fgr Algemene ledenvergadering Bestuur Pinksterdrie Ledenadministratie 2013 Financieel verslag 2013 Van de werkgroep welstand Op de algemene ledenvergadering op 16 april a.s. kunt u drie belangrijke onderdelen verwachten: de huishoudelijke agenda, de uitreiking van de Oud Alkmaarprijs 2014 en een lezing, dit keer van Jan Nachbar aan de hand van zijn rijke digitale verzameling van historische ansichten van de stad. De deur van Varnebroek 31 staat vanaf 19.30 voor u open, de vergadering begint om 20.00. De agenda luidt als volgt: 1) Opening en mededelingen 2) Notulen van de algemene jaarvergadering 2013 3) Jaarverslag 2013 4) Financieel verslag 2013 en begroting 2014 5) Verslag van de kascontrolecommissie en benoeming nieuwe kascontrolecommissie 6) Bestuurszaken. Het bestuur draagt Paul Stoop voor als nieuw bestuurslid 7) Uitreiking van de Oud Alkmaar Prijs 8) Rondvraag en sluiting van de vergadering Na de pauze zal de heer Jan Nachbar een presentatie houden met oude ansichten. Na afloop bieden we u een drankje aan en is er gelegenheid tot napraten. De stukken behorende bij de vergadering worden ter plekke uitgedeeld, zijn tot 24 uur voor aanvang van de vergadering schriftelijk of per e-mail op te vragen bij de secretaris, of zijn vanaf 28 maart te downloaden op www.alkmaar.nl Met Paul Stoop vonden we een ervaren penning meester, die in 2015 het stokje kan over nemen van Wim van der Molen. Daarom stelt het bestuur voor Paul Stoop te benoemen tot bestuurslid. Hij heeft dan gelegenheid ons bestuurlijk werk goed te leren kennen en ingewerkt te worden door Wim. Tegenkandidaten kunnen tot een week voor de jaarvergadering worden aangemeld bij ons secretariaat. Op dinsdag 10 juni organiseren we de 'Pinksterdrie- excursie'. Bij deze editie van Oud Alkmaar treft u de uitnodiging aan om mee te gaan. De excursie haakt in op het monumententhema van dit jaar: 'Transport en vervoer'. Alsof het voor Alkmaar bedacht is met de komst van een nieuw NS-station en een volledige herziening van het stationsgebied. De belangstelling was in de voorgaande jaren groter dan er in twee touringcars mee kan. Dus: wie het eerst komt (inclusief storting van het bedrag), wie het eerst maalt. Het aantal leden op 1 januari 2013 bedroeg 1174. Door verhuizing, bedanken, overlijden en andere oorzaken nam het aantal leden in 2013 af met 70. Door aanmelding van 73 nieuwe leden is het jaar afgesloten met 1177 leden. Omdat veel leden meer betalen dan het minimum bedrag van 20,00 is er een totaal aan contributie ontvangen van 24.161,00. Daarnaast waren er andere inkomsten zoals rente, verkoop exemplaren 'Oud Alkmaar', de Pinksterdrie-tocht en donaties. Het totaal aan inkomsten bedroeg 35.301,23. De totale uitgaven bedroegen 27.460,62. Het jaar 2013 is dus afgesloten met een voordelig saldo van 7.840,61. Het laatste kwartaal van 2013 heeft een voorzichtig herstel van de bouw laten zien. Dat heeft zich vertaald in een grote hoeveelheid ingediende plannen. Wij zijn blij dat de hoek Koningsweg/Doelenkluft eindelijk een bestemming gaat krijgen. Deze jarenlang lege plek verdient een zorgvuldig ontwerp, vooral omdat de afstand tot de omliggende percelen klein is. De restauratie van het fraaie pand Verdronkenoord 67 verdient het om in overleg met monumentenzorg uitgevoerd te worden. De panden Mient 10, 14 en 16, de oude NL-zaak, worden verbouwd tot appartementen. Bouwhistorisch onderzoek heeft interessante vondsten opgeleverd. Wij suggereerden naar de historische puien te kijken bij het ontwerpen van de nieuwe puien. De Breedstraat is toch het ondergeschoven kindje wat de straten van de binnenstad betreft. Dat is jammer omdat het de potentie heeft een bruisende straat te zijn. Elk plan dat deze straat zal opwaarderen zullen wij dan ook toejuichen. De Breedstraat 38 zou zomaar een eerste aanzet kunnen betekenen, maar met het huidige ontwerp zal dat waarschijnlijk niet lukken. In het voorstel tot realisatie van een loopbrug naast het station zien wij helaas geen resultaten terug uit het overleg dat de HVA gevoerd heeft met gemeente en Pro Rail. Dit is geen spectaculair ontwerp, het is te 2 6 Oud Alkmaar 2014 gesloten en vormt een onsamenhangende massa. Dit ontwerp hoort thuis in een nieuwbouwwijk, niet naast het historische stationsgebouw. Wij probeerden Pro Rail en de gemeente Alkmaar tevergeefs te overtuigen niet deze loopbrug maar een tunnel te maken met de entree achter de gevel van het historische stationsgebouw. In de Schoutenstraat 36-38 wordt de winkel vergroot. Wij hebben gepleit voor een zorgvuldig ontwerp, vooral waar het de Schoutenstraat betreft. Waar wij meer moeite mee hebben is het voorstel om vier grote LED schermen in de etalage te plaatsen. Hier zou een trend gestart kunnen worden die wij niet wenselijk vinden. De gevel Langestraat 12A is een van de interessantste gevels in de Langestraat. Het bouwplan is een verbete ring met de huidige winkelpui, zeker wanneer de gevel teruggebracht wordt in de oorspronkelijke staat. Voor de Grote Kerk lag er een voorstel de toiletgroep uit te breiden waardoor de ramen dichtgezet moesten worden. Wij stelden een andere indeling voor die het mogelijk maakt de ramen open te houden, waardoor zicht op de openbare ruimte blijft bestaan. In de Baanstraat zijn de nieuwe woningen opgeleverd, waardoor deze straat een fraaie uitstraling heeft gekregen. Helaas waren er bij het bestraten niet genoeg oude straatstenen beschikbaar om ook de trottoirs van dezelfde steensoort te voorzien. De nieuwe stenen detoneren met de oude. Wij hadden ernstig bezwaar tegen het wijzigen van materiaal van de voorgevel van Baanstraat 36. We meldden in ons pre-advies: "Dit is een op zich zelf staand pand dat een relatie met de omgeving heeft waar dit soort steen ook is toegepast. Ons voorstel is dan ook de grijze kunststeen weer zichtbaar te maken en het ontbrekende deel opnieuw te laten produceren. In ieder geval geen steenstrips gebruiken!" In de jaren zeventig van de vorige eeuw was toepassing van steenstrips een hype, maar dat gold toch als dieptepunt van goede smaak. Helaas heeft onze oproep niet geholpen en is het pand Baanstraat 36 van steenstrips voorzien. De betonstenen zijn uitgevonden door architect Stoel grondlegger van Stoel van Klaveren Bouwmaterialen- handel en zijn ook gebruikt bij de huizen op het Kennemerpark en Geestersingel. Gelukkig kan het ook anders. Aan de Geestersingel belooft achter de groene schermen iets moois te gebeuren. Segesta restaureert Villa Caprera aan de Vogelezang 1. Het ziet er naar uit dat dit heel zorgvuldig gaat gebeuren. De villa is in 1895 door architect Stoel ontworpen waarbij ook de kunststenen zijn gebruikt. Bij de restauratie worden volgens plan ontbrekende stenen aangevuld met nieuw te vervaardigen kunststenen. Wij hebben aandacht gevraagd voor de volgende ontwikkeling: Er is sinds kort een zogenaamde 'zonatlas' waarop de meest ideale locaties voor zonnepanelen zijn aangegeven. Voor de stad Alkmaar inclusief het historische centrum betekent het dat op ca. 90% van de daken zonnepanelen mogen worden aangebracht. Een wat ons betreft onwenselijk situatie. Wij maken ons ook ernstig zorgen over het handhavingsbeleid in Alkmaar. Te vaak zien we dat zonder toestemming ge- of verbouwde zaken gedoogd worden. Enkele voorbeelden: illegaal geplaatste draai-kiepvensters bij Montfort op de Gedempte Nieuwsloot en de al eerder in Oud Alkmaar genoemde zonder vergunning uitgevoerde versmalling van de Lindegracht, een rijksmonument. Oud Alkmaar 2014 27

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 15