geen bewijs voor. Welke keuze maak je eigenlijk bij de meerdere archeologisch lagen en versies? Het antwoord is duidelijk: de meest beroemde natuurlijk, ofde mooiste, maar je moet het wel zeker weten! En in zo'n situatie is er geen tijd om lang te wikken en te wegen, dus de stratenmakers gingen gewoon aan het werk. Achterafheeft Bitter daar wel spijt van. De recente archeologische vondsten op de Paardenmarkt, gedaan in de zomer van 2010, zijn wel nog steeds te herkennen. In het najaar van 2011 is het plein opnieuw ingericht en daarbij werd gezocht naar een manier om blijvend iets te laten zien van deze opgravingen. Wendy Sanders, omgevingsontwerper van de gemeente Alkmaar, kan mooi vertellen over de afwegingen die daarbij gemaakt worden. Zo werd het idee een vitrinekast neer te zetten al snel verworpen: op dit plein moet rekening gehouden worden met bijvoorbeeld de plaatsing van een waterbaan in de kermisperiode. De beste oplossing was een herinnering in het platte vlak: in het nieuwe plaveisel zijn verwijzingen verwerkt naar de bijzondere vondsten op deze plek. Ten eerste zijn dat de graven en skeletten die gevonden zijn. Er is een uniek prehistorisch grafgevonden, gedateerd ergens tussen 50 voor en 90 na Christus. Deze vondst aan de zuidkant van het plein, voor de ingang van de supermarkt, wordt nu met een plaquette van natuursteen aangegeven. Verder zijn er circa 180 reguliere graven aangetroffen van een middeleeuwse begraafplaats. Op de plek waar nu de Paardenmarkt is, was vroeger namelijk het kloosterterrein van de Minderbroeders. Dit klooster heeft hier van 1448 tot 1574 gestaan en de broeders hadden een begraafplaats waar gewone burgers ter aarde werden besteld. Omdat 180 graven wat veel is om weer te geven zijn er nu in het plaveisel achttien zwarte plekken te zien die symbolisch houten kisten weergeven als verwijzing naar een middeleeuwse begraafplaats. De meest spectaculaire vondst was wel een dubbel massagrafuit 1573, het jaar waarin Alkmaar belegerd werd. Over de identiteit van de gestorvenen zal ik hier niet uitweiden, maar de locatie van deze archeologische vondst is terug te zien: de plek van de beide massagraven uit 1573 is op het plein herkenbaar als zwart vlak. Hierop zijn twee natuurstenen plaquettes aangebracht. De herkomst van de naam Paardenmarkt zien we ook terug onder onze voeten. Het Minderbroederklooster werd kort na het beleg afgebroken. Het terrein dat ontstond werd de Munnikenwerfgenoemd en raakte in gebruik als veemarkt. Het plein werd in de zeventiende eeuw omgedoopt tot Paardenmarkt. In de nieuwe bestrating zijn ook diagonale lijnen te zien die lopen van de Koningsweg naar de Paternosterstraat. Ze verwijzen naar een brede baan van grote kiezels, het restant van de keienbestrating van het hele marktplein. Direct op en tussen de voegen lag materiaal uit de achttiende eeuw en later. Daarnaast lagen resten van een zogenaamde 'monsterbaan' van rond 1800, dus uit dezelfde tijd als de kiezelweg. Dit was een pad van allerhande hergebruikte bakstenen, afgedekt met een dikke schelplaag wat het makkelijk beloopbaar maakte voor een paardenkeuring. Op deze baan liet men de paarden een stuk draven, zodat de koper ze kon keuren en kon zien ofhet dier bijv. kreupel was. De ronde cirkels op het plein zijn waterputten. Paardenmarkt PAARDENMARKT Oud Alkmaar 2014 k0N|NGS\NEG SUPERMARKT SLIJTERIJ Archeologische opgravingen verklaring kleurvlakken bestrating ms gemeente ALKMAAR^ Waterputten Massagraven (middenop plein) Gehurkte mens uit Prehistorie (tussen de bomen) Begraafplaats 20 graven gemarkeerd, (er zijn op de hele skeletten gevonden te markeren) Oud Alkmaar 2014 43

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 9