Oud Alkmaar Proveniers in het Huis van Achten Inhoudsopgave Proveniers in het Huis van Achten. Het leven van de bewoners in het Provenhuis 70 Jan Drewes Wat is Alkmaar? Het leven van de bewoners in het Provenhuis Marjanne Kloeg Met het vermogen van Johan van Nordingen werd een hofgebouwd aan de Lombardsteeg/ hoek Nieuwesloot. Daar konden ten hoogste acht mannen kost en inwoning krijgen, die door ouderdom tot armoede vervallen waren. Ze moesten wel voor een aantal zaken zelfzorg dragen; wie dat niet kon opbrengen kon terecht in een armenhuis. Iedere provenier moest inbrengen een bed met zijn peluw (langvormig hoofdkussen), een oorkussen en een zitkussen, twee paar slopen, twee paar lakens, drie dekens, twee stoelen, een kist of kastje, een tinnen waterpot, een mantel ofrok, twee pakken, zes hemden, zes neusdoeken, zes kragen of beffen en meubels, van te voren gespecifi- ceerd en die na het overlijden van de provenier aan het huis moesten blijven. Een provenier, die goederen had verworven ofgeërfd, "zal die goederen aan het proven huis moeten laten, zonder ze weg te geven ofweg te maken ofte verkopen naar het oordeel van de regenten". Kost en inwoning leverden echter geen luxe voorziening op. Het leven in een provenhuis was karig, de financiële middelen waren beperkt. Soms waren de problemen zo groot dat de huishouding in gevaar kwam, zoals gebeurde in het begin van de negentiende eeuw. De bewoners bleven toen wel kosteloos in het huis, maar zij moesten voor zichzelf zorgen en de moeder werd ontslagen. In Jaargang 37, nummer 3 - 2013 57 Marjanne Kloeg Victorientje in den vreemde 76 Eelkje Knol Timewarps 78 Alkmaar varia 81 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Eelkje Knol Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Twee proveniers van het Huis van Achten uit 1907 zitten in de tuin van dat hofje uit 2007. Timewarpfoto door M. ten Berge van foto's van H. Erkamp uit collectie Regionaal Archief en van M. Kloeg Achter: Detail van 'Het kanaal van Alkmaar' door A. Bauchant. Collectie NMWK Tokio Dit is Alkmaar! Het boek dus, dat we u als oudejaarsgeschenk cadeau doen. Reinier Sierag en Els Schipper publiceerden hun Alkmaarse columns wekelijks in het Alkmaars Nieuwsblad. Ze wilden er graag een boek over uitbrengen, maar in hun laatste column in september lazen we dat ze geen geschikte uitgever konden vinden. Zullen wij dan uitgever zijn voor deze Alkmaarliefhebbers, dachten we. En zo hielpen we elkaar. We vormden een redactie, hebben kennis van de lay-out en de marketing en zetten alles op alles om samen dat boek voor de Kerst bij u thuis te hebben. Als het boek in de envelop zat is het gelukt. Anders heeft u nog wat te goed van ons. Hoe dan ook, we wensen u er veel genoegen mee. De Historische Vereniging kreeg van het Alkmaars Nieuwsblad tegelijkertijd het aanbod om de plek van de column van Reinier en Els te vullen. Sinds 11 september staan we op pagina 3 met "Kijk op Alkmaar". Opiniërend commentaar op Alkmaars wel en wee, met een verwijzing naar de stadsgeschiedenis. We zullen zien hoe lang we deze taak op ons kunnen nemen. Maar tot nu toe hebben we er veel genoegen in. U hopelijk ook. Mocht u buiten Alkmaar wonen en de huis-aan-huiskrant niet ontvangen, dan kunt u de columns ook vinden op onze website. Vanaf januari a.s. houden we op elke tweede zaterdag van de maand, van 10-13 uur, open huis in ons kantoor aan de Nassaulaan 43. Voorlopig tot de zomer bij wijze van experiment. U leest er in dit blad meer over. Van harte welkom met vragen, verhalen, foto's, boeken of wat dan ook. Er is warme koffie en thee. Ondertussen wensen we u mooie feestdagen toe en een gelukkig Nieuwjaar. We hopen u in het nieuwe jaar te ontmoeten bij één van onze ledenactiviteiten, lezingen, wandelingen, Pinksterdrie en Open Huis. Leen Spaans Na twee eerdere artikelen over het Huis van Achten ditmaal aandacht voor het leven van de proveniers en de moeder. Sinds 29 mei 1657 werd het provenhuis bewoond door maximaal acht mannen die werden verzorgd door een vrouw, die moeder werd genoemd. Twee houten beelden van proveniers in de vestibule. JorisJacobsz, 1656-1658. Foto M. ten Berge Oud Alkmaar 2013 57

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 2