Alkmaar varia Hoewel de opgraving al weer enige tijd geleden plaatsvond leeft dit onderzoek nog steeds onder de Alkmaarse bevolking. Archeologische vondsten van slachtoffers van vuurwapens uit deze tijd zijn uiterst zeldzaam en de combinatie met de originele kogels is uniek. De kogeltrau mata en de kogels waren daarom het onderwerp van een apart onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut, waarbij de effecten van de toenmalige vuurwapens centraal stonden. De relatief zware kogels blijken met erg lage snelheid afgevuurd te zijn uit een haakbus of een kleine versie roer (soort musket) van een afstand van hooguit 30 meter. Om het beeld levend te houden heeft men bij de inrichting van de Paardenmarkt rekening gehouden met de gevonden archeologische resten. Daarvan is op pagina 43 in het vorige nummer van dit blad een afbeelding te zien. Zo zijn in de bestrating symbolisch enkele contouren van grafkuilen aangegeven en is de monsterbaan voor paarden teruggebracht in de bestrating. De archeologische resten zelfzijn deels ondergebracht in de permanente opstelling van het Stedelijk Museum aan het Canadaplein. Ook is in het vorig nummer van dit blad op pagina 52 al melding gemaakt van een levensechte constructie, die in het voorjaar van 2014 gemaakt is van één van de skeletten uit het kleine massagraf, namelijk dat van een volwassen vrouw. Het hoofd en gezicht zijn volgens foren sische technieken gemaakt door Maja d'Hollosy (Skullpting) op basis van een kunststofkopie van de opgegraven schedel. Haar fysieke kenmerken voor de recon structie van het lichaam, gemaakt door modelmaker Mieneke van Gogh, zijn afgeleid van het skeletonderzoek. De kleding is gemaakt door Suzanne Spruijt (Atelier van Toen) na onderzoek van schilderijen uit de periode. De reconstruc tie is, samen met haar stoffelijke resten, vanafjanuari 2015 in Castricum te zien in 'Het Huis van Hilde'. Dit artikel is voor het grootste deel een iets aangepaste weergave van het slothoofdstuk uit het Rapport over de Alkmaarse Monumenten en Archeologie nr. 22 (RAMA 22), dat speciaal aan deze opgraving is gewijd. Enkele gegevens uit dit artikel zijn ontleend aan andere rapporten over opgravingen, namelijk aan RAMA 16 over opgravingen in 2006-2009 bij de vestingwerken aan de noordkant van de stad en aan RAMA 17 over opgravingen in 1998-2000 op en rond het Canadaplein. Ook heeft de auteur nog gebruik maakt van zijn proefschrift: P. Bitter Graven en begraven. Archeologie en geschiedenis van de Grote Kerk van Alkmaar, (Hilversum 2002). De Geuzen 80 jaar Carillon Grote Kerk BEM 450 Vergelijking van in- en uittredewon- den in schedels uit g en van schietproeven bij het NFl. hoto R. Schats TEN SLOTTE 80 Oud Alkmaar 2014 In 1934 ging de Alkmaarse padvindersgroep De Kaninefaten op zomerkamp in Engeland. De foto is tijdens dit zomerkamp genomen. De groep telde toen zo veel leden dat opsplitsing nodig was. Een tweede groep werd opgericht, De Geuzen genoemd. Aanvankelijk alleen voor jongens, die een uniform met korte broek moesten dragen, ook 's winters. Tegenwoordig kan iedereen lid worden en zijn de uniformen wat eigentijdser. En de padvinderij heet nu scouting. De Geuzen organiseren veel activiteiten voor de jeugd van 5 tot en met 18 jaar en assisteren jaarlijks bij evenementen, zoals het Alkmaars Ontzet en de Dodenherdenking op 4 mei. Ze zijn eveneens bekend om hun oliebollenactie in december. Op 1 november jl. vierde scoutinggroep De Geuzen het 80-jarig bestaan. In het clubgebouw aan het Honkpad in wijk De Hoef hield men deze dag het traditionele groepsdiner en een reünie voor oud-leden en andere oud-betrok kenen. Het jubileumboek 'Reuzefijn, om een Geus te zijn', geschreven door Rick Barnaart van Bergen, verschijnt deze maand. Het carillon van de Grote Kerk is aan restauratie toe en de toren heeft groot onderhoud nodig. De steigers daarvoor zijn in oktober jl. geplaatst. Men hoopt eind deze winter klaar te zijn met het werk. Om het onderhoud makkelijker te kunnen verrichten worden de klokken in de toren anders gerangschikt. Van het carillon wordt de speeltrommel, die het automatisch spel aanstuurt maar zeer onregelmatig draait, gerevi seerd. De bespeling, die altijd op vrijdag te horen is tussen 13.00 en 14.00 uur, is gedurende de restauratieperiode te horen vanuit de Waagtoren. Na de restauratie zal het carillon van de Grote Kerk niet 35 maar 37 klokjes tellen en de speelhamers bevinden zich dan aan de buitenkant van de klokken. In oktober jl. verscheen de eerste Nieuwsbrief van de stichting BEM450, ofwel de stichting Berger- en Egmondermeer 450 jaar. De Berger- en Egmondermeerpolder ligt tussen Alkmaar, Bergen, Egmond en Heiloo. De drooglegging tussen 1564 en 1565 was een gezamenlijk project van Lamoraal, graaf van Egmond en Bredero, Heer van Bergen. Met een oppervlakte van 1200 hectare was het de grootste droogmakerij van de zestiende eeuw. Het 450-jarig karakteristieke poldergebied heeft nog de originele verkaveling en ook een molen als bijvoorbeeld de Geestmolen is er nog steeds, hoewel nu min of meer opgeslokt door hoogbouw in de wijk De Hoef. Komend jaar zal er veel aandacht zijn voor dit cultuurhistorisch erfgoed. De op 14 april jl. opgerichte stichting (www.bem450.nl) stelt zich ten doel een feest te maken van het 450-jarig bestaan met tal van activiteiten. Oud Alkmaar 2014 81

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 14