as Kijk op Alkmaar Van de werkgroep Welstand LB Agenda Sinds september van dit jaar schrijft voorzitter Leen Spaans wekelijks een column in het Alkmaars Nieuws blad. Dit op uitnodiging van de redactie. Het moeten opiniërende artikelen zijn, luidt de opdracht, over het Alkmaarse wel en wee, met een tintje Historische Vereniging Alkmaar. Met een knipoog naar het eertijds zo populaire 'Keek op de week' noemen we de rubriek 'Kijk op Alkmaar'. We hebben de uitnodiging graag aanvaard. Mogelijk schuiven andere bestuursleden aan om ook zelf op deze plek de pen te hanteren. We hopen het in ieder geval een tijdje vol te houden, want het is goed voor de aandacht voor onze vereniging en het biedt de mogelijkheid bij actuele zaken in de historisch-monumentale context van de stad onze mening te delen met de lezers. De columns worden ook gepubliceerd op de website voor het geval u het Alkmaars Nieuwsblad niet ontvangt. Het merendeel van de aanvragen betrof het plaatsen van zonnepanelen in de binnenstad. Beperking is dat in de binnenstad de panelen niet vanaf de straat zichtbaar mogen zijn, en het vergt vaak heel wat gepuzzel om aan die eis te voldoen. Verder blijven wij bezwaar maken tegen het veranderen van de kleur van een pand in grijs. Hopelijk zal het eind van de economische crisis weer kleur op de kozijnen terugbrengen. De uitzonderingen zijn zeldzaam, maar zichtbaar in de Hofstraat 26, de gevel van firma de Rooy, op de Oudegracht bij slagerij Eeken en Egmonder- straat 1, waar de typerende kleurstelling van de Amsterdamse school hersteld is. Dat dit goede voorbeeld tot navolging moge leiden. In de Schoutenstraat hoek Laat is een aanvraag besproken tot het veranderen van een winkel met bovenwoningen. Positief zijn we over het mogelijk maken van wonen in de binnenstad. Met de hoogte in de Schoutenstaart hebben we meer moeite: beeldbepalende panden raken door de bouwmassa ondergesneeuwd. De interessantste bouwaanvraag betreft Mient 10, 14 en 16, de oude NL zaak. Tijdens bouwhistorisch onderzoek van deze drie Rijksmonumenten is de bijzondere kapconstructie nader onderzocht. Het houtskelet en de kap van Mient 16 dateert uit omstreeks 1500, en is daarmee één van de oudste kapconstructies van Alkmaar. Voor de gevels hebben wij gesuggereerd meer inspiratie bij de geschiedenis van de gevels te zoeken. Aan Molenkade 11 stond vroeger de molen die de Oudorperpolder bemaalde. Toen die werd vervangen door een elektrisch gemaal is dit eenvoudige gebouwtje met een piramidedak gebouwd. In het pandje zijn nog onderdelen van dit gemaal zichtbaar. Wij hopen dat het karakteristieke hoofdvolume bij de vergroting herken baar blijft. 84 Oud Alkmaar 2013 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: L. Spaans, voorzitter, C. Hoogeveen, secretaris, W.K. van der Molen, penningmeester, F. Alkema, M.E. ten Berge, H. Bienstman, B. Muis en R. de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt 20 per jaar. ING rekeningnummer 600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Zaterdag 11 januari Eerste 'Open huis' van onze vereniging aan de Nassaulaan 43, elke tweede zaterdag van de maand van 10.00 tot 13.00 uur. Dinsdag 28 januari Piet Verhoeven houdt deze avond een lezing over de Alkmaarse Hofjes. Een actueel onderwerp gezien het net nieuw uitgekomen boek over de hofjes. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 25 februari Harold Bos verzorgt deze avond een lezing over Huize de Dieu in de Langestraat. Jarenlange studie van dit huis met zijn unieke inhoud belooft een interessante presentatie. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 25 maart Dhr. J.N. Ringers houdt een lezing over Johan Ringers, die veel betekende voor de Neder landse waterstaat en de wederopbouw van Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Woensdag 16 april Jaarvergadering. Jan T. Nachbar laat na de pauze weer beelden zien uit zijn verzameling onder de titel "Alkmaar in oude ansichten deel 2". Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur.

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 16