fgr Algemene ledenvergadering Oud Alkmaarprijs 2014 Adapt! Zeswielen en het fietspad Schelphoekgracht Open huis Van de werkgroep Welstand Een prima bijeenkomst op 16 april, die goed werd bezocht. Een volle zaal heette Paul Stoop van harte welkom als nieuw bestuurslid. Wij werken hem graag in, zodat hij in april 2015 de taak van penningmeester Wim van der Molen kan overnemen. Na het huis houdelijk deel kwam Jan Nachbar het tweede deel van zijn Oude Ansichtenlezing houden. Joop Elsinga was zichtbaar verheugd, dat hem de eer te beurt viel om tijdens de jaarvergadering de Oud Alkmaarprijs in ontvangst te mogen nemen. De Alkmaarsche Courant besteedde er met een mooie foto ook aandacht aan. Joop, wie kent hem niet? Al enige tijd met pensioen, maar nog altijd als monumenten fotograaf enthousiast aan het werk. We mochten als vereniging voor onze publicaties vaak een beroep op hem doen. Alle grote restauraties in de afgelopen decennia begeleidde Joop vanuit de afdeling Monumen tenzorg, met een gouden hart voor ons stadsschoon. Op zijn revers mag dus voortaan terecht het gouden speldje van onze vereniging prijken. Adapt! heet voortaan de 'Stichting tot Behoud en Herbestemming van Alkmaars Erfgoed'. Deze stichting was in 2012 opgericht om de denktank te borgen, die het lot van de Ringersfabriek onder de aandacht moest brengen. De stichting gaat nu zelfstandig verder. Het bestuur is versterkt onder voorzitterschap van oud wethouder Nico Alsemgeest. De destijds opgestelde statuten zijn tegen het licht gehouden en aangepast. Adapt! gaat voortaan zelf over de eigen benoemingen van bestuursleden en adviseurs en legt ook geen verantwoording meer af aan de Historische Vereniging. De toekomstige samenwerking wordt daarmee gebaseerd op gelijkwaardigheid. Ondertussen heeft Adapt! een paar successen geboekt met Ringers. Het gebouw is in ieder geval weer open, met o.a. een kunstgalerie. Het gemeentebestuur gaat nu alsnog overwegen om Ringers de status van gemeentelijk monument te geven. Adapt! heeft dus het herbestemmings-stokje van onze vereniging overgenomen en is vast van plan Ringers en andere monumenten, die in aanmerking komen voor herbestemming, toekomst te geven. We hebben er alles aan gedaan om de gemeente ervan te overtuigen, dat de beslissing om een nieuw fietspad aan te leggen langs de Zeswielen schadelijk is voor de cultuurhistorie van deze markante plek in onze stad. De resten van het oude sluiscomplex, waaraan je de bijzondere geschiedenis van deze plek kunt aflezen, verdwijnen namelijk onder het zand, als er een nieuwe kade wordt aangelegd en de Hoornse Vaart ter plekke wordt versmald. We konden verschillende keren overleg voeren met de wethouder en zijn ambtenaren, waarbij gekeken werd of een alternatief tracé mogelijk was. Maar tal van verkeerstechnische eisen en wettelijke veiligheidsbepalingen maakten een alternatief tot een illusie. Waar nu eenmaal gekozen is door de gemeente om dit fietspad aan te leggen heeft langer protesteren tegen deze wettelijke achtergrond geen zin. Samen met de bewoners hadden we liever gezien dat de veiligheid van het bestaande fietspad langs de molens zou zijn verbeterd, dan was de keuze voor een nieuw fietspad niet nodig geweest. Van de feestelijke opening op 14 april heeft u vast iets meegekregen. Misschien heeft u wel meegedaan, want het was druk bij de officiële opening van de Schelphoek gracht. De krant besteedde er terecht veel aandacht aan. Eigenlijk was het geen activiteit van onze vereni ging, maar van een bewonersgroep en de gemeente. Maar men maakte graag gebruik van onze adviezen tijdens het voorbereidende overleg. Heel terecht, want het is mede aan de Historische Vereniging te danken dat het water een belangrijke plek kreeg in de nieuw ontwikkelde wijk. Oud bestuurslid Henk de Visser, actief in onze werkgroep Welstand, verzorgde na de botenparade een lezing over de geschiedenis van de Schelphoek en de bouwkundige keuzes, die uiteindelijk leidden tot een mooie nieuwe woonwijk. Mocht het uw interesse hebben, dan kunt u de fraaie presentatie van Henk de Visser nog terugvinden op onze website, bij downloads. Het Open Huis functioneert nu een half jaar en blijkt inderdaad door Alkmaarders gezien te worden als een mogelijkheid om inlichtingen in te winnen of vragen te stellen. Er zijn boeken en albums ingebracht en er is 54 Oud Alkmaar 2014 kennis gemaakt met de plek waar de HVA nu gevestigd is. Er heeft een breed scala van activiteiten plaats gevonden. We gaan de tweede helft van dit jaar op dezelfde voet door. Op elke tweede zaterdag van de maand van 10.00 tot 13.00 uur zijn wij aanwezig om u in staat te stellen ideeën in te brengen, vragen te stellen of langs te komen om een boek aan te kopen of in te zien. U bent van harte welkom en de koffie staat klaar. Op de jaarvergadering van 16 april stelde Piet Verhoeven voor de naam van de werkgroep te veranderen in Adviseurs Ruimtelijke Kwaliteit omdat de vlag de lading niet meer dekt. Omdat de Welstands- en Monumentencommissie deze naam al als subtitel gebruikt valt deze naam af. Wie een goede naam weet voor de werkgroep melde zich; wij kunnen nog altijd als werkgroep pre-advies Ruimtelijke Kwaliteit verder. Het herstel van de economie blijft, weliswaar langzaam, zichtbaar in de bouwaanvragen. Er waren in de binnenstad redelijk veel aanvragen voor het veranderen van de bestaande winkelpui. Meestal weinig schokkende veranderingen, waar wij geen bezwaar tegen hadden. In de Hekelstraat 35 hadden we geen bezwaar tegen het uitbreiden van een woning, wel tegen de aantasting van dit aardige geveltje. Aan de grachtkant van de Visbanken wordt een steiger aangebracht als terras aan het water. De toevoeging wordt in overleg met de afdeling Monumentenzorg geplaatst. Wij hebben gepleit voor het openhouden van de hekwerken en voor het, in verband met de ligging op het zuiden, niet plaatsen van parasols of zonwering. Wij gaan er vanuit dat de drijvende terrassen aan de overkant verdwijnen om voldoende ruimte te houden op het water. Voor Huize de Dieu ligt er een verzoek voor een bestemmingswijziging. Belangrijk is de continue aandacht voor dit monument, voor de stijlkamers met beschilderde bespanning, voor de voorkamer met de gestucte plafonds, het bovenhaardstuk, de marmeren vloeren in de gangen, het monumentale trappenhuis, de gestucte wanden. Het is mooi dat er een nieuwe bestemming voor het pand is gevonden maar wij zullen als Historische Vereniging Alkmaar dit proces met meer dan grote belangstelling blijven volgen. In de Stationstraat bevinden zich op verschillende panden illegaal geplaatste dakkapellen en dakterrassen. Wij vragen ons af of dakterrassen planologisch geregeld worden of zelfs vergunningsvrij zijn. Wat ons opvalt aan alle dakterrassen is de onevenwichtige en rommelige vormgeving waarmee ze niet voldoen aan aanvaardbare normen voor de openbare ruimte. Het rijksmonument Verdronkenoord 114 heeft een illegale verandering van kleur ondergaan. Achteraf is een omgevingsvergunning aangevraagd. Het begint een trend te worden, eerst de wijzingen aanbrengen, en pas achteraf een aanvraag doen! Ook op de Gedempte Nieuwesloot 36 is dat gebeurd, waar een bank nagelvast tegen de gevel gemonteerd is. We hebben bezwaar tegen deze oplossing omdat de Oud Alkmaar 2014 55

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 15