3 Extra lezing Open huis Agenda In november 2013 is clandestien een houten boogbrug uit 1913 over de Zandersloot gesloopt en vervangen door een platte goedkope brug, hoewel er subsidie was aangeboden om de brug te restaureren. Dit bruggetje is zichtbaar vanaf de brug aan de Kennemersingel. De oorspronkelijke brug, een gemeentelijk monument, was getoogd en voorzien van leuningen en hekwerken van hout waarbij de vulling tussen de stijlen bestond uit kruiselings aangebrachte regels. Het is niet alleen het verlies van de historische waarde van de oude brug; ook doet de nieuwe uitvoering geen recht aan de groene, parkachtige omgeving. In de Waerdendelstraat hoek Van Houtenkade is aan de straatzijde een erfafscheiding geplaatst, waarbij de karakteristieke ronde tuinmuur vervangen is door een houten schutting. Het gaat hier om beeldbepa lende panden waarvan de gemeente zegt dat het de karakteristieke elementen wil bewaren. De gemeente beloofde een handhavingsprocedure, maar het heeft slechts klimop van plastic tegen de rabatdelen opgeleverd. Wij vragen de gemeente bij herhaling om een strikt handhavingsbeleid maar of het nu onmacht of onwil is, wij zien te vaak het gedogen van illegale acties en zijn bang dat er een precedentwerking vanuit zal gaan. Wij vrezen dat Alkmaar op deze manier haar eretitel Prachtstad verloren laat gaat. Onze excuses aan de leden en andere gasten die in de afgelopen weken bij een lezing voor een gesloten deur kwamen. Er waren zo veel bezoekers binnen, dat de beheerder van de Sociëteit het besluit moest nemen om de deur te sluiten. Hij neemt de brandweervoorschriften strikt in acht en dat is terecht. Dit overkwam ons in de Sociëteit niet eerder, maar nu twee keer achter elkaar (de lezing van Piet Verhoeven over het Wildemanshof en de lezing van Harold Bos over Huize De Dieu). We zullen ons beraden over een oplossing voor het volgende seizoen. Er was met name op 25 februari erg veel belangstelling voor de lezing over Huize De Dieu. Daarom is het verheugend, dat we deze lezing nogmaals kunnen aanbieden en wel op 22 april (leden gratis, niet-leden €3,00). Ziet u verder de agenda. Op 11 januari zijn we begonnen met een maandelijks open huis. Iedere tweede zaterdag van de maand, met uitzondering van augustus, is ons kantoor aan de Nassaulaan 43 geopend van 10.00 tot 13.00 uur. Er wordt naar gestreefd elk open huis een thema mee te geven, waar die dag extra aandacht aan besteed wordt. Daarnaast is het open huis ook bedoeld voor het beantwoorden van vragen, de verkoop van boeken en het aandragen van ideeën. Twee onderwerpen zijn aan de orde geweest: in februari de advisering door de HVA aan de welstandscommissie en in maart de totstandkoming van HVA-wandelingen. Er wordt goed gebruik gemaakt van het open huis. Soms komt iemand langs voor de aanschaf van een ontbrekend deeltje Oud Alkmaar of voor een andere uitgave van de HVA. Ook krijgen wij vragen over de geschiedenis van een wijk of huis. Hier geven we naar vermogen informatie over of zoeken het op in ons eigen archief. Voor veel mensen blijkt alleen een bezoekje om kennis te maken met ons kantoor voldoende. Leuk is het dat er allerlei geschiedkundig materiaal binnenkomt wat goed in ons archief past. De eerste indruk is dat we met dit open huis in een behoefte voorzien en meer te weten komen wat er onder onze leden leeft. U bent altijd welkom. 28 Oud Alkmaar 2014 1 1 z g X" HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: L. Spaans, voorzitter, C. Hoogeveen, secretaris, W.K. van der Molen, penningmeester, F. Alkema, M.E. ten Berge, H. Bienstman, B. Muis en R. de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt 20 per jaar. ING rekeningnummer 600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Maandag 14 april "Van gasthuis tot medisch centrum", een wandeling over gezondheidszorg in Alkmaar. Vertrekpunt vanaf het Canadaplein, 19.00 uur. Woensdag 16 april Jaarvergadering. Na de pauze laat Jan T. Nachbar weer beelden zien uit zijn ver zameling onder de titel "Alkmaar in oude ansichten deel 2". Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 22 april Extra lezing over Huize De Dieu door Harold Bos. De eerste lezing trok zoveel belangstellenden, dat we bezoekers een herkansing aanbieden. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Maandag 12 mei Een wandeling door Emmakwartier en Rochdalebuurt met als thema "Op stand en sociaal wonen". Vertrek om 19.00 uur bij de Adelbertusschool aan de Nieuwlandersingel. Maandag 16 juni Wandeling over water en bruggen. Vertrek vanaf de hoek Voormeer bij de Turfmarktbrug, 19.00 uur. Maandag 7 juli Wandeling met als thema "Op gevels geschreven". Vertrek 19.00 uur vanaf het Doelenveld.

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 16