aan de inwijding moest worden gegeven. Daarom was de moeder verzocht te zorgen voor een paar tulbanden en daarbij tevens een fles wijn te schenken. Nadat iedereen vertrokken was namen 'de broeders' in dankbare stemming hun nieuwe kamer in gebruik. Dat schreef althans de journalist die hiervan verslag deed. Op zolder waren twee slaapkamertjes, waar de hulp of ook wel familie van de moeder woonde. In een regentenvergade- ring op 15 mei 1884 kwam ter sprake dat de zolder boven de moederskamer en de keuken dringend moest worden opgeknapt. "Vroeger was op eene zwakke plek reeds eene deur gelegd, doch heden is boven de keuken weder eene plank bezweken, zoodat ter voorkoming van ongelukken vernieuwing noodzakelijk is." Er werd besloten de zolder te herstellen en de leegstaande kamertjes voor zover nodig op te knappen. De hulp deed de was, die in de winter te drogen werd gehangen op de zolder, die grotendeels leegstond. In de zestiger en zeventiger jaren van de twintigste eeuw droegen de mannen nog lange wollen Jaegeronderbroeken. Je kon zo tussen de dakpannen door naar buiten kijken en het duurde soms een week voordat de lange onderbroeken droog waren. In een kamertje op de zolder woonde in de zestiger jaren ook de jonge zoon van moeder E.W. de Jager-Dingerdis, Sam (oud-chefsportredactie van de Alkmaarsche Courant), toen zijn moeder het huis beheerde vanafeind augustus 1962 totdat haar eind juni 1966 op eigen verzoek ontslag werd verleend. Hij betaalde gewoon kostgeld. Hij vond het heel prettig in het huis. Bij de verbouwing in 1987 voor de nieuwe huurders kreeg elke kamer een eigen zolderkamer, met een was- en douchege legenheid. Tijdens de eerste wereldoorlog woonde en overleed in het provenhuis Johannes (Jan) Hackman/Haakman. Hij was de zoon van een Duitse immigrant, die koopman was. Jan Haakman, geboren in Alkmaar op 1 april 1840, was de oudste broer van de beroemde straatventer en stadsfiguur Andreas (Appie) Haakman, wiens foto met mand en klompen menigmaal is afge drukt. Jan was winkelier en tuinman. Hij verkocht groenten, maar al gauw deed hij ook in bloemen en planten. Hij adver teerde met het feit dat hij tuinen aanlegde en onderhield, maar met de bouquetten en versieringen maakte hij naam! Hij voorzag optochten van bloemversieringen en won prijzen en medailles bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hij woonde nog maar kort in het huis toen hij in 1916 op 76-jarige leeftijd overleed. Hendricus Jacobus Smit, geboren in 1875, kwam op 13 september 1945 in het Huis van Achten wonen. Kleinzoon Henk en kleindochter Anneke hebben daar nog herinneringen aan. Hun opa was stoker/ olieman bij de marine geweest. Hij zat op de grote vaart en bleefdus lang weg. Om wat bij te verdienen ging zijn vrouw vis bakken en rondbrengen, ook bij het provenhuis. Bij de marine ging je op je 45ste met pensioen, en opa Smit is toen een fruit- en viswinkel in de Magdalenenstraat begonnen. Hij was zeventig jaar oud toen hij provenier werd en zou er acht jaar wonen. Hij stierfop 11 april 1953 in het huis aan een hersenbloeding en lag daar ook opgebaard. Zijn kleinzoon Henk, die toen acht jaar oud was, vond de woning van zijn opa maar een bedompt kamertje, donker en kil. Er was geen wastafel, geen kraan, helemaal niks. Hij zag er weinig vrolijkheid. De mannen hadden een kolenkacheltje in hun kamer. Op de binnenplaats was een kolenbak, waar zij zelf kolen moesten scheppen. Henk Smit had gelukkig een kleindochter die dat voor hem deed. In het provenhuis mocht niet gedronken worden, maar dat gebeurde toch stiekem, om de somberheid te verdrijven. Bij Kraakman werd oude jenever gekocht en door het schuifraam smokkelde klein dochter Anneke de drank naar binnen. De mannen pruimden ook, er waren drie sigarenwinkels in de Magdalenenstraat waar ze hun pruimtabak kochten. Een paar keer in de week leegde Anneke zijn kwispedoor ofspuwbekkentje. Opa droeg een rond overhemd en iedere dag een nieuwe boord, en de mannen lieten zich scheren bij de kapper. Er was ook eenzaamheid, vertellen Henk en Anneke, maar daar had hun opa geen last van. Hij had alles in de buurt. De sfeer zoals Henk die beschrijft hoorde ook een beetje bij de vijftiger jaren, wordt er verzachtend aan toegevoegd. Er was nog geen AOW, je ging er eigenlijk wonen bij gebrek aan beter. Toen Piet in het huis kwam wonen was hij tachtig jaar oud. Hij was in 1871 in Boven: De proveniers kamer. M. Kloeg, 2007 Onder: De ooit dichtbehangselde deur in de prove- nierskamer. Foto Nico Sevenhuysen DE ZOLDER 2007 JAN HAAKMAN 64 Oud Alkmaar 2013 HENK SMIT PIET VERHAGEN Een gedeelte van de zolder aan de kantvan de FotoJ. Elsinga. 1982. Collectie Regionaal Archief Oud Alkmaar 2013 65

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 6