Afdruk in geel in een vreselijk man-tegen-man gevecht asfalt van een deel afgeslagen. De toren is in de strijd tegen de van de Rootoren bij Spanjaarden grotendeels vernield. Daarna de hoek Bierkade- werden nieuwe verdedigingswerken Wageweg. aangelegd, waarbij ook de resten van de Foto Afdeling Rootoren moesten wijken. Archeologie De vondst van deze toren is nu in geel asfalt weergegeven als halve ronding bij de oprit naar het Victoriepark. Een tweede gele markering vinden we op de Wageweg, naast het zebrapad dat aansluit op het trappetje naar het Victorie park. Het zijn de contouren van de Wortelpoort, ofliever van het bruggen hoofd van de Wortelpoort. Op deze plek bevonden zich in de oude stadsmuur een poorthuis en een brug over de vesting gracht. Aan de westkant daarvan lag een toren. Bij de opgravingen in 2006 werden drie in een rechthoek lopende funderingen gevonden. Die rechthoek lag precies in lijn met de voormalige Wortelsteeg erachter. Het zijn waarschijnlijk de funderingen van het bruggenhoofd, want het poorthuis zelfzal gebouwd zijn over de doorgang door de wal. Dit bruggenhoofd was zeven meter breed en stak uit in de vestgracht; de buitenzijden waren daarom gebouwd op diepe funderingen. Omdat de wegaanleg in 2006 precies bij deze fundering eindigde, moest er twee jaar worden gewacht op werkzaamheden aan de oprit voor de nieuwe Friesebrug, voordat verder gezocht kon worden. De toren leek niet rond te zijn geweest, maar was vermoedelijk min ofmeer U-vormig, met het ronde deel uitstekend in de vestgracht. Dankzij die vondst is ook de poort enigszins te reconstrueren. De Wortelpoort is niet helemaal volledig in het wegdek terechtgekomen. Vanwege het zebrapad was het niet mogelijk de Gemarkeerde locatie van de Wortdpoort Foto M. ten Berge 40 Oud Alkmaar 2014 De Geesterpoort en brug rond 1809. Prent van O. Rondhout, Collectie Regionaal Archief Alkmaar halfronde verdedigingstoren vorm te geven. Het vierkante blok dat nu zichtbaar is, is de poortdoorgang en het bruggen hoofd als je de poort door bent. De poortdoorgang zelfis als een soort tunneltje door de aarden wal heen gegaan en zou nu dus dwars over de weg gaan, dus dat kan je ook niet aangeven, zeker niet vlak naast een zebrapad. GEESTERPOORT Niet altijd lukt het om een herkennings punt aan te brengen. Zo vertelt Peter Bitter, stadsarcheoloog, dat hij bij de opgravingen van de Geesterpoort de kans heeft laten lopen. Aan de straatnamen kun je nog zien dat het een bijzondere plek was: hoewel de straat gewoon doorloopt, gaat de Gasthuisstraat over in het Zevenhuizen. Tussen die twee straten in lag ooit een vestinggracht met een poort. Toen in 1572 een nieuwe vesting buitenom is aangelegd, werd dit water een binnengracht. Deze werd gedempt in 1931, waarna de straat gewoon werd 'doorgestraat'. In 2003 kon bij een herinrichting van de straat gezocht worden naar de resten van de Geesterpoort, die daar ooit aan de oude stadsgrens had gestaan. Al in de jaren zeventig was een deel ervan door Cordfunke opgemeten, nu was er de kans de andere kant op te graven. Het was een echt middeleeuws, klein vierkant poort gebouwtje met een soort voorpleintje omringd door een muur. Peter Bitter vertelt dat ze vooral brokstukken hadden, dus het totaalplaatje was lastig te recon strueren. Er waren verschillende versies mogelijk. Naast de simpele (en meest waarschijnlijke) versie was ook een luxere uitvoering denkbaar met twee ronde torentjes op de hoeken. Daar was echter Plattegrond van de Geesterpoort n.a.v. de opgravi in 2003 Oud Alkmaar 2014 41

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 8