Haarlem geboren en kwam in 1896 naar Alkmaar als militair kleermaker aan de toen sedert twee jaar bestaande Cadetten school aan de Wilhelminalaan. Achttien jaar lang vervaardigde en repareerde hij de toen nog donkere uniformen van de honderden aspirant-officieren, waarvan sommigen het later tot generaal brachten en grote bekendheid verwierven. De mobilisatie van 1914 maakte Alkmaar tot een belangrijke garnizoensstad, waar o.a. het depot van het vijfde regiment infan terie werd gelegerd. De heer Verhagen werd naar dit depot overgeplaatst en bleef daar tot 1919 werkzaam: toen keerde het regiment weer naar zijn vredesstandplaats Amersfoort terug. De commanderende officier had graag gezien dat Piet Verhagen zich eveneens in Amersfoort vestigde, maar hij bleefAlkmaar trouw. Toen er geen uniformen meer te vervaardigen waren trad hij als civiel-kleermaker in dienst bij de firma H.S. Cloeck, waar hij tot 1935 in vast dienstverband bleef. Hij was toen 64 jaar, maar werkte daarna nog voor enkele andere plaatselijke kledingmagazijnen. Nadat zijn vrouw was overleden kwam hij in juli 1951 op 80-jarige leeftijd in het Huis van Achten. Hij heeft er veertien jaar en tien maanden gewoond en overleed in 1966. Jarenlang betaalde hij een iets lagere pensionprijs, omdat hij als enige een kamer had die nog niet was gemoderni seerd. In het huis stond hij bekend als een uitstekend kaartspeler en als punctuele 'tafeldekker'. Hij was gewend dagelijks te wandelen naar de Sociëteit voor Ouden van Dagen aan het Luttik Oudorp. Direct na zijn overlijden werd de kamer totaal gerestaureerd en vervolgens in gebruik genomen door de heer Cornelis M. Booij, een bekend Alkmaarder, van beroep notarisklerk. Proveniers kwamen en gingen. Soms verhuisden ze naar een ander adres, uit ontevredenheid met de gang van zaken of omdat ze zich er gewoon niet thuis voelden. In 1970 werd een bewoner het verblijf in het Huis opgezegd. Deze bewoner kon niet aan een geregeld leven wennen en verbleef gedurende dagen en nachten in café's en logementen. Vooral in de twintigste eeuw, toen de bejaardenzorg sterk veranderde, zijn natuurlijk bewoners die meer zorg nodig hadden vertrokken naar ziekenhuis of verpleeghuis. Sommige proveniers werden na een tijd in het ziekenhuis opgenomen. Zij keerden niet meer in het huis terug, omdat zij volledige verzorging behoefden. Een provenier werd bijvoorbeeld naar een particulier verpleeghuis in Wieringer- waard overgebracht of naar Westerlicht in de Alkmaarderhout. Twee proveniers vertrokken in 1965 op eigen verzoek naar de Pius Stichting. Soms overleden zij in het ziekenhuis. Velen hebben er tot hun dood gewoond. Twee grafsteden in de Grote Kerk in Alkmaar, gelegen in de middelgang no.292 en no.293 hebben aan het provenhuis behoord. De stichter van het Hof, Johan van Nordingen de Jonge, en zijn vader, advocaat Johan van Nordingen, werden hierin begraven. Maar ook enkele prove niers hadden een grafstede: als een provenier van het huis overleed behoorden vanafhet begin van het provenhuis in 1657 de goederen en alles wat door de in het huis stervende proveniers werd nagelaten, aan het huis, dus ook hun graf. Gestorven proveniers zonder eigen grafwerden bijgezet in de graven van Johan en zijn vader ofin die van de gestorven mede broeders. Op 1 juli 1974 kwam de eerste vrouw in het Huis van Achten wonen. Dit ging in tegen de oorspronkelijke reglementen, maar er waren problemen met de bezetting van de kamers. Mevrouw E.C. de Graaf, geboren 6 februari 1892, vertrok al weer na vier maanden. Een jaar later nam de tweede vrouw een leeggekomen kamer in gebruik: mejuffrouw Trijntje Schoehuijs. Zij was geboren in 1898 en bracht de eerste negen jaren van haar leven door in een weeshuis. Ze bleefongehuwd en verwierfeen inkomen als kinderjuffrouw en huishoud ster. Zij was zeer muzikaal en samen met de heer Spanjaard begon ze in 1951 muziekhandel Schoehuijs-Spanjaard op Koorstraat 17 (nu 23] naast de firma Spanjaard op nr. 19 te Alkmaar. De laatste bijna vijfjaren van haar leven, tot haar Oud Alkmaar 2013 VERTREK UIT HET HOF OOK VROUWEN Pieter Blank, links op defoto, woonde in het huis vanaf ïjanuari 1933 tot zijn overlijden op 13 november 1949. Particuliere collec tie M. Brakenhoff Oud Alkmaar 2013 67

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 7