Mysterie van de koperen knoop (korte) vakantie. De winnaar werd het pand op Zilverstraat 3, ook bekend als 'het kasteeltje'. De ligging aan één van de entrees naar de oude binnenstad geeft dit bouwwerk een aparte status. Het torent letterlijk boven zijn omgeving uit. Bijzonder voor Alkmaar is dat het pand in Jugendstil/ art-nouveau stijl is gebouwd, die rond 1900 modern was. Het is ontworpen door de Alkmaarse architect Klaas Bakker. De groene geglazuurde bakstenen met oranje en donkergroene accenten benadrukken de winkelpui en geven kwaliteit aan het gevelbeeld. Het dominerende torentje is bedekt met donkerrood geglazuurde leipannen. De nieuwe eigenaars Ester en Ed Bregman hebben het pand zorgvuldig laten restaureren. door de aannemers Stef Donker en Peter Balder. Daarbij is de detaillering van de winkelpui in oorspronkelijke stijl teruggebracht. Ook de kleurstelling is, na onderzoek, weer zoals toen het pand werd opgeleverd als sigarenwinkel. Er is nu een kantoor in gevestigd en op de etage zijn vakantie appartementen gesitueerd. In de categorie zakelijke panden met nieuwe pui waren ook zes nominaties aangewezen waaronder een museum, een hotel en vier winkelpuien. Dit was een moeilijke categorie, want de bouwwerken waren van verschillende omvang en totale nieuwbouw moest vergeleken worden met alleen een pui of gevelver nieuwing. Toch was er een duidelijke winnaar namelijk het pand op Magdalenenstraat 17 waarin nu Primera gevestigd is. Op initiatief van de Segestagroep kreeg dit statige hoge pand in een smalle winkelstraat een nieuwe pui die duidelijk beter passend is bij de hoge bovengevel dan de vorige pui. De oude penanten zijn hersteld, waardoor het gebouw weer één geheel is en optisch op de grond staat. Op de begane grond zijn twee winkels waarvan er helaas nog één leeg staat. De bovenwoning heeft een aparte ingang. Het ontwerp van de puirenovatie is van architect Frans Tauber en de materialisatie is met vakmanschap gerealiseerd door aannemer Bruca. Vijf nominaties waren er in de categorie woningen nieuwbouw: twee grote woongebouwen met horeca, twee individuele woningen en een complex een gezinswoningen. De uitkomst in deze categorie was verrassend en de verschillen waren klein. De Puienprijs 2013 werd toegekend aan de woning aan de Omval 56, een historisch lint van Alkmaar in de Schermer. Deze traditionele woning met zadeldak haaks op de weg heeft een moderne aanbouw gekregen in zwart hout en kozijnen. De dakbedekking is zelfs van hout, wat voor 82 Oud Alkmaar 2013 Nederlandse begrippen experimenteel is. Er zijn geen goten en zelfs het venster loopt over het dakvlak in de muur. De architectuur en het materiaalgebruik zijn minimalistisch en door het transparante tussengedeelte worden de oorspronkelijke woning en de minimalis tische stijl van de nieuwbouw van elkaar los gehouden. Deze combinatie van oud- en nieuwbouw heeft een eigen karakter binnen de variëteit van de lintbe bouwing, terwijl de schaalgrootte van de gevelwand goed gerespecteerd werd. De keuze van architect Jeroen de Nijs voor een contrasterende stijl en de betrokken heid van opdrachtgever en aannemer Dominic Walters leverde een geslaagd resultaat op. De publieksprijs ging naar Magdalenenstraat 18 (schoenenzaak Wijdeman), twee nieuwe klassiek vormgegeven puien met eigentijdse elementen en een duidelijke parcellering geënt op het gevelbeeld. Bijna 800 inzenders deden mee aan de publieksprijsvraag. Onder de inzenders werd het splinternieuwe boek Hofjes van Alkmaar van Jurjen Vis verloot. De winnaar werd Menno de Jong te Alkmaar. Ook dit jaar heeft de HVA weer meegedaan aan een geschiedenisproject voor basisscholen. Ditmaal stond de invasie van 1799 centraal. Naast kennismaking met wapens uit die tijd werd er in het Stedelijk Museum aan dacht besteed aan de rol van Alkmaar in die oorlog. Met gebruik van allerlei documentatie en een kaart uit 1796 werden locaties opgespoord waar soldaten in Alkmaar ondergebracht werden. Ook de plaats van hospitalen en pakhuizen werd bepaald. De huizen van de Franse en Engelse commandant bleken uit aanwezige prenten en foto's terug te vinden. Vervolgens werden pionnen op de gevonden plekken op de kaart gezet. De kinderen waren erg betrokken en gingen met veel nieuwe inzichten terug naar school. De puienprijscommissie heeft in de categorie woningen restauratie vijf nominaties geselecteerd waarvan er één met kop en schouders boven de andere genomineerden uitsteekt. Unaniem is de commissie dan ook tot de volgende winnaar gekomen: de Uitenboschstraat nummer 1 t/m 79. Dit complex van 40 woningen is de eerste sociale woningbouw in Alkmaar, gebouwd in 1912. De gehele straat is onder handen genomen; zo zijn de gevels zorgvuldig gereinigd en opnieuw gevoegd, is de oorspronkelijke gevelindeling en kozijn- detaillering hersteld. Dakkapellen en aanbouwen zijn integraal meegenomen in de verbouwing. Het is overduidelijk dat er veel aandacht besteed is aan de totale detaillering tot en met de participatie van de bewoners. Andere delen van de straat zijn nog in de restauratiefase. De Puienprijscommissie wil de totaal omvattende restauratie van deze straat dan ook op alle fronten als geslaagd noemen en daarmee waardering uitspreken voor het initiatief van woningbouwcorporatie Van Alckmaer, het ontwerp van architectenbureau Hooy- schuur en de realisatie door bouwbedrijf Ooijevaar. Oud Alkmaar 2013 83

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 15