Oud Alkmaar Telefoon No. Een ijsje van Laan Inhoudsopgave Geschiedenis en geluksgevoel? Eelkje Knol en Marlies ten Berge "Oorlogskinderen waren we", zo begon ze haar verhaal. Tonny, voluit Frederika Antonia, is geboren in 1934 en was dus een klein meisje in de bezettingsjaren. Ze woonde in Den Helder in een gezin van toen nog acht kinderen. Haar vader, Willem Laan, had een fruit- en delicatessen zaak aan de Sluisdijkstraat. Hij ging daarnaast ook ijs bereiden en leveren. In het toenmalige jargon: uitzenden, zoals blijkt uit een advertentie in de Heldersche Courant van 1928. De advertentie geeft nog een aardig detail uit die tijd. Prominent bovenaan staat telefoon nummer 2. In 1928 was de telefoon een luxe. Voornamelijk gebruikt bij bedrijven en ondernemers. De telefoon, die zijn intrede deed in 1877, kende in Nederland een trage invoering. Het vertrouwde kader van het telegrafiesysteem had een rem mende werking. Wet- en regelgeving kwam eveneens langzaam tot stand. Dat vader Willem voor zijn bedrijfeen telefoon bezat, was best vooruitstrevend in die tijd en voor Den Helder. Het begon allemaal bij grootvader Adrianus, kortweg Aris, geboren in 1866. Hij was koopman in groente en fruit en maakte als eerste het roomwitte ijs. Met grootmoeder Trijntje kreeg hij een groot gezin waarvan bijna alle kinderen Jaargang 38, nummer 2 - 2014 29 Eelkje Knol en Marlies ten Berge Een ijsje van Laan 34 Marlies ten Berge Archeologie op straat 44 Joke Ringers Vader, hij heeft geslagen 52 Alkmaar varia 54 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Eelkje Knol Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Kaasmarkt te Alkmaar in 1925, uitgave F.B. den Boer, Middelburg. Collectie Regionaal Archief Achter: De ijssalon van Laan in 2014. Foto E. Knol Waarom vinden we geschiedenis leuk? Omdat we in de geschiedenis antwoord vinden op vragen, die we ons stellen. Het geeft voldoening als we snappen waar iets vandaan komt, hoe het is ontstaan, en waarom juist zo. We krijgen genoeg informatie mee in onze jeugd om tenminste iets te snappen van de eigen tijd. Maar kijken we verder terug, dan is al gauw serieuze studie nodig om de juiste verbanden te zien. De herdenking van de Eerste Wereldoorlog deze zomer is een mooi voorbeeld: hoe begon die oorlog ook al weer, en was dat plotseling of zag men het aankomen, en waarom stonden de landen tegenover elkaar of juist zij aan zij? Oh, zat het zo! De dingen beter snappen maakt gelukkiger, wijst wetenschappelijk onderzoek uit. Wat dat betreft is deze nieuwe aflevering van ons Oud Alkmaar ook op te vatten als een poging om u weer wat gelukkiger te maken. En u bent niet alleen. Er zijn nog tenminste 1200 andere Alkmaarders, die meelezen. Een trouwe club. Bij een club horen: nóg iets waar mensen gelukkiger van worden. U begrijpt het, tot u richt zich een tevreden voorzitter van de Historische Vereniging Alkmaar. En daar is alle reden toe. Wat een grote belangstelling hadden we in het vorige seizoen voor onze lezingen en wandelingen. Hoeveel waardering kregen we niet voor onze laatste bijzondere Pinksterdrietocht naar Utrecht. Was u erbij, toen de Schelphoekgracht zo feestelijk werd geopend? En dan nog al die nieuwe aandacht voor Ringers. Lees de boeiende artikelen in deze nieuwe aflevering van ons lijfblad. En geniet van de activiteiten, die we u dit najaar aanbieden. Als u denkt, dat meer Alkmaarders net als u en ik zo gelukkig zouden willen worden van onze geschiedenishobby, dan zou u wel eens gelijk kunnen hebben. Dat denk ik namelijk ook. Maar ze moeten dan wel weten hoe dat geluk bereikt kan worden. Ik stel u voor: vertel familie en vrienden, dat ons geluk te koop is voor slechts €20 per jaar. Noem de website, onze facebookpagina, sleep ze desnoods mee naar onze eerstvolgende wandeling of lezing. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, immers. Tot binnenkort, ergens rond onze mooie Alkmaarse geschiedenis. Leen Spaans Ze is inmiddels 80. We gingen in zorgcentrum De Nieuwpoort op bezoek bij de nog steeds kranige Tonny Laan. Ze wilde graag vertellen over haar leven en de ijssalon van haar vader op de hoek van de Laat/Koorstraat. IJS MAKEN Hetgezin van Aris Laan en Trijntje Dudink. Staand v.Lnx: Joop, Veronica, Cor, grootmoeder Trijntje, Thecla, Wim (Tonny's vader) enJozef. Zittend v.Ln.r.: Griet, Arie, grootvader Aris, Piet en Gery. Datum onbekend Oud Alkmaar 2014 29

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 2