ffi 4 Archeologie op straat Meestal let je er niet zo op, maar aan de straat is best veel te zien. Asfalt, klinkers in allerlei soorten en maten, stoeptegels, ook in meerdere versies. In deze stadse vloerbedekking zijn dan ook nog allerlei symbolen aangebracht. De meeste daarvan hebben te maken met het gebruik van de weg, maar enkele met de geschiedenis van de stad. Ik keek niet alleen naar de grond, maar voerde voor dit artikel ook een gesprek. Omgevingsontwerper Wendy Sanders vertelde hoe ze de cultuurhistorie zoveel mogelijk betrekt bij de inrichting van de openbare ruimte van de gemeente Alkmaar. Bij elke gelegenheid die er geboden wordt, bijvoorbeeld omdat de straat moet worden opgebroken en er archeologisch onderzoek kan worden gedaan, wordt gekeken ofhet zinvol en mogelijk is hiervan in de bestrating iets te laten zien. Dat betekent dat de rol van archeologen, zoals Peter Bitter uitlegde, daarbij van groot belang is, want die dragen natuurlijk de informatie aan over wat er mogelijk is. Archeologische vondsten kunnen in de bestratingen gemarkeerd worden, door een andere kleur stenen bijvoorbeeld. Soms valt er zelfs iets te reconstrueren, maar dat is in de openbare ruimte veel lastiger. Buiten de binnenstad is het soms eenvoudiger om archeologische vondsten weer te geven omdat je daar minder last hebt van bebouwing en infrastructuur. Zo bood de Oudorperpolder mogelijkheden. Hier bevinden zich de resten van twee van de drie dwangburchten van Floris V. De Nieuwburg werd gesticht rond 1289 en vernield in 1492 en 1517. De ruïne werd onder andere gebruikt als steengroeve voor de Alkmaarse stadsmuren. De resten werden in 1971 en 1975-76 archeologisch onderzocht en het terrein is sindsdien een beschermd archeologisch rijksmonument. Toen de gemeente in 2000 begon met een herinrichting van de Oudorperhout in het kader van natuurontwikkeling greep men de gelegenheid aan om iets te laten zien van het voormalige kasteel. Gemeente en provincie waren enthousiast. De grond die vrijkwam door het uitgraven van plassen (zoals de oude Zwijnsmeer) werd gebruikt om reliëfaan te brengen op de plek van de Nieuwburg. Daarbovenop werd bestrating gelegd, zodat de plattegrond van het kasteel herkenbaar en beloopbaar zou zijn. Toch lukt het niet altijd. Bij de Middelburg, de andere dwangburcht gelegen langs de Munnikenweg, bleek een dergelijk plan niet uitvoerbaar: een aantal maanden eerder was de grond voor meerdere jaren verpacht aan een boer. Op die plek moeten we het nu doen met een informatiebord. De oudste archeologische markering in de binnenstad bevindt zich aan de westkant van de Grote Sint Laurenskerk. Daar vinden we in de sierbestrating een paar rechte lijnen. Het is de markering van de torenfundering van de Grote Kerk, althans, van een deel daarvan. Vlak bij de kerk stond ooit het Rijks Opvoedings Gesticht, gebouwd in 1895 op de plek waar vroeger de kloostergebouwen van het Oude Hofstonden. Dit ROG gebouw werd in 1970 afgebroken. Het drie meter brede steegje, dat heel toepasselijk Waaigat heette, zou plaatsmaken voor de aanleg van de Bagijnenstraat. Dat bood de mogelijkheid archeologisch onderzoek te doen. E.H.P.Cordfunke, die de leiding had van de opgravingen, stuitte op torenfundamenten en schakelde de 3 Rijksdienst in: de torenfundering werd opgemeten en een rapport gemaakt. Cordfunke, die een gewillig oor vond bij het gemeentebestuur, heeft toen ook een ontwerptekening gemaakt om de omtrek te laten uitstraten. In 1974 werd de reorganisatie van dit deel van het centrum van Alkmaar voltooid: rond de Grote Kerk werd sierbestrating aangebracht, het beeld van Van der Mey en de plantenbakken geplaatst. De vormen van de toen opgegraven torenfundamenten zijn weergegeven in de bestrating als twee blokken met een lijntje ertussen. De markering die er nu ligt geeft echter een veel te bescheiden indruk van de werkelijke afmeting van de toren. De twee blokken geven alleen aan wat ze in 1970 Marlies ten Berge Stadsgidsen wijzen hun publiek er altijd op naar boven te kijken, naar de gevels boven de aandachttrekkende etalages. Maar ook bij onze voeten valt heel wat te zien over de geschiedenis van onze stad. In dit artikel nu eens aandacht voor het markeren van archeologische vondsten. Deel van een kaart waarop de Nieuwburg en Middelburg zichtbaar zijn. rnse V euwbu ken weg delb OUDORP 34 Oud Alkmaar 2014 DE GROTE KERK Opgraving van torenresten in de Bagjnenstraat in 1970. Foto Monumentenzorg en Archeologie Oud Alkmaar 2014 35

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 5