zal worden en de wezen na een verblijfop een aantal minder geschikte adressen vanaf1924 terecht kunnen in de voorma lige villa Van Spall op de hoek van het Varnebroek en de Wilhelminalaan. Gelukkig is Hermines rapport in augustus veel beter en op 24 april 1915 slaagt ze voor haar akte lager onderwijs. Haar eerste tijdelijke aanstelling is in Castricum, maar ze blijft nog bijna een jaar in het weeshuis wonen. Dan valt ze nog in in Warmenhui- zen en Winkel voor ze op 1 februari 1916 een aanstelling krijgt als onderwijzeres in een vakantiekolonie in Nunspeet en officieel het huis verlaat. Maar men verliest haar niet uit het oog: in het Stamboek der Weezen staat nog vermeld, dat het haar in Nunspeet niet beviel: te afgelegen. Uiteindelijk komt ze terecht op de 4e gemeenteschool in Alkmaar. De rest van haar beroepsleven zal zij bij de Alkmaarse gemeentescholen blijven werken. Greta's toekomst ziet er minder rooskleurig uit. De opleiding bij juffrouw Van het Riet lukt kennelijk ook niet. Drie jaar na het verlaten van de huishoud school, in mei 1915, vinden we haar als tweede meisje bij mevrouw Kool. Dus toch dienstbode! Maar ja, als tweede meisje staat zij natuurlijk wel onder het eerste meisje en omdat Greta, zoals we al eerder hebben gezien, zich niets laat gezeggen, krijgt ze ruzie met haar. En al raden regenten haar aan zich te schikken, Greet zegt haar dienst op. Daarover wordt ze door de regenten streng onderhouden. Er wordt een nieuwe betrek king voor haar gevonden bij mevrouw Schuitemaker in Abbekerk. "Zij zal daar £85,- verdienen en mag om de vier weken met verlof, waarvoor Mevrouw haar reisgeld zal verstrekken." Het loon is kennelijk standaard, want bij mevrouw Kool verdiende ze hetzelfde. Maar nu komt haar voogd de heer Meijer in actie. Hij is inmiddels apotheker in Amsterdam. Hij vindt het beroep van dienstbode beneden de stand van zijn nichtje en wil haar naar Amsterdam laten komen. Hij zegt haar dienst in Abbekerk op. De regenten kunnen dit alleen maar voor kennisgeving aannemen en delen de heer Meijer mee zich dan niet meer verantwoordelijk te voelen voor Greta. En hoewel het bestuur hem meedeelt, dat het de verbinding met Greta verbroken acht, staat toch nog in het Stamboek vermeld, dat zij in januari 1922 is overleden. Pas 24 jaar oud. Over Dora is er tot oktober 1916 weinig in de notulen te lezen. Zij valt natuurlijk onder de 'K-tjes' en 'de meisjes K', maar verder wordt zij niet vermeld. Maar dan is er een ernstig incident. In het Stamboek staat, dat het Dora verboden was naar Bergen te gaan, omdat ze te vertrouwelijk omging met de daar geïnterneerde Duitsers. Al eerder waren de vier oudste weesmeisjes op hun vingers getikt wegens hun 'onbehoorlijk gedrag' tegenover de soldaten van de in de stad gelegerde depottroepen. Hermine had toen de volle laag gekregen omdat de anderen al naar bed waren. Maar nu heeft Dora het al te bont gemaakt: ze heeft een soldaat uitgenodigd haar in het huis te komen bezoeken, terwijl de Moeder met de oudste kinderen afwezig was en zij op de kleintjes moest passen. En ja, ze heeft met die soldaat een uur in het donker doorgebracht. Dat kon alleen, omdat ze Mijntje van der E. in het complot had betrokken. Dora is nu zestien. De meisjes voelen zich daarna toch schuldig en nemen de naai-juffrouw in vertrouwen, die niet anders kan dan het de Moeder melden. De Moeder vertelt het de Vader en die moet het dan wel bij de voorzitter van de regenten melden. Daar wordt dan dus uitgebreid over gesproken in de regentenvergadering. "Het Bestuur acht haar verblijf in het huis verder onmogelijk, om den slechten invloed, die ze op andere kinderen uitoefent, inzonder- heid op Mijntje..." Ze mag nog vier weken blijven. De voogd wordt uitgenodigd voor een gesprek en hij moet maar zorgen voor een andere plek voor Dora. Het lukt hem een plaats voor haar te vinden in de inrichting 'Zandbergen' bij Amersfoort, een tehuis voor 'duurzame en tijdelijke verzorging van weezen en andere minder jarigen, wier natuurlijke verzorgers niet in staat zijn hen op te voeden'. Per briefweerleggen de regenten nog de insinuatie van de heer Meijer tegenover de directeur van Zandbergen, als zou de opvoeding van Dora in het weeshuis zijn verwaarloosd. Het weeshuis is nog wel verplicht een financiële bijdrage aan de inrichting afte dragen. Hoe het verder is gegaan met Dora? We weten het niet. Wel weten we, dat alle meisjes K. nu uit het huis zijn vertrokken. Rest alleen nog de financiële afwikkeling van hun spaarbank boekjes. Ook de breimachine komt nog even ter sprake, maar die is in het verleden al verkocht. Een weeshuis heeft Alkmaar niet meer. Uiteindelijk waren er steeds minder wezen te verzorgen en in 1967 hield het weeshuis op te bestaan. Ook het gebouw aan de Paternosterstraat is afgebroken, nog net geen eeuw oud. (midden) met familie Ringers en vrienden. Waarschijnlijk in de tuin bij Engelien Bijl-Ringers, Westerweg 71. ONDERWIJZERES TOCH DIENSTBODE DRAMA MET DORA 10 Oud Alkmaar 2014 NOTEN 1 RAA Archief van het Burgerweeshuis te Alkmaar 1459-1967, Stamboek der weezen 1745-1947 2 RAA Archief van het Burgerweeshuis te Alkmaar 1459-1967, Notulenboeken 3 Notulen 22.07.1901 en Stamboek der Weezen blad 80 4 13 juli 1865, gemeenteblad 23; Uit J.H, Rombach, 'Het Alkmaars burgerweeshuis' in Alkmaarschjaarboekje 1967, p.104 5 Notulenboek 11.4.1910 6 Notulenboek 07.09.1908 7 Notulenboek 20.11.1916 Oud Alkmaar 2014 11

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 7