in de ijshandel terecht kwamen. Tonny herinnert zich haar grootvader als een statige en trotse man. Ze toont een foto van grootvader, grootmoeder en hun gezin. Het ging goed met het maken en verkopen van ijs. Grootvader Aris had 'het rollende ijssalon', een prachtige ijskar met sierelementen. De kinderen zetten de zaken voort. Van de meisjes bleven Griet en Gery ongehuwd, maar zij hadden samen een ijszaak aan de Spoorstraat. Veronica en Thecla trouwden. Thecla trouwde met tuinder Sombroek en zij leverden aard beien aan de ijszaken van Laan. Arie bleef in de groente- en fruithandel en Cor had een ijssalon en een café-restaurant in Huisduinen. De andere jongens begonnen samen een ijsfabriek en van hun mede werkers trokken velen erop uit met een ijskar om het ijs te verkopen. Er waren wel 35 ijskarren. Van de haven bij de boot naar Texel tot aan Huisduinen werd ijs van Laan uitgevent. Op de gezinskaart van Willem Laan, die in 1902 werd geboren, staat te lezen dat hij aanvankelijk als koopman te boek stond. Dat is later doorgehaald en men noteerde het veranderde beroep van Tonny's vader: consumptie-ijsbereider. De Tweede Wereldoorlog bracht drama tische veranderingen. Geallieerde bombar dementen en neerstortende vliegtuigen ruïneerden Den Helder. Omdat de stad het zwaar te verduren kreeg in de oorlogsjaren zijn veel inwoners geëvacueerd. "Ons huis en de ijszaak waren helemaal vernield. Toen moesten we Den Helder verlaten en werden opgevangen door mijn tante Thea in Heiloo die al eerder weggegaan was uit Den Helder. Met z'n tienen op een zolderetage", vertelt Tonny. "Gelukkig kregen we vrij snel een huis toegewezen door de gemeente." Ze laat een foto zien met haar broertjes en zusjes: de toen nog acht kinderen van vader Willem Laan en moeder Agnes. In Heiloo kwamen er nog drie bij: Piet, Riet en Gery. Zij staan niet op de foto. De bereiding en verkoop van ijs moest opnieuw opgestart worden. In een schuurtje achter het huis werd het ijs weer gemaakt en later aan de ijskar verkocht. Tussen de jaren 1945 en 1950 richtte Wim Laan zijn ijssalons op: twee in Den Helder en een in Alkmaar. Tonny herinnert zich nog goed dat ze met vader mee mocht om een pand in Alkmaar te zoeken. Ze was een jaar ofelf Het oog viel op een sigarenzaak op de hoek Laat /Koorstraat. "Pa ging naar binnen en even later hoorde ik 'handjeklap' en begreep dat de deal gesloten was. Het pand was van ons. Vader zei: 'Zo kind, je kan aan het werk' aldus Tonny. Tonny weet nog dat er geen toilet beneden was. "Er was een keer een klant die vroeg of het toilet gebruikt mocht worden. Ik zei dat er geen toilet was. 'Waar doen jullie het dan', vroeg de klant. Nou, aan de overkant, bij Het Gulden Vlies. De woning boven de zaak met toilet werd later van ons. Toen was die situatie voorbij", vertelt ze. Het huidige uithangbord vertelt dat er ijs verkocht wordt: sinds 1948. Eerst door vader Wim, vanaf1969 door Tonny's broer Piet en vanaf 2004 door diens zoon Wim. Het was hard werken. Al van jongs af werden de kinderen ingeschakeld. De kleintjes hielpen in de (te krappe) keuken bij het maken van de ijspap. Dat betekende onder andere zakken meel tillen, de juiste mix in de roermachine doen, slagroom slaan en afwassen. "Nog steeds gaat dat volgens eigen geheim recept", glundert Tonny. "Alles maakten we zelf, ook de hoorntjes. De ronde, gebakken wafels werden, nog warm, met een pen in een krul gedraaid. De brokken en kruimels van de wafels gingen in een zak mee naar klanten. Als we een jaar of veertien waren mochten we in de salon helpen. Dat vonden we niet allemaal even leuk; voor sommigen was het moeten! Voor mij was het eerst heel lastig. Ik moest leren bedienen met mijn vervelende arm", vertelt Tonny. Ze is geboren met een handicap, haar rechterarm scharniert niet. "Al snel had ik door dat ik met mijn goede arm de hoorn vol kon scheppen, dan overpakken en ook met de goede arm de ijsjes aan de klanten geven. Mijn vader heeft mij altijd gestimu leerd aan te pakken, met medelijden kom je niet verder", zegt ze trots. Alle kinderen "Het rollende ijssalon" van Aris Laan. Uit Levend Verleden sept. 2006 De kinderen van Wim Laan, ca. 1,940. Bovenste rij v.Ln.r.: Arie, Trien, kleine Wim, Aris, Veronica. Onderste rij v.Lnx: Jo, Thea en Tonny. OORLOGSJAREN 30 Oud Alkmaar 2014 De raamwinkel van Tonny Laan aan het HARD WERKEN Oud Alkmaar 2014 31

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 3