Koppes-Beereboom aan tafel met acht proveniers én haar echtgenoot tussen de mannen. ELISABETH GRAAT-LAMPE Op donderdag 18 september 1873 werd door de regenten een nieuwe moeder aangesteld, voorlopig voor een proeftijd van zes maanden, ingaande 1 oktober 1873. Zij werd de opvolgster van Koosje Wijde- man, die na vijfjaar 'moederschap' wegens haar huwelijk ontslag had gevraagd. De nieuwe moeder was weduwe Elisabeth Graat-Lampe, rooms-katholiek, 48 jaar. Bijna achttien jaar zou zij de moeder van het Huis van Achten zijn, tot haar onverwachte dood. Tijdens een ingelaste vergadering van de regenten en de rentmeester vermeldde de voorzitter dat "op 25 juni 1891 de moeder van de proveniers, Elisabeth Graat-Lampe, ten gevolge van hevige brandwonden, door haar de vorige dag verkregen, overleden is. Betreurende de droevige gevolgen, die het ongeluk met petroleum voor haar en het Moeder T. Koppes - als moeder in de notulen genoteerd: "Het Beereboom met College van Regenten staat u wel toe uw negen mannen aan man bij zich te hebben." Soms verrichtte tafel. De derde man de echtgenoot van de moeder, als ze die rechts van de moeder had, steun door klussen te verrichten, gezeten is kaar maar hij was nooit in dienstverband in het echtgenoot. Foto huis. Zo bouwde meneer De Jager in 1963 Jaap Schoen, een schuur in de binnentuin. In 1966 maakte Jaap Schoen een foto van moeder Portret van Elisabeth Graat- Lampe. Foto J. Chrispijn, tussen 1880 en 1884. Collectie H. Pouw 60 Oud Alkmaar 2013 huis heeft, was het thans noodig te bespreken, wie voorlopig met de directie in huis zal worden belast. De dochter van de moeder, Mej. Jansen, heeft aangeboden in het huis te blijven tot de nieuwe moeder haar betrekking zal aanvaarden en zolang haar functie waar te nemen. Voor haar eigen huishouding heeft zij hulp genomen." Dit bod werd aangenomen en zo werd Maria Engelina (Marie) Jansen-Graat tijdelijk in dienst genomen. Zij was net 38 jaar, woonachtig op het Verdronkenoord, nu nummer 80. Haar huishouding bestond op dat moment uit haar man en tien kinderen, waarvan de jongste nog geen jaar was. Dit kleinkind van moeder Elisabeth heeft het verhaal dat haar oma was verbrand door het omvallen van een petroleumtoestelletje, in de familie levend gehouden. Voor de betrekking van moeder meldden zich zeventien sollicitanten, zodat 'eene oproeping onnoodig wordt geacht'. Per 10 augustus 1891 werd Anna Maria Verhoeven als de nieuwe moeder aangesteld. Zij zou na vijfjaar ontslag vragen. BRANDGEVAAR Ongelukken met vuur lagen vaker op de loer. Begin november 1891 ontstond brand in de schoorsteen van het kamertje van de heer J. Reli. Gelukkig werd de brand snel geblust, maar de schoorsteenmantel had toch enige schade opgelopen en reparatie werd door de timmerman begroot op fl. 11,-. Omdat hierbij bleek dat de vorige moeder de schoorsteen in de proveniers kamers niet geregeld had laten vegen, werd dit achterstallig onderhoud direct aangepakt en alle schoorstenen van het hof Portret van Marie Jansen-Graat. Foto J. Chrispijn, tussen 1880 en 1884. Collectie H. Pouw geveegd. Met het oog op brandgevaar en om beter controle over het geregeld vegen te kunnen uitoefenen namen de regenten het besluit om dit in het vervolg niet meer aan de moeder over te laten maar zelf voor rekening van het provenhuis te laten uitvoeren. En dan lag er nog het probleem van de petroleumstellen, die nog steeds brand gevaar opleverden. Vooral door G. Coster werd regelmatig een petroleumtoestel gebruikt en dit toestel had ook al eens in brand gestaan. In de vergadering van de regenten en de rentmeester op 3 september 1894 werd moeder Anna Maria Verhoeven gelast erop toe te zien dat deze toestellen door de proveniers niet meer werden gebruikt: het was onnodig en vermeer derde het gevaar voor brand. De rent meester werd verzocht aan provenier H. van de Poll het besluit van de regenten mede te delen, want hij gebruikte ook wel eens een petroleumstel. Oud Alkmaar 2013 61

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 4