Alkmaar varia Verder is het gebied aan de noordzijde van de Hoornsevaart lang onbewoond gebleven. In 1880 stond er in ieder geval een overwegwoning van de Staats Spoor wegen aan de lijn Alkmaar-Den Helder die in 1865 werd aangelegd. De lintbebouwing langs de Zeswielen is ontstaan in de periode dat het nog de gemeente Koedijk was. De buurtschap bestaat uit overwegend vrijstaande woningen uit de periode van ongeveer 1920 tot 1950. De noordelijkste huizen, de nummers 15 t/m 22, zijn over het alge meen het oudst en behoren wat betreft bouwstijl tot de zogenaamde Amster damse School. Het zijn vrijstaande woningen met een zadeldak en met de nok haaks op de weg; alleen Zeswielen 21 heeft een langskap. De woningen hebben elk een eigen bruggetje over de brede wegsloot, een deel van de Veert waarlangs in het verleden de schippers uit de Langedijk de overtoom bereikten. Het zuidelijke bebouwingslint, dichter tegen de Rekerdijk aan, is jonger: dit zijn wat luxere vrijstaande woningen in de stijl van de Delftse School. Deze woningen zijn bereikbaar via een parallelweg. Alleen het pand Zeswielen 8 is wat ouder, vermoe delijk uit circa 1910: het is een eenvoudige eenlaagse woning met zadeldak. Hier achter bevindt zich op nr. 10 een stolpboer derij van eind negentiende eeuw, die aan de buitenzijde nauwelijks meer als stolp is te herkennen; alleen de kap en de construc tie zijn nog origineel. De Historische Vereniging Alkmaar heeft de aanbeveling gedaan de historische waarde van de Hoornsevaart met de Zeswielen en de Veert vast te leggen via een dubbele bestemming 'cultuurhistorische waarde' in het bestemmingsplan Zeswielen. Op 4 april opent in het Poldermuseum langs de Huigendijk een tentoonstelling waar een maquette van de Nieuwe Vaart, de molens, het sluisje en de overtomen is te zien. Stichting Dirk Oudes Kaasmuseum heropend Wildemanshofje 300 jaar Schelphoekgracht Huidige bebouwing langs de Zeswielen. Foto Henk de Visser 2013 24 Oud Alkmaar 2014 In het vorige nummer van Oud Alkmaar zijn we vergeten te vermelden dat de afbeeldingen van Bowie en van Bauchant in het artikel over Victorientje afkomstig zijn van de Stichting Dirk Oudes. Zij stuurden ons ook nog een foto van een bord van Frangoise Bauchant met een collage van stukken rond het bezoek van haar vader aan Alkmaar in 1939. Op 6 maart jl. stond 's middags een brede erehaag op het Waagplein voor koning Willem Alexander. Hij kwam die dag het gerenoveerde museum openen. De renovatie was nodig om het museum, dat al vanaf 1983 bestaat, eigentijdser te maken. De renovatie kostte een miljoen euro; het Kaasmuseum is daarvoor ingrijpend veranderd. Een logische looproute volgt nu het proces van koe naar kaas. Onderweg worden bezoekers en hun kinderen met touchscreens en andere interactieve mogelijkheden betrokken bij het hele proces. Er staan minder spullen en er is meer samenhang. Het is van een kijk- een doe-museum geworden. Ook koning Willem Alexander mocht aan de slag. Met het doorsnijden van een kaaswiel verrichtte hij de heropening. Het museum dat uitsluitend met vrijwilligers werkt, verwacht een toenemend aantal bezoekers. Die moeten het zonder erehaag doen, maar zijn niet minder welkom. Het grootste hofje in Alkmaars binnenstad is het Wildemanshofje werd gesticht in 1714, de bouw startte in 1717. Het was bedoeld voor bejaarde vrouwen en aanvankelijk woonden er vierentwintig dames. Het hofje kent inmiddels een lange, uitgebreide bouwgeschiedenis. De (voorlopig) laatste fase in die geschiedenis vindt dit voorjaar, bij het 300-jarig bestaan, zijn afronding. In 1849 werden vooral kozijnen en regentenkamer boven het poortgebouw aangepakt. Een volgende grote restauratie vond plaats in 1971/1973. Bij de huidige restauratie zijn o.a. metsel- en voegwerk hersteld en nieuwe goten aangebracht. Veel hout- en schilderwerk is eveneens aangepakt. Op 10 april a.s. is de restauratie officieel klaar; het hofje, met de eveneens opgeknapte binnentuin, kan weer jaren mee. De bouwgeschiedenis van het hofje is bij deze restauratie historisch onder zocht en zal dit jaar gepubliceerd worden door de HVA i.s.m. de Stichting Wildemanshof. Het hof In 1954 zijn de Schelphoek en de Zandersbuurt gedempt. Dat was toen van belang voor de bereikbaarheid van de bedrijven op deze plek. Bij de herontwikkeling van dit 'jongste' deel van de Alkmaarse binnenstad vanaf 2003 heeft de Historische Vereniging Alkmaar zich samen met de Klankbordgroep ingezet voor een fraaie eigentijdse woonbuurt passend bij de Alkmaarse binnenstad én voor het terugbrengen van de historische stadsgracht. Het is bij velen onbekend dat de Schelphoek ook tot de historische vestingstad van Alkmaar behoort. De gracht is in 2013 gereed gekomen. Voldoende reden om 60 jaar na de demping de gracht weer officieel te openen: op 14 april zal er van 7 tot 9 uur een openingsfeest zijn. Oud Alkmaar 2014 25

Oud Alkmaar | 2014 | | pagina 14