- •w Still uit een overlijden op 6 juli 1980, verbleefzij in het videofilmpje provenhuis. gemaakt bij de Soms kon familie gebruik maken van een Sinterklaasviering leegstaande kamer. Zo woonde in 1976 van 1975. Naast Gijsbert Robert, een neefvan de moeder Sinterklaas zit mevrouw Goes, een tijd in het huis. Een mevr. Scboebuijs. zinloze vernieling in datzelfde jaar van een raam aan de Nieuweslootzijde door jeugdige bezoekers van het Hofvan Sonoy zorgde voor een behoorlijke schadepost. In combinatie met de geringe bezetting van de kamers bleek het Hofde exploitatie niet meer sluitend te kunnen krijgen. Tijdens een vergadering van de regenten, eind november 1977, stelde regent J.H.M. de Sonnaville dat er slechts één conclusie was na het lezen van de nota van de rentmeester met betrekking tot de financiële situatie: de mensen wilden hier niet meer in, midden in de drukte van de stad. Regent De Vos zei altijd optimistisch te zijn te zijn geweest, maar nu niet meer. Ook regent De Wild zag sluiting als enige mogelijkheid. LAATSTE BEWONERS Ten aanzien van een mogelijke bestem ming werden talloze ideeën geopperd. Er werd gesproken over een exclusief restaurant, een antiquariaat en over verhuur, zowel aan particulieren (notaris, advocaat) als ook aan de gemeente. Burgemeester Roozemond zei dat hij stellig wél kans zag om de bestaande dreigende moeilijkheden te overbruggen en zelfs te kunnen voorkomen door aan de desbetreffende gemeentelijke dienst van Alkmaar op te dragen geschikte kandi daten voor bewoning voor te dragen. Slechts één persoon verscheen, maar die werd wegens een dubieuze geestelijke gesteldheid door de moeder afgewezen. De rentmeester was het daar volledig mee eens. Er waren contacten geweest over de verhuur van de kamers aan verplegend personeel van het Medisch Centrum Alkmaar, maar die liepen op niets uit. In juni 1978 werd overwogen om van elders personen aan te nemen. De voorzitter van de regenten, mr. J. Belonje, voelde niet voor het direct plaatsen van een advertentie waarin het huis ofalthans een deel ervan te huur werd aangeboden; hij wilde de zaak niet overhaasten. Toch was afbouw de enige oplossing. Er moesten geen nieuwe bewoners worden toegelaten en de op dat moment in het huis verblijvende bewoners wilde men in de loop van 1979 laten afvloeien. De heer C.H. Liefting was de laatste bewoner die (per 1 juli) werd aangenomen. Hij vertrok per 1 april 1980 naar de Prins Hendrikstichting in Egmond aan Zee. In het voorjaar van 1981 vertrokken de laatste drie bewoners: de heren A. Doode- man, J. Schouten en P. Walle. Jan Schouten, die ruim tien jaar in het huis gewoond had en op vrijdag altijd zorgde dat mevrouw Goes (de moeder) twee haringen kreeg, 68 Oud Alkmaar 2013 vertelde aan een verslaggever van de Alkmaarsche Courant: "Ik was er uit mezelf nooit uitgegaan en de anderen ook niet. Het was er klein en gemoedelijk, het was er hartstikke goed, ik zal nooit anders zeggen. We hadden er geen comfort, dat weet ik wel. Maar je stapte er zo de deur uit en je bent in de stad. En eisen stelden we niet. Het eten was goed en de behandeling was goed. Dat vind ik al twee heel voor name dingen." Zo werd het Huis van Achten als laatste voorziening voor bejaardenhuisvesting in de binnenstad gesloten, nadat het Huis van Zessen in de Schoutenstraat zes jaar eerder was opgeheven. Niet de locatie, maar vooral de voorzieningen waren niet meer geschikt. De accommodatie was sterk verouderd. In 1970 was er weliswaar geld geleend voor de aanleg van een volautoma tische verwarmingsinstallatie, maar er was maar één toilet en pas in 1974 was een doucheruimte gebouwd en ingericht. ANDERE HUURDERS Het echtpaar Goes, dat het huis de laatste zeven jaar beheerde, mocht er voor niets blijven wonen. In april 1981 kwamen de eerste zes nieuwe huurders, studenten van de HTS en de HEAO in Alkmaar. Het Huis van Achten was hiermee het eerste studentenhuis in Alkmaar. Per 1 oktober waren alle acht kamers bezet door zes mannelijke en twee vrouwelijke studen ten. In de provenierskamer, waar de oude mannen aten, werd een keukenblok geplaatst, zodat ze daar om beurten voor de hele groep konden koken en samen eten. Bepaald werd, dat ze bij vertrek van een van hen zelfkonden bepalen wie de nieuwe bewoner werd. De ligging midden in de stad stelden zij zeer op prijs en de studenten hadden het naar hun zin. Een opknapbeurt bleefechter noodzake lijk. Op 2 januari 1987 begon een grondige restauratie (kosten een kleine miljoen gulden). De acht kleine kamertjes werden opgesplitst in zeven grotere eenheden: beneden een woonkamer en een keuken en toilet. Een trap naar boven leidde tot een slaapkamer en een was- en douchegelegen heid. Dakkapellen werden geplaatst. De schoorstenen werden van nieuwe loden voorzien. Eigenlijk teveel om nu te benoemen. Op 4 november 1988 werd het provenhuis officieel heropend. Oud Alkmaar 2013 69

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 8