Alkmaar varia Hofjes van Alkmaar Kunst in 't Kruithuisje Schuilen in De Vest Ringers en Van Reijendam Als u het artikel over de bewoners van het Huis van Achten in dit blad gelezen hebt (of ook als u dat misschien nog niet gelezen hebt) zult u mogelijk meer over dit en andere hofjes in Alkmaar willen weten. Dat kan want in november jl. is het boek Hofjes van Alkmaar. Provenhuizen, Huizen en Hofjes in Alkmaar uitgekomen. Jurjen Vis heeft uitvoerig onderzoek gedaan naar en vertelt uitgebreid over de geschiedenis van deze hofjes. De huidige bewoners, beheerders en regenten zijn niet overgeslagen. Een aantal van hen passeert in vlot geschreven interviews van Judith Flapper de revue. Hofjes van Alkmaar is prachtig geïllustreerd en beslaat bijna 400 pagina's. Het is deel 14 uit de Alkmaarse Historische Reeks en verkrijgbaar in elke boekhandel. Weinig Alkmaarders zal het zijn ontgaan. Het stond in diverse kranten. Er zit weer leven in 't Kruithuisje! Afgelopen zomer opende kunstenaar Gijs Scholtus er zijn minigalerie. Hij organiseert er kleinschalige kunst activiteiten, zoals wisselexposities van regionale schilders beeldhouwers, zondagochtendconcerten en voordrachten van gedichten. Zijn bedoeling is er een mooie, gezellige plek van te maken. Bezoekers kunnen er van kunst en een kopje koffie of thee komen genieten. Het huidige gebruik van 't Kruithuisje staat in schril contrast met het oorspronkelijke gebruik. In 1798, in de Franse tijd, verrees het huisje op het Clarissenbolwerk 'tot berging van kruijd' voor de verdediging van Alkmaar. Vlakbij het kruithuisje legde men nog een extra ondergrondse kruitopslag aan van bijna 6 meter diep en 4.30 meter rond. Het gebruik van huisje en kelder duurde maar kort. In 1801 werd kruitopslag een zorg voor het landsbestuur, 't Kruithuisje raakte in verval. De kruitkelder heeft van 1850 tot 1911 nog dienst gedaan als ijskelder en daarna gebruikten vleermuizen de ruimte om te overwinteren. Vanaf begin deze eeuw kreeg 't Kruit- huisje als cultuurhistorisch bouwwerk wat meer aandacht. Na een brand in 2000 volgde een restauratie. Voor het huidige gebruik als galerie is ook het nodige werk verricht. Er ligt vochtwerende folie onder de stenen vloer, een drainagesysteem is aangelegd en nieuw gras is rond het huisje ingezaaid. Een toegangspad ligt er, een infobord wordt geplaatst en Gijs Scholtus is met de gemeente in overleg over de plaatsing van beelden op de sokkels bij het huisje. Voor de kruitkelder heeft hij ook al ideeën. 78 Oud Alkmaar 2013 Dit jaar heeft theater De Vest, nu Taqa De Vest, zijn tweede grote verbouwing ondergaan. Bij deze verbouwing zijn de laatste restanten van een atoomschuilkelder uitgehakt. De kelder was onderdeel van de bouw in 1978. Het was de tijd van de Koude Oorlog met de dreiging van de atoombom. Onder het nieuwe theater bouwde men een atoomschuilkelder waar de Alkmaarse notabelen naar toe konden vluchten in geval de bom zou vallen. Er was één ingang naar de twee parkeerdekken en de kelder. Een grote loden deur sloot de schuilkelder af. Binnen waren slaapvertrekken, toiletten en doucheruimtes. Verder legde men een sprinklerinstallatie aan voor brandveiligheid, een groot bassin voor de watervoorziening en een luchtzuiveringsinstallatie voor het buiten houden van atoomstof. Bij de eerste grote verbouwing in 2000 werd de schuilkelder ontmanteld. De atoombom was niet gevallen en de matrassen waren beschimmeld. De ruimte werd benut voor opslag van theaterbeno digdheden. De tweede grote verbouwing startte in 2012 met vernieuwing van de voorgevel en eindigde dit jaar met de aanpak van de Grote Zaal. De zaal is gestript en volledig vernieuwd. Onder de zaal bevond zich het waterbassin van de schuilkelder. Dat is nu uitgehakt om plaats te maken voor moderne technische theaterinstallaties. Tot 2012 heeft achter De Vest nog een gemetselde kubus gestaan die onderdeel was van de luchtzuiveringsinstallatie. Ook die is weg. Van de gehele atoom schuilkelder is niets meer terug te vinden. Er staat nu alleen een fraai theater. In het vorige nummer van Oud Alkmaar stonden artikelen over Ringers en Van Reijendam. Aardig om te vermelden is dat ze elkaar kenden en zelfs goed bevriend waren. Door de nauwe samenwerking tussen Johan van Reijendam Czn en de aannemer F.H. Ringers van Ringers Bouwbedrijf (bouwbureau F.H. Ringers zn) aan de Oudegracht zijn er in Alkmaar en omgeving scholen en woningen tot stand gekomen, zoals de openbare lagere school aan de Munnikenweg te Oudorp en een gedeelte van de bebouwing van het Nassaukwartier. Van de Julianaschool aan de Burgemeester Palingstraat wordt door B. Groninger gezegd: "De architect is F.H. Ringers, later bijgestaan door J. van Reijendam". Iets dergelijks geldt ook voor Huize Voorhout. Van Hanny Ulrich ontvingen we een oorkonde die het personeel van Bouwbedrijf Ringers op 21 mei 1947 aanbood aan F.H. Ringers ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zaak. Het is ondertekend door 24 werknemers, onder wie H. Ulrich. Oud Alkmaar 2013 79

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 13