wordt aan de kwaliteit van het boekweit- meel ofde melk, wordt een monster voor onderzoek gebracht naar apotheker Wanna of Schouten Oele. Gezondheid is een belangrijk punt van zorg in het huis. Besmetting ligt op de loer. Daar zijn in de eerste plaats de kinderziek tes, maar tuberculose -volksziekte nummer één- vormt net zo'n groot gevaar. Dat komt volgens één der regenten vooral doordat er nogal wat wezen kinderen van 'tuberculose' ouders zijn, dat wil zeggen van ouders die aan tbc waren gestorven. Er is in 1912 sprake van een jongen die met tbc is besmet, maar voor wie nergens een plaats wordt gevonden waar hij opgeno men kan worden. Hij moet dan maar zo vaak mogelijk naar Egmond en Bergen aan Zee. Pas veel later, in 1914, kan hij terecht in het Hospitium in Katwijk. Gelukkig wordt er geen melding gemaakt van besmetting van andere kinderen. Ook niet van de meisjes K. die toch altijd wel wat zwakjes blijven en extra voeding nodig hebben. Hermine krijgt op haar dertiende nog extra 'eijeren' en melk omdat ze er zo bleek en zwak uitziet. Blijkbaar hebben Hermine en Greta ook last van huiduit slag, waarvan gevreesd wordt dat die besmettelijk is. In mei 1913 en april 1914 belanden ze er zelfs mee in het ziekenhuis, dat grenst aan het weeshuis. Het gebouw van het Burgerweeshuis staat er ruim dertig jaar als de meisjes Kaeseberg erheen gebracht worden. Het is dan eigenlijk al te groot geworden en in 1904 besluit de gemeenteraad dat het gymna sium een gedeelte van het weeshuis ter beschikking moet krijgen. Aannemer Ringers krijgt de opdracht een deel van het huis daartoe te verbouwen en wel zo, dat het gedeelte van het gymnasium en dat van het weeshuis van elkaar gescheiden zijn. Het afstaan van een deel van de ruimte leidt ook tot verschuivingen binnen de rest van het huis, net als de verandering van de populatie dat doet: een jongensslaapkamer wordt meisjesslaap kamer, badkamers worden omgewisseld, de meisjesziekenzaal verplaatst. De naaikamer wil ook nog wel eens van plaats veranderen. De keuken blijft op zijn plek ook al zijn er in de loop der jaren wel aanpassingen nodig. Als twee jaar later het aantal wezen nog minder is geworden, vraagt de burge meester om nog meer lokaliteiten, want de gemeentescholen kampen met een gebrek aan ruimte. En er zijn verenigingen die op bepaalde dagen een lokaal huren. Het zijn wel inkomsten voor het weeshuis, maar het brengt ook onrust in het huis. Van de tuin, waar aanvankelijk ruimte genoeg was voor de wezen om te spelen, wordt ook iedere keer een stukje afgeknabbeld. Vader van der Hilst had er nog genoeg ruimte om kippen en duiven te houden en zelfs pauwen, maar van het gymnasium komen er op een gegeven moment klachten in verband met die pauwen. Er wordt zelfs geklaagd over de kleintjes, die te veel lawaai maken bij het buitenspelen. Katholieke wezen zitten in het katholieke weeshuis, de niet-katholieke in het Burgerweeshuis. Hoewel het laatste een gemeentelijke instelling is, krijgen de kinderen een opvoeding die gekenmerkt wordt door een protestantse signatuur. En dan wel voornamelijk Nederlands - of zoals het in de negentiende en begin twintigste eeuw nog heette - 'Neder- duitsch' Hervormd. Tot 1907 moeten de kinderen, behalve waarschijnlijk de allerkleinsten, iedere zondag naar de kerk, maar vanaf die tijd hoeven ze dat tot hun dertiende niet meer, omdat ze er volgens de regenten toch weinig van mee zullen nemen. Hermien en Greta gaan in januari 1908 naar de zondagsschool en Dora volgt in juli. De oudste van de Hervormde predikanten is verantwoordelijk voor de catechisatie van de wezen. Als hun ouders niet duidelijk tot een ander kerkgenootschap behoren doen ze op hun achttiende jaar openbaar belijdenis van hun geloof en worden bevestigd als lidmaat van de Hervormde Kerk. Dat gebeurt meestal op Palmzondag, de zondag voor Pasen. Hermine wordt op 22 maart 1914 bevestigd en krijgt een 'souvenir' van het bestuur 'in den vorm van een boek'. Haar zusjes zijn al het huis uit als ze belijdenis doen. Bijna hun hele jeugd hebben de meisjes K. in het weeshuis doorgebracht. Alleen Hermine zal zich nog iets hebben kunnen herinneren van de tijd ervoor, Greta nauwelijks en Dora al helemaal niet. Zo'n veertien jaar zijn ze er met z'n drieën en in zo'n tijd gebeurt er van alles, wat indruk op hen gemaakt moet hebben. Zo'n indrukwekkende gebeurtenis was vanzelfsprekend het overlijden van Moeder van der Hilst. De Moeder was al langere tijd niet in orde zonder dat de dokter daarvan een oorzaak kon ontdekken. Zij ging steeds meer achteruit en ze was uiteindelijk zo ziek dat het duidelijk was dat zij zou overlijden. Dat zal een druk kende sfeer gegeven hebben in het huis. De kinderen mogen geen lawaai maken. Ze missen de Moeder en kunnen de Vader, die Het Burgerweeshuis met op de meisjes: Greta en Dora zouden hierop staan. Foto uit 1907. Collectie Regionaal Archief GEZONDHEID HET GROTE HUIS 4 Oud Alkmaar 2014 GODSDIENSTIGE OPVOEDING OPGROEIEN Oud Alkmaar 2014 5

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 4