Groepsportret van toch al streng en driftig kan zijn, nu beter de bewoners van het maar zo veel mogelijk ontwijken. Burgerweeshuis En dan in de ochtend van 30 juli 1908 ca. 1900, met Vader krijgen de kinderen te horen dat de en Moeder van der Moeder de avond ervoor is overleden. HilstOverdruk Hermine is dan twaalfen een halfjaar oud, uit Ach Lieve Tijd Greta is vier dagen eerder elfgeworden en Dora is negen. Ze raken voor de tweede keer een moeder kwijt. Over de Moeder staat niets negatiefs in de notulen, maar over de Vader waren er wel eens klachten in verband met te strenge straffen en het in drift slaan van één van de jongens. De Moeder wordt op kosten van het weeshuis begraven. De wezen gaan niet naar de begrafenis, alleen de regenten en een aantal oud-wezen wonen die bij. SOLLICITATIES Van wat volgt op het overlijden van de Moeder zullen de meisjes niets geweten hebben: onmiddellijk erna biedt de Vader de regenten aan opnieuw te trouwen. Dat mag vreemd en ongevoelig overkomen, maar de man is kennelijk bang zijn aanstelling te verliezen, want zonder Moeder kan een weesvader niet functio neren. De meeste regenten schijnen dit wel te begrijpen, alleen voorzitter De Lange vindt deze gang van zaken moreel onacceptabel, vooral omdat de 'verloofde' van de Vader al voor het huwelijk een dag ofzes in het huis komt. Van der Hilst blijft voorlopig gewoon zijn werk doen en er komt een sollicitatieprocedure, waaraan hij meedoet. Regent Preijer wil een onderzoek doen naar het functioneren van de Vader tot dan toe en nodigt enkele oud-wezen onder wie Grietje Termaat uit voor een open gesprek 'te zijnen huize'. Een uitgebreid verslag hiervan staat in het notulenboek der regenten.6 De oud-wezen blijken heel verschillend over hun tijd in het weeshuis en het functioneren van Vader van der Hilst te denken. Wat de meisjes K. zien, is dat hij gewoon aanblijft, zelfs samen met Mejuffrouw Plokker, zijn verloofde. Uit latere claims die zij bij de regenten neerlegt, is te zien dat die juffrouw niet iemand is die over zich laat lopen. Dan komt er vervanging door het echtpaar Vierkant, dat zijn volwassen dochter meebrengt, omdat die nog thuis woont. Er staan geen voorletters bij de naam Vierkant, maar het is niet onwaarschijnlijk dat de man de voorma lige politieagent Fokke Vierkant was en zijn vrouw Catharina Houten. Dan heette de dochter Femmetje. Volgens woorden van regent De Wit bij hun afscheid na een jaar wijden zij zich 'met alle zorg en toewijding en met liefde en verstand' aan de kinderen. Ook de dochter steekt de handen uit de mouwen en is haar ouders tot steun. Voorlopig is er nu rust in het huis. NIEUWE WEESOUDERS Achter de schermen gaan de regenten door met de sollicitatieprocedure; er zijn veel sollicitaties. Pas met het aantreden van de 6 Oud Alkmaar 2014 nieuwe weesouders merken de kinderen hier iets van en begint er weer een periode van gewenning. Het aantreden van het echtpaar Bijlo met drie eigen kinderen op 1 augustus 1910 is een feestelijke gebeurtenis. In zijn toespraak zegt de voorzitter van de regenten dat er drie dingen nieuw zijn: een nieuwe huiskamer, nieuwe kleding en een nieuwe Vader en Moeder. Die nieuwe kleding betekent, dat de oude, ongemakkelijke weeshuiskleding is afgeschaft. Voortaan wordt modieuzere kleding gemaakt van een wat lichtere stof. "Wij wenschen dat de kinderen als gewone burgerkinderen in de maatschappij zullen verkeeren en wij hopen, dat gij met Vader en Moeder zult verkeeren als een groot gelukkig gezin." De meisjes K. hebben daar in hun nieuwe kleren naar die deftige meneer geluisterd. Een groot en gelukkig gezin; hoe moeten ze zich dat voorstellen? Maar nu ziet het er allemaal heel feestelijk uit: de jongens hebben zelfs een bloem in het knoopsgat! En daarna is er thee en gebak. UITSTAPJES Is het nu alleen maar narigheid in het weeshuis? Zeker niet. Er zijn bijvoorbeeld jaarlijkse uitstapjes: naar Artis met de 'Alkmaar Packet' over het Noord-Hollands Kanaal, een paar keer naar Haarlem en zelfs naar Den Haag en Scheveningen; soms wat dichterbij naar Bergen. Er komen ook uitnodigingen van gegoede Alkmaarse families, zoals bijvoorbeeld van de familie Dorbeck ter ere van hun 12,5-jarig huwelijk. De weesouders mogen dan bepalen welke kinderen daar heen gaan. Maar er komt ook een uitnodiging speciaal voor de 'weezen K.' van de familie Cnopius. De heer Cnopius is substituut officier van justitie en zijn middelste dochter Wilhelmina is van de leeftijd van Hermine. Een maand later vertrekt de familie naar Utrecht, dus misschien was het een afscheidsfeestje? Anderen geven bij zo'n gelegenheid geld voor een traktatie in het huis. Op verzoek van de heer Meijer, die een dochtertje van dezelfde leeftijd heeft, mag Hermine de zondagmiddag bij hem thuis doorbrengen. In de zomervakantie of in de paasvakantie mogen de meisjes K. logeren in Haarlem. Dat zal wel bij hun oom en tante Remmé zijn geweest. Had oom nog zijn koffiehuis? Dan was het wel een spannende plek om te logeren. Sinterklaas en Kerstmis worden in het huis uitgebreid gevierd. De regenten stellen daar extra geld voor beschikbaar en er komen ook wel extra giften van particu lieren buiten het huis. Ook jaarlijks terugkerend is de Alkmaarse kermis in augustus. De kinderen mogen in de stoomdraaimolen en in augustus 1911 gaan de jongere kinderen ook naar de bioscoop, terwijl de ouderen naar een voorstelling van 'Sara Burgerhart' gaan kijken. De bewoners van het weeshuis krijgen uitnodigingen voor allerlei voorstellingen, zoals voor de generale repetitie van de 'Mikado', voor een voorstelling van 'Maarten Luther' in de Kapelkerk en voor de jaarlijkse voorstelling van gymnas tiekvereniging 'De Halter' met bal na. Jammer, dat ze wel naar de voorstelling, maar niet naar het bal gaan. OPLEIDING Hermine is op haar zesde naar de Lagere Oud Alkmaar 2014 7

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 5