L &3E gevonden hebben, en zelfs dat niet helemaal. Later bleek dat de torenfundamenten veel groter waren: er waren niet twee maar wel vier van dergelijke metselblokken. Dat bleek niet uit de opgravingen, maar werd ontdekt bij later archiefonderzoek. Er was namelijk al eerder gegraven: bij de bouw van het ROG in 1895 werd ook een kelder aangelegd en daarbij was men gestuit op zware torenfunderingen. Deze moesten grotendeels verwijderd worden, maar ze werden door de uitvoerder toen wel nauwkeurig opgemeten en deze verslaglegging is bewaard gebleven in het archief(maar was bij de opgraving van 1970 niet bekend). De afmetingen bleken ronduit indrukwekkend. De steunberen niet meegerekend was de torenfundering v yy y y maar liefst 15 meter breed. Hij bestond uit vier enorme blokken metselwerk onder de hoeken van de toren, met smalle openingen ertussen. Het was de fundering die hoorde bij het nieuwe kerkontwerp van 1470, nadat de oude toren was ingestort en de kerk afgebroken. Van een dergelijk grondplan zijn niet veel parallellen te vinden. De Alkmaarse torenfundering is van buitengewone proporties! De toren zou echter nooit gebouwd worden. Later is een kloostergebouw over deze onvoltooide torenfundering heen gezet en nog later dus het ROG. Toch jammer, nu heb je een markering in de straat die aangeeft hoe de toren had moeten worden en blijkt het maar de halve toren aan te geven. En dat terwijl het hier gaat om een van de grootste torenfunderingen van Nederland! Omdat in 2004 verlichting en boomgaten werden aangelegd werd toen ook een plan ingediend om de torenfundering wat beter uit te tekenen. Het ging echter niet door: de sierbestrating rond de Grote Kerk ligt namelijk in cement gevat om te voorkomen dat stenen gelicht worden en verdwijnen. Het zou daarom te veel werk zijn en dus te duur. Jammer, want het zou kunnen laten zien dat ze in Alkmaar de grootste kerktoren van Nederland hadden willen bouwen. Ook bij het Waaggebouw vinden we een aanwijzing van archeologisch onderzoek uit ongeveer dezelfde tijd. In de veertiende eeuw stond op deze plek de Heilige Geestkapel, naast het gasthuis dat bestemd was voor de opvang van arme reizigers. Het was een gotisch gebouw waarvan grote delen nog steeds zijn terug te vinden in het latere Waaggebouw. In 1558 werd aan de zuidkant van de kapel een weeghal gebouwd voor het wegen van allerlei marktgoederen. Toen Alkmaar in 1572 de kant van de Opstand koos en protestants werd, verviel de godsdienstige functie van het gebouw en bijna tien jaar later schonken Willem van Oranje en de Staten van Holland aan Alkmaar het waagrecht als dank voor de bij het beleg van 1573 betoonde dapperheid. De hele kapel kon nu mooi als waag dienen. Het priesterkoor van de kapel werd voor zover nodig afgebroken en tot waaghal omgebouwd. De ronde koorsluiting werd rechtgetrokken en met één travee verkleind. Het werd vervangen door de rijk versierde voorgevel in renaissancestijl uit 1582 die we nu nog kunnen bewonderen. In oktober 1977 werd door Cordfunke archeologisch onderzoek gedaan naar de bouwgeschiedenis van de Waag. Bij die gelegenheid werd de fundering van de koorsluiting van het voormalige Heilige Geesthuis gevonden. Deze bleek zeer zwaar gefundeerd in de kleibodem, aan de buitenzijde was een versnijding van maar liefst 17 lagen toegepast. Aan de binnen zijde was dit niet het geval. Het bleek mogelijk, zo schreefCordfunke zelf, aan de hand van de binnenmaten de afmetingen van de koorsluiting met een grote mate van nauwkeurigheid te reconstrueren: "Met zekerheid is vastgesteld dat de H. Geestkapel een vijfzijdige koorsluiting heeft gehad, die met steunberen op de hoeken was versterkt." De fundamenten van het koor werden met zand afgedekt en de vondst werd blijvend gemarkeerd: aan de oostkant van de Waag vinden we in de bestrating de vorm terug van het koor van de oude kapel van dat gasthuis. Daarmee laat het zien hoe het vroeger geweest is. De eenentwintigste eeuw bracht nieuwe opgravingen en nieuwe mogelijkheden. In juni 2006 werd ten behoeve van de herinrichting van de Bierkade en een deel van de Wageweg de oude bestrating verwijderd en vervangen door asfalt. Daarbij werd bij de Wageweg een opmer kelijk zware fundering gevonden. Archeologisch onderzoek bracht aan het licht dat het om een oude stadsmuur ging. Dit was onverwacht, want in 1952 was hier ook al een stadsmuur gevonden: deze is nog steeds als een soort tuinmuur van het Victoriepark aanwezig. Er bleken dus twéé muren te zijn in plaats van één! De in 2006 gevonden stadsmuur behoorde bij de eerste vestingwerken rond de oostelijke binnenstad en is aangelegd omstreeks 1528. De bijbehorende vestgracht Detail van plattegrond van de Grote Kerk, uit S. Baetsen: Graven in de Grote Kerk 2001p. 55 van de toren. Foto M. ten Berge WAAGGEBOUW 36 Oud Alkmaar 2014 DE OUDE STADSMUUR "Het Heilige Geesthuis met het ongew: Gasthuis naar eene teekening van omstreeks 1558". Prent van C.W. Bruinvis, ca 1870. Collectie Regionaal Archief /JU /hi/iö&jthkJ* t/j/i ttfju Jtincf f ti fjO f. Oud Alkmaar 2014 37

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 6