Timewarps Eelkje Knol Mark Alphenaar, medewerker van het Regionaal ArchiefAlkmaar, voegt oude, originele foto's uit de beeldbank van het archief en hedendaagse foto's samen tot één afbeelding. Al photoshoppend komen toen en nu bijeen. De bedoeling is mensen meer bewust te maken van de geschiedenis van hun eigen omgeving. Marc heeft gekozen voor oude foto's uit de jaren veertig van de twintigste eeuw, en wel speciaal voor foto's die iets laten zien van de bezetting en de bevrijding. Met deze zwart-wit beelden van Alkmaarse gebeurtenissen in de hand heeft hij de exacte locatie opgezocht om opnieuw een foto te maken. Ditmaal in kleur en van de situatie zoals die nu is. De combinatie van beide beelden illustreert hoe activiteiten toen en nu, al is het op dezelfde plek, zo heel anders kunnen zijn. Uit de serie die Marc heeft gemaakt laten we u een paar voorbeelden zien. Een onbekende fotograafkiekt enkele dagen na de bevrijding van Alkmaar, mei 1945, de situatie bij het hoofdkwartier van de Wehrmacht in Huize Voorhout aan de Kennemerstraatweg. Bij de ingang van het hoofdkwartier staan Amerikaanse soldaten en een legerauto. Huize Voorhout is anno 2013 een appartementencomplex aan de druk bereden Kennemerstraatweg. Auto's van nu vullen het beeld. Hierboven is de Duitse bewegwijzering te zien op de hoek Kennemerstraatweg Kennemersingel. De oude foto is rond juni 1945 genomen, de fotograafwas P.J. Bosman. Behalve bekende plaatsnamen zien we allerlei wegwijzers naar locaties van de Duitse bezettingsmacht. Hieronder bezoekt een jarige prins Bernhard Alkmaar op 29 juni 1945. Samen met burgemeester Van Kinschot loopt de prins de trap van het stadhuis af. Fotograaf A. Ris legde het vast. De komst van de prins vormde het hoogtepunt van de bevrijdingsfestiviteiten. Het winkelende publiek van nu ziet regelmatig bruids paren de trap afdalen. Kijken naar een timewarp is met één been in het verleden stappen en met het andere been in deze tijd blijven staan, toen-en-nu tegelijk in één foto. Een vreemde gewaarwording. Oud Alkmaar 2013 Oud Alkmaar 2013 77

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 12