$mu Weer terug in Frankrijk heeft Bauchant die schetsen eerst even laten rusten. Hij wilde aanvankelijk in 1940 nog een keer naar Nederland komen. Toen echter in de lente van dat jaar duidelijk werd dat de oorlogs omstandigheden zoiets wel zeer moeilijk maakten, heeft hij kennelijk besloten vanuit zijn geheugen die schetsen uit te werken tot een bijna 2 meter breed en 1 meter hoog schilderij in olieverfop doek. Dat het schilderij niet een exacte weergave van de werkelijke situatie zou worden, lag door die werkwijze, maar natuurlijk ook door de 'naïeve' stijl van schilders als Bauchant voor de hand. De bocht in het kanaal is door Bauchant veel ruimer weergegeven en wel zodanig dat de oever aan de Eilandswalkant min ofmeer loodrecht op die van de Randersdijk staat. Ook de onduidelijke bomenmassa in het Victoriepark aan de overkant lijkt in niets op de verscheidenheid zoals die nu te zien is. En Victorientje ziet er met haar beide opgestoken vleugels vanaf het begin van de Eilandswal, waar de schilder suggereert gezeten te hebben, nu anders uit, maar het klopt wel weer als je het beeld vanafhet huis van Oudes aan de Randersdijk bekijkt (vergelijk de foto's met de achterkant van dit blad). Trouwens de huizen van de Randersdijk staan nu in een net rijtje en niet zo schots en scheefnaast elkaar als uiterst rechts op het schilderij. Maar het ging natuurlijk vooral om de sfeer van rust, zoals hij die in 1939, zo vlak voor de oorlog in Alkmaar heeft ervaren en waar hij in 1940 in heel andere omstandigheden waarschijnlijk met weemoed aan terug dacht. Hoe het schilderij in Japan terecht is gekomen, is niet helemaal duidelijk. Mogelijk is het verworven door de Japanse kunstverzamelaar föA" (uitte spreken als Matsukata Kojiro, 1865-1950). Kunstwerken in Frankrijk die hij verzameld had, werden na de Tweede Wereldoorlog door de Franse regering als 'eigendom van de vijand' in beslag genomen, maar in 1959 heeft de Franse regering de kunstwerken aan Japan teruggegeven. Deze verhuizing van kunstwerken was ook mogelijk geworden door de bouw van het Nationaal Museum van Westerse Kunst in Tokio naar een ontwerp van Le Corbusier. Het schilderij heeft niet steeds in dit museum gehangen. In de Japanse krant uit 1970 hieronder is te lezen, dat het schilderij toen voor een tentoonstelling was uitgeleend aan de Tamenaga galerie. Op de website van het museum wordt over Bauchants 'Het kanaal van Alkmaar' vermeld dat het aan het museum geschonken is door de erfgenamen van de heer Tomijiro Kakinuma. Het is echter niet duidelijk of deze het schilderij verworven heeft uit de collectie van ofdat hij het verkregen had via architect Le Corbusier, die immers ook veel waardering voor Bauchant had. SS Victorientje vanaf de Randersdijk. FotoJ. Drewes HET SCHILDERIJ Victoriepark gezien vanafde Eilandswal. FotoJ. Drewes 74 Oud Alkmaar 2013 NAAR JAPAN W-fi»A. Otfo/ Oud Alkmaar 2013

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 11