overigens niet zeggen dat er in Nederland niet ook dergelijke kunstenaars waren. Die waren er zeker en niet de minste daarvan was de Alkmaarder Dirk Oudes (1895-1969) van wie in dat jaar 2006 in Museum Kranenburgh in Bergen een grote tentoon stelling is gehouden. Voor die tentoonstel ling had Rob Smolders ook een boek samengesteld met als titel Dirk Oudes. Een kinderlijke natuur, metfantasie en talent begaafd. Dat in dit boek een afbeelding van 'Het kanaal van Alkmaar' voorkomt, bewijst wel dat Dirk Oudes kennelijk ook André Bauchant, iets met dit schilderij te maken had. Aan bloemstilleven, dit boek zijn dan ook enkele gegevens voor 1939 dit verhaal ontleend. Sommige belangstellenden voor de naïeve kunst onder wie de bekende architect Le Corbusier (1887-1965) erkenden al direct in het begin van de jaren twintig de kwalitei ten van Bauchants werk. Vanaf1928 zijn er tentoonstellingen met werk van Bauchant geweest in de Parijse galerie van Jeanne Bucher. Bauchant bezocht die galerie regelmatig en zo trof hij daar in juni 1939 twee panelen en vier schetsboekjes aan van ene Dirk Oudes uit Alkmaar. Deze waren daarnaartoe gebracht door een goede vriendin van Dirk, een tamelijk onbekende schilderes uit Groet, Selly Koning (1896 1967), die vaak langere tijd in Parijs verbleef. Op 14 juli 1939 kreeg Dirk een briefje van Selly uit Parijs: "De kans bestaat dat binnenkort André Bauchant voor jullie deur staat want hij neemt vacantie en wil naar België en een paar dagen naar Holland. B. is net als jij in de schil derswereld gekomen. Hij is bloemen- kweker en schilderde oorspronkelijk enkel Zondags. Nu kan hij er niet meer afblijven. Jammer van de taal, dat je niet met elkaar wat praten kunt. Maar als je je werk aan hem zou willen laten zien, en misschien je broer Gerrit een handje zou meehelpen, dan komt het wel terecht denk ik." Met "net als jij in de schilderswereld gekomen" bedoelde Selly natuurlijk dat Dirk eigenlijk ook geen schilder van beroep was, maar oorspronkelijk uurwerkmaker en later ook nog handelaar in edelmetaal en antiek, net zoals Bauchant eigenlijk hovenier en de ook al genoemde Henri Rousseau (1844 1910), bijgenaamd 'Le Douanier', eigenlijk ambtenaar was. Voordat hij naar Alkmaar kwam, verbleef Bauchant in Bergen bij de schilder Kasper Niehaus (1889-1974) die tevens kunstcriti cus van De Telegraafwas. Deze gafvan dat bezoek in die krant op 31 augustus een uitgebreid verslag waarin hij onder meer schreef dat Bauchant op 5 augustus "volkomen onverwacht, lachend voor mij" stond. Aan het slot van zijn artikel meldde Niehaus zonder de naam Dirk Oudes daarbij te noemen, dat Bauchant "met alle geweld een 'kleine schets' als een herinner ing aan zijn bezoek" wilde maken. Vervelend voor Niehaus was alleen, dat hij van Bauchant als dank slechts een keramisch bord met een opdruk van twee vinken op een takje kreeg terwijl Bauchant het bewuste bloemstilleven daarna aan Dirk en Aal Oudes ten geschenke zou geven. Op de tentoonstelling van 1941 in het Stedelijk Museum van Amsterdam heeft Niehaus als gastconservator voor de expositie 'Moderne Primitieven' geen werk van Oudes zelf opgenomen, hoewel deze wel zijn bloemstilleven van Bauchant voor die tentoonstelling ter beschikking had gesteld. Bauchant arriveerde in Alkmaar op 9 augustus 1939 en zou een week logeren bij de familie Oudes aan de Kanaaldijk in wat toen nog de gemeente Oudorp was en nu Randersdijk heet. Zij bezochten verschil lende plaatsen in Noord-Holland om daar te tekenen en te schilderen en ze werden daarbij vaak vergezeld door de Duitse kunstenaar Erwin Bowien, die toen in Egmond aan den Hoef woonde en vloeiend Frans sprak. Dirk Oudes had Bowien leren kennen toen deze eens met zijn schetsboek bij de Friese Brug langs het kanaal zat. Dirk sprak deze hem toen onbekende vakman, die vlak voor zijn huis zat te werken, aan en vroeg om raad. Mogelijk is deze gebeurtenis in de aanwezigheid van Bauchant ter sprake gekomen want hij is in die week daar ook ergens langs het Noordhollands Kanaal gaan zitten en heeft toen enkele schetsen gemaakt van dat kanaal, van schepen die erop voeren en ook van het Victoriepark met het beeld van Victorientje aan de overkant. fhiild tw*S BAUCHANT NAAR NEDERLAND 72 Oud Alkmaar 2013 BAUCHANT EN OUDES André Bauchant getekend door Erwin Eowitn, aug. 1939 Schets door André Bauchant gemaakt ooor het huis van Dirk Oudes in 1939 ft i/i\ Oud Alkmaar 2013 73

Oud Alkmaar | 2013 | | pagina 10