Oud Alkmaar Een droef lot Inhoudsopgave Lenteboeket? Drie weesmeisjes in het Alkmaars Burgerweeshuis Joke Ringers In het Stamboek der Weezen van het Burgerweeshuis van Alkmaar1 was ik op zoek naar gegevens van mijn grootmoeder Grietje Termaat en haar zusje Bregje. Daarbij viel mijn oog op een naam, die ik kende, maar die ik nooit in verband gebracht zou hebben met het weeshuis. Een dame van die naam was vaak te vinden bij gelegenheden in mijn vaders familie. Zij hoorde als het ware bij de familie en wij noemden haar tante Mien. Ze bleek net als mijn grootmoeder van moeders zijde opgegroeid te zijn in het weeshuis. Niet alleen de naam trofmij, ook wat er verder stond te lezen op de folianten 80, 81 en 82. Drie kleine meisjes van vijf, bijna vier en net twee jaar oud werden wegens het overlijden van hun moeder naar het weeshuis gebracht en vooral: 'spoorloos verdwenen' bij de naam van de vader. In de notulen van de vergaderingen van de regenten van het weeshuis2 worden de meisjes regelmatig genoemd. Soms in één adem: de meisjes K., de kinderen K., de K.-tjes, maar ook over de meisjes indivi dueel is er het nodige te vinden. De vader van de drie meisjes, Hermann Felix Kaeseberg, is een horlogemaker van Duitse afkomst. Na zijn huwelijk met Gerardina Theodora Boer uit Haarlem vestigt hij zich in Alkmaar. Op 6januari 1896 wordt de oudste dochter geboren, Hermina Gerardina, in het huis aan de Jaargang 38, nummer 1 - 2014 1 Joke Ringers Een droef lot. Drie weesmeisjes in het Alkmaars Burgerweeshuis 12 Jan Drewes Jacob Cornelisz van Oostsanen. Toen en nu in Alkmaar 17 Henk de Visser De Zeswielen 25 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Eelkje Knol Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Ingekleurde prentbriefkaart met zicht op het Burgerweeshuis. Collectie Regionaal Archief Achter: Reclamepaneel voor de Van Oostsanen- tentoonstelling bij het Stedelijk Museum van Alkmaar. Dat idee krijg je, als je ziet wat er allemaal in ons programma zit voor de komende maanden. Met prachtig weer is er veel cultuurhistorie te beleven in de open lucht, bij wat minder weer kan het ook binnen. Op de volgende pagina's vind u zoals u dat gewend bent fraaie, lezenswaardige artikelen over aspecten van onze rijke stadsgeschiedenis. Daarnaast informatie over ons programma. En wat houdt dat in? Er breken spannende maanden aan voor Ringers: wordt er toch nog een passende bestemming gevonden zodat het karakteristieke fabrieksgebouw voor de stad behouden blijft? De Schelphoekgracht wordt officieel geopend. Onze jaarvergadering met de Oud-Alkmaar- prijs èn een lezing door Jan Nachbar wordt weer een feestje. Huize De Dieu gaat op Koningsdag open. Vlak daarvoor organiseren we nogmaals de lezing van Harold Bos over het bijzondere interieur. Ondertussen heeft u de kans de bijzondere expositie van Van Oostsanen te bezoeken in Alkmaar en Amsterdam. Bezocht u ons Open Huis al eens op de tweede zaterdag van de maand? Onze voorjaarswandelingen hebben nieuwe thema's, dus nieuwe invalshoeken om Alkmaar met andere ogen te bezien. Er komen speciale Hofjeswandelingen met een lunch en koffie/thee-arrangement in samenwerking met het Noord-Hollands Dagblad. Pinksterdrie geeft u de kans om met een excursie mee te gaan, die preludeert op het monumententhema van 2014. Alle activiteiten worden ook steeds aangekondigd op onze website en faceboekpagina. Ons commentaar op de cultuurhistorische actualiteit in de stad leest u wekelijks in onze column in het Alkmaars Nieuwsblad. Niet in de bus Dan ook steeds te vinden op onze website. U gaat vast niet aan alles meedoen. Maar helemaal aan niets meedoen lijkt ook onwaarschijnlijk met zo'n rijk aanbod. Graag tot ziens dus, binnenkort. Leen Spaans Aan de hand van de notulenboeken van de regenten kunnen we een glimp opvangen van het leven in het Alkmaarse Burgerweeshuis aan het begin van de twintigste eeuw. De zorg voor wezen werd beschouwd als een serieuze zaak en ze werden opgevoed om hen als volwassenen een goede plaats in de maatschappij te bezorgen. DRIE MEISJES Foto van Grietje Termaat in weeshniskleding voor oudere meisjes in 1903. Oud Alkmaar 2014 1

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 2