Alkmaar varia ■rrrrr^ De Alkmaarse vrouw Historische bruggen Bankjes langs de dijk Ringers Festival Regenten Jubilea Op 11 juli jl. werd ze gepresenteerd in het Stedelijk Museum. Ze heeft er tot 20 juli gestaan. Begin 2015 voegt ze zich bij de andere levensechte mensfiguren in het 'Huis van Hilde', het nieuwe provinciaal archeologisch informatie centrum dat naast het station in Castricum verrijst. In de nieuwe opstelling zullen een aantal historische, 'gereconstrueerde' mensen centraal staan. De Alkmaarse vrouw, nu Brecht genoemd, is de gereconstrueerde versie van het skelet dat in 2010 bij opgravingen op de Paardenmarkt is gevonden. Dat het een vrouw was kon men vaststellen aan de hand van diverse kenmerken, waaronder bekkengrootte en gebitsanalyse. Ze zal zo tussen de 26 en 35 jaar geweest zijn. Slijtage van de ruggengraat vertelt dat ze zwaar werk verricht moet hebben. Wellicht heeft ze, zoals veel vrouwen en kinderen, de soldaten gevechtsmateriaal aangereikt of andere gevaarlijke klussen gedaan in de strijd tegen de Spanjaarden. De gezichtsuitdrukking die ze gekregen heeft toont zorg en moed. Haar hoofd is stapsgewijs ontstaan: van een CT-scan van de schedel naar een virtuele schedel die vervolgens met een 3D-printer is gekopieerd. Dit was de basis waarop laagje voor laagje de gezichts constructie is gemaakt. Omdat ze vermoedelijk een eenvoudige vrouw is geweest, heeft ze gewone, alledaagse kleding uit die tijd gekregen. Deze fraai gereconstrueerde Brecht van Alcmaer neemt ons straks in het 'Huis van Hilde' mee naar haar tijd en maakt ons deelgenoot van haar en onze geschiedenis. Eind vorige eeuw heeft de gemeente Alkmaar civieltechnische kunstwerken (o.a. bruggen, tunnels, kademuren en steigers) laten inspecteren. De uitkomst was verontrustend. Vooral bruggen, waaronder een aantal historische, en tunnels hadden een aanzienlijke onderhoudsachterstand. Er kwam in 2004 een beleidsplan voor herstel- en onderhoud voor de periode 2004-2015. Uitvoering van die plannen is begin dit jaar merkbaar geweest. In de binnenstad werden de Gewelfde Stenenbrug, de Kuipersbrug, de Bathbrug en de Baansluisbrug opgeknapt door verschillende aannemers. Erosie- en vaarschade in de gewelven werden hersteld. Doel was het werk af te hebben voor het seizoen van de rondvaarten, begin april, op gang zou komen. Dat lukte. Deze vier historische bruggen zijn nu gerestaureerd en kunnen weer een flinke tijd mee. 1 Wie langs de Westfriese Omringdijk wil fietsen of wandelen kan sinds kort uitrusten op de zeven bankjes die op het Alkmaarse deel van de dijk zijn geplaatst. U kunt ze vinden bij de Koedijkervlotbrug, de Vlielandbrug, langs de Rekerdijk, het Oudorperdijkje en in de Saturnusstraat. In elke bank is een gedicht verwerkt dat over de relatie van deze specifieke plek met de historie van de Westfriese Omringdijk vertelt. Oud Alkmaar 2014 fllNCEH* C.JOM. KIEVIET Adapt!, de nieuwe stichting die zich inzet voor Alkmaars erfgoed (zie verenigingsnieuws), heeft de eigenaar van de Ringersfabriek (Rabo Vastgoed) in contact gebracht met de culturele stichting Snaak om een Ringers Filmfestival mogelijk te maken in het weekend van Open Monumentendag. Van 12 tot 14 september is er dus een feestelijk Ringers Festival in de oude fabriek aan de Noorderkade, die de chocoladege schiedenis van deze plek doet herleven. U kunt het Festival zo bezoeken, maar ook via een speciale wandeling. De Ringerswandeling start op vrijdag 12 september om 18.45 uur aan het Varnebroek 17 en eindigt in de Ringers- fabriek aan de Noorderkade, waar u de officiële opening van het festival meemaakt. In het gebouw ontdekt u wat er verder nog aan Ringers herinnert: tijdens het Ringers Festival wekken film en chocola de geschiedenis een weekend lang tot leven. Vergelijk verder de agenda achterin dit blad. Vrijwilligers gevraagd. Voor het festival zoekt de organisatie nog gastheren en gastvrouwen, die op vrijdag avond 12 september, zaterdagmiddag/-avond 13 september en/of zondagmiddag/-avond 14 september een aantal uurtjes het publiek willen ontvangen en begeleiden in de oude fabriek. Alle vrijwilligers krijgen donderdagavond 11 september instructies. Vrijwilligers die zelf in de fabriek hebben gewerkt en daarover het publiek iets kunnen vertellen, zijn extra welkom. Ook zou het fijn zijn als mensen thuis nog leuk materiaal hebben van de Ringers Cacao- en Chocoladefabriek, dat zij dit weekend willen uitlenen om te exposeren. Reacties, zowel van vrijwilligers als voor het uitlenen van materiaal, graag naar Marianna Bouquet, 06-40064846 of marianna@k1cultmedia.nl. Een kleindochter van S. de Lange liet ons weten dat in het vorige nummer van Oud Alkmaar het bijschrift bij de foto op pagina 3 niet klopt. Haar opa is de meest rechts gezeten man. Twee 'Alkmaarders' hebben kort geleden een jubileum gevierd. Uitgeverij Kluitman vierde haar 150-jarig bestaan. Pieter Kluitman begon zijn uitgeverij, drukkerij en boekhandel in april 1864 aan het Verdronkenoord. Kluitman werd vooral bekend door de uitgave van vele kinderboeken, zoals Dik Trom en Pietje Bell. De geschiedenis is nu ook vastgelegd in een boek, Het geheim van Kluitman. Verder maakte voetbalclub Kolping Boys in Oudorp een feestje van haar 75-jarig bestaan en gaf een boek uit vol foto's en verhalen uit de historie van de club. Oud Alkmaar 2014 53

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 14