraag voor de verbouw van het reservoir van de watertoren ingediend. Niet alleen wij, maar ook de vakgroep monumentenzorg hadden bezwaar tegen het ontwerp. Wij suggereerden óf een meer ingetogen óf juist een meer eigentijdse oplossing. Voor beide oplossingen is een hoogwaardig ontwerp nodig. Het bouwen van een traverse in het station gaat binnenkort van start. Twee bestuursleden van de HVA hebben een gesprek met bouwer en architect gehad en hebben de indruk gekregen dat het doorsnijden van de traverse door de oude overkapping zeer zorgvuldig gaat gebeuren. Wij hebben, voor de laatste keer, herhaald dat in plaats van deze traverse betere oplossingen te vinden waren geweest. Voor Laat 201 en Brillesteeg 1 en 3 is een aanvraag gedaan om de pui te wijzigen. Hoewel dit een grote verbetering met de huidige situatie is, zou het ontwerp meer ambitie mogen hebben. Een gevel met geperfo reerde stalen platen is wezensvreemd in de binnenstad. Wij blijven bezwaar hebben tegen de verbouwing van Domus op Laat 128 waar een nieuw ontwerp voor is ingediend. De winkelstraat de Laat vormt een 'korrelig' geheel. Een grotere schaal kan in het straatbeeld passen, maar dit nieuwe ontwerp verwacht men eerder op een bedrijventerrein dan in deze winkelstraat. Dit ontwerp voldoet volgens ons zelfs niet aan het beeldkwaliteitsplan binnenstad. In het Victoriepark lijkt dan eindelijk de bouw van het hotel op de plaats van het IJkgebouw van start te gaan. Het inmiddels derde ontwerp blijft dicht bij de Oud Alkmaar 2014

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 15