Gouden Duiven neergestreken Einde Provadja Harry de Raad Lidmaatschap Open Huis Puienprijswandeling Puienprijs 2013 "fj ft JL' ,Qn O öc Dit jaar zijn in Alkmaar Gouden Duiven neergestreken, afkomstig van de 'Duivenwagen', een kunstwerk dat Marthe Röling maakte voor de tweede Friesebrug. Bij de ingebruikname van de brug op 17 september 2009 werd het werk geplaatst. In het voorjaar van 2011 kwam Röling persoonlijk de duiven van de wagen halen. Het kunstwerk bleek niet vandaalbestendig. Er ontstond een discussie over het lot van de duiven. Moest er cameratoe zicht komen? Of was het vullen van de holle duiven gecombineerd met een betere verankering de oplossing? Misschien de duiven een plaats geven in het Stedelijk Museum? Marthe Röling kwam met het idee de Gouden Duiven te laten uitvliegen over Alkmaar. De wagen op de Friesebrug kreeg april 2012 een stel nieuwe duiven, niet van 'goud' deze keer, maar wel hufterproof. Iedereen kon vervolgens via de website meedenken over mooie, bijzondere plaatsen waar de Gouden Duiven zouden kunnen neerstrijken. Dit najaar zijn er duiven geplaatst op diverse locaties, waaronder 't Schermerhuys, het carillon van Koedijk en Oudorp en de Stadsboerderij de Hout. Plaatsen waar de duiven tot in lengte van dagen kunnen schitteren. Op 1 december jl. is het doek gevallen voor Provadja, hét Alkmaarse film-, muziek-, en theaterhuis. Sinds eind jaren zestig van de vorige eeuw is Provadja gehuisvest in het voormalige Roomsch-Catholiek Weeshuis, een karakteristieke pand uit 1772 met een gevel uit 1818 aan het Verdronkenoord. Ruim tien jaar was het gebouw al te krap voor Provadja. Plannen voor ruimere huisvesting kwamen en gingen. Deel uitmaken van cultuurcentrum Yxie werd in 2011 door de gemeenteraad doorgestreept en ook de Harmonie als nieuwe plek haalde het in juli dit jaar niet. De gemeente besloot dat Provadja naar Overstad moest als onderdeel van het nieuwe JT-Bioscoopcen- trum. Het bestuur van Provadja wilde in het centrum blijven. De subsidie werd enorm gekort waardoor het bestuur eind 2012 de huur van het gebouw al moest opzeggen. De twee problemen, huisvesting en subsidiekorting, deden het bestuur besluiten tot liquidatie van de Stichting Provadja. Een groep oud-vrijwilligers heeft echter het initiatief genomen om een filmhuis voor Alkmaar te behouden en is in overleg met de politiek. Het nieuwe jaar gaat wellicht antwoord geven op de drie vragen: heeft Alkmaar straks nog een filmhuis, wat gaat er gebeuren met de Harmonie aan het zo fraai gerestaureerde Doelenveld en welke herbestemming krijgt het beeldbepalende 'Provadjapand' met de traditionele stoeppalen aan het Verdronkenoord? 80 Oud Alkmaar 2013 Hopelijk is het u niet direct opgevallen, maar de samenstelling van de redactie van Oud Alkmaar is gewijzigd. U vindt een nieuwe naam in het colofon, Eelkje Knol. Wij hebben haar gevraagd of ze de redactie wilde komen versterken en waren erg blij dat ze ja zei, want vrijwel op hetzelfde moment liet Harry de Raad weten dat hij het redactiewerk neer wilde leggen. Jammer, maar wel heel begrijpelijk want Harry heeft zijn tijd hard nodig voor al het werk dat hij verzet voor het Regionaal Archief en voor allerlei andere zaken die iets te maken hebben met de Alkmaarse geschiedenis. Zestien jaar lang, u leest het goed, heeft hij zich ingezet om van Oud Alkmaar een prachtig en veelzijdig tijdschrift te maken. In heel veel oude nummers staan artikelen van zijn hand en we hopen, dat we die in de toekomst nog steeds kunnen publiceren. Namens de redactie, het bestuur en alle leden van de HVA wil ik bij deze Harry heel hartelijk danken voor zijn jarenlange inzet. Een vriendelijk verzoek van onze penningmeester W.K. van der Molen: als u een strookje in dit boekje aantreft, dan wordt u verzocht het lidmaatschap van minimaal 20,00 over te schrijven voor eind februari op rek. nr. 600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Als u een doorlopende incassomachtiging gegeven hebt, dan wordt het lidmaatschapsgeld voor 2014 eind februari begin maart van uw rekening afgeschreven en hoeft u niets te doen. Nu wij als vereniging weer over een eigen onderkomen beschikken leek het ons een goed idee over te gaan tot openstelling van onze eigen ruimte aan de Nassaulaan. Dit doen we op elke tweede zaterdag van de maand te beginnen op zaterdag 11 januari. De openingstijden zijn 10.00 uur tot 13.00 uur. U kunt dan binnenkomen voor het stellen van vragen, het doen van suggesties, hulp vragen bij onderzoeken of het gewoon even bijgepraat willen worden over het wel en wee van onze vereniging, enz. Onder het genot van een kopje koffie bespreken wij dit alles met u in de hoop te komen tot een meer open vereniging. Het stelt ons in staat meer te weten te komen wat er onder onze leden leeft en daar op een goed manier op in te spelen. U krijgt toegang tot ons kantoor via de zijingang van het gebouw. Helaas is ons onderkomen nog niet geschikt voor rolstoelgebruikers. Wij zijn benieuwd hoe een en ander gaat verlopen en zullen u van onze ervaringen met deze openstelling op de hoogte houden via Oud Alkmaar. Op 17 november was een première. Voor de eerste keer in het bestaan van de HVA-wandelingen werd aan de deelnemers een keuzemenu voorgelegd. Men kon kiezen voor een wandeling langs alle in 2013 genomi neerde panden of een wandeling langs oude en nieuwe nominaties met daarbij een stuk geschiedenis over de puienprijs. 150 wandelaars maakten die keus waarna onder leiding van 9 gidsen een interessante wandeling gemaakt werd. Dat er volop van genoten werd blijkt wel uit de aanmelding van nieuwe leden en vragen over de mogelijkheid het Puienprijsboek nog te kunnen kopen. (Dit is overigens nog steeds mogelijk, aanvragen via de website.) Het was de drukstbezochte wandeling van 2013. Eens in de twee jaar looft onze vereniging prijzen uit voor de mooiste nieuwbouw- en restauratieprojecten in de monumentale stad (inclusief de monumentale lintbebouwing richting Oudorp, Koedijk en Heiloo). De prijsontvangers zijn de architect, eigenaar, opdracht gever of aannemer. Op 20 november vond de feestelijke prijsuitreiking plaats. Wie waren de winnaars? In de categorie zakelijke panden met historische pui moest de Puienprijscommissie een keuze maken uit zes nominaties, waaronder een synagoge, een kantoor pand, twee bedrijfspanden met bovenwoning en twee panden die zijn verbouwd tot luxe logies voor een Oud Alkmaar 2013 81

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 14