W'J a A r W' NR Eengep arkeerde van ongeveer 20 meter breed lag direct auto op het deel buiten de muur, dus op de plek waar je nu van de oude kunt wandelen in het Victoriepark. Bij koorsluiting. verder archeologisch onderzoek bleken er Foto uit 1984. binnen deze oudste stadsmuur twee Collectie Regionaal opeenvolgende bouwfasen te zijn en Archief kwamen de resten te voorschijn van de Rode Toren en de Wortelpoort. Spectacu lair was de ontdekking van de schade aan de stadsmuren, aangebracht door de zware Spaanse beschieting op 18 september 1573. Een stuk muur dus van groot historisch belang, en dat werd door velen ook erkend. Nog tijdens de zomeropgraving van 2006 werden de plannen voor de wegindeling van de Wageweg gewijzigd, zodat de walmuur behouden kon blijven. De gemeenteraad wilde de mogelijkheid onderzoeken om een deel van de opgegraven fundamenten onbedekt te laten, maar dat bleek niet uitvoerbaar: het originele metselwerk was door het gebruik van tamelijk zachte baksteen niet vorst bestendig. Een veel genoemde optie, het met een glasplaat afdekken van de muur, was ook bezwaarlijk. Het glas zou op termijn ondoorzichtig worden, maar het zou ook glad kunnen worden bij regen, en dat zou grote risico's voor het verkeer opleveren. Er kwam een nieuw plan om een replica van het originele muurwerk over 45 meter lengte op te metselen op exact dezelfde plek. Daarvoor werden de walmuur onder de Wageweg en de fundering van de Rode Toren afgedekt met een betonnen fundament, met folie los gehouden van het oude muurwerk. Hierop zou dan een één meter hoge kopie van de muur worden nagebouwd. Uiteindelijk is dit nooit zo uitgevoerd. Er bleek een bouwvergunning voor te moeten komen en dat bracht destijds allerlei procedurele problemen met zich mee. Het bestemmingsplan zat al in een fase waarin wijzigingen niet meer mogelijk waren. Het betonnen hoedje als afdekking over de oude muur is dus blijven liggen als een soort 'vluchtstrook' tussen fietspad en autoweg. Wat er nu ligt is wel de exacte locatie van de oude muur, 38 Oud Alkmaar 2014 maar niet over de volledige lengte. Als je de oorspronkelijke muur helemaal zou aangeven in het wegdek, dan zou het verkeer in het brughek van de toerit naar de Friesebrug geleid worden en dat was natuurlijk niet de bedoeling. De 'jongere' muur langs het Victoriepark is bij de herinrichting verder vrijgelegd, schoongemaakt en hersteld. Deze wal was rond 1580/1585 herbouwd op enkele meters ten noorden van de bij het beleg vernielde oude walmuur. GEEL ASFALT Aan de oostzijde eindigde de oude stadsmuur bij een ronde toren, de Rode Toren. Uit de gevonden fundering bleek de toren vijf tot tien meter naast de hoek met de Bierkade te hebben gestaan. Volgens afbeeldingen op de oudste kaarten van Alkmaar uit de zestiende eeuw was het een forse ronde toren, die in 1550 was omge bouwd tot molen. De torenfundering bleek één meter dik te zijn en de diameter van de ronde toren bedraagt zo'n acht meter uitwendig. De onderste torenfun dering had een druppelvorm, waarschijn lijk vanwege de beëindiging van de aarden wal op die plek. De bovenbouw, waar in 1550 de molen inkwam, was waarschijnlijk wel rond. De Rootoren was een deel van het middeleeuwse Alkmaar en maakte deel uit van de vestingwerken ten tijde van het beleg van Alkmaar in 1573. De belegeraars hadden een soort drijvende brug te water gelaten om vanafhet Oudorperdijkje de Rode Toren te bereiken. Op de wal bij de Rode Toren en op de puinhopen van de Friesepoort werden de Spanjaarden echter - J - r. Opgraving van de walmuur bij de Wageweg in 2006. Vota Monu mentenzorg en Archeologie Oud Alkmaar 2014 39

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 7